مفهوم استناددهی به مقالات چیست؟

انتشار 19 مرداد 1398
مطالعه 4 دقیقه

ارجاع به یک منبع علمی اعم از مقاله یا کتاب را استناد یا سایتیشن می نامند. به عبارتی رفرنس دهی یا ارجاع به مطالب علمی نویسنده ای توسط محقق یا نویسنده دیگر را استناد یا ارجاع دهی می نامند این کار باعث افزایش اعتبار مقاله ی مورد استناد می گردد.

مفهوم استناددهی به مقالات چیست؟

تعریف استناد به مقاله (Citation)

ارجاع به یک منبع علمی اعم از مقاله یا کتاب را استناد یا سایتیشن می‌نامند. به عبارتی رفرنس‌دهی یا ارجاع به مطالب علمی نویسنده‌ای توسط محقق یا نویسنده دیگر را استناد یا ارجاع دهی می‌نامند این کار باعث افزایش اعتبار مقاله‌ی مورد استناد می‌گردد.

هدف از استناد دهی به مقالات

استناد به مقالات با اهداف متفاوتی انجام می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به جلوگیری از سرقت علمی، ارائه منابع صحیح برای تحقیقات و ایده‌های پیشین، ایجاد امکان تشخیص آزادانه تطابق متن مورد استناد با ادعای نویسنده برای خواننده، کمک به خواننده برای ارزیابی قوت و اعتبار منابع مورد استفاده نویسنده اشاره کرد. همچنین به کمک سایتیشن ارتباط مربوط به ارجاعات تمامی مقالات با یکدیگر مشخص می‌شود و نویسندگان متوجه می‌شوند که کدام مقالات جدید یا قدیمی می‌باشند بعلاوه از این طریق می‌توان اطلاعات بیشتری در مورد مطالبی که قبلا منتشر شده به دست آورد.

افزایش h-Index پژوهشگران و Impact factor مجلات از عمده دلایل و مزیت‌های استناددهی می‌باشد. h-index شاخصی برای سنجش میزان ارجاعات به پژوهش پژوهشگران می‌باشد. یکی از مهمترین پارامترهای ارزیابی آثار پژوهشی دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های معتبر بررسی و ارزیابی فعالیت‌های علمی و پژوهشی آنها از نظر کیفی می‌باشد، میزان ارجاعات و سایتیشن‌هایی که در طی زمان به مقاله‌های آنان می‌شود روشی برای دستیابی به این هدف می‌باشد. بنابراین میزان دیده شدن یک مقاله و مطالعه آن توسط سایر پژوهشگران و محققان باعث سایتیشن Citation به مقاله پژوهشگر شده و در نهایت شاخص H پژوهشگر در گوگل اسکولار Google scholar و اسکوپوس Scopus ارتقا خواهد یافت.

ضریب تاثیر (Impact factor) شاخصی است که میزان اعتبار مجلات را نشان می‌دهد، هر چه تعداد ارجاع و استناد به مقالات مجله ای بیشتر باشد ضریب تاثیر مجله بالاتر خواهد بود. تاثیر ارجاعات به IF مجلات زمانی خود را نشان می‌دهد که مقاله ارجاع دهنده به چاپ رسیده باشد و رفرنس‌های داده شده آن مشخص شده باشد. برای مشاهده میزان سایتیشن citation گوگل اسکولار Google Scholar یک مقاله، عکس زیر را در وبسایت گوگل اسکولار مشاهده نمایید.

تصویر

پایگاه تامسون رویترز (ISI) در سال 1950 شاخصی تحت عنوان شاخص استنادی (Citation Index) برای شناسایی و تشخیص ارتباط بین ارجاعات و سایتیشن‌های مقالات در قالب سه نمایه استنادی زیر ارائه نمود:

    Science Citation Index (SCI)

    Social Sciences Citation Index (SSCI)

    Arts & Humanities Citation Index (AHCCI)

این 3 نمایه استنادی، مقالات چاپ شده در مجلات و ژورنال‌های سه حوزه اصلی علم بوده که توانسته‌اند امتیازات لازم برای حضور در این نمایه را کسب کنند. همچنین، استناد مقالات به سایر مقالات را نیز در برمی‌گیرد و به اینصورت زمینه‌ای را ایجاد می‌کند تا علاوه بر  امکان جستجو، امکان انجام مطالعات استنادی نیز فراهم گردد.

روش هایی برای افزایش سایتیشن

به‌طورکلی زمانی سایتیشن مقاله شما افزایش می‌یابد که علاوه بر بالا بودن کیفیت، در معرض دید محققان دیگر نیز قرار گیرد.

  1. ار جاع به خود (Self-Citation) یکی از راه‌های افزایش سایتیشن مقالات می‌باشد به این معنی که نویسنده در مقالات جدید خود به مقالات قبلی رفرنس دهد. باید توجه داشت برای هر مقاله جدیدی نمی‌توانید این کار را انجام داد فقط مقالاتی که از نظر محتوا با هم ارتباط دارند را می‌توان به عنوان رفرنس استفاده نمود.
  2. انتخاب دقیق کلمات کلیدی در افزایش سایتیشن مقالات نقش عمده‌ای دارد، واژگانی را  به عنوان کلمات کلیدی انتخاب کنید که محققان دیگر در حوزه تحقیقی شما جستجو خواهند کرد تا مقاله شما در جستجوی پایگاه داده ظاهر شود.
  3. از کلمات و عبارات کلیدی خود در عنوان و به‌صورت مکرر در چکیده مقاله استفاده نمایید. تکرار کلمات و عبارات کلیدی، احتمال قرارگیری مقاله شما در بالای لیست موتور جستجو را افزایش خواهد داد. با این کار خوانده شدن مقاله‌تان توسط دیگران را محتمل‌تر کنید.
  4.  در تمامی مقالات خود از قالب مشخصی برای نوشتن نام خود استفاده نمایید، بکارگیری یک نام در تمام مقالات، یافتن همه‌ی کارهای منتشرشده شما را برای دیگران آسان‌تر می‌کند. همچنین از صحیح بودن اصلاعات خود (نام، سمت دانشگاهی) در نسخه اصلاح نهایی مقاله اطمینان حاصل کنید.
  5. open access بودن مقاله به معنای دسترسی آسان عموم به مقاله شما می‌باشد و از جمله روش‌هایی است که در افزایش میزان ارجاعات مقاله نقش اساسی ایفا می‌کند. با ورود به سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مثل گوگل اسکولار و با ایجاد یک پروفایل شخصی می‌توانید مقالات و تحقیقات خود را در دسترس افراد بیشتری قرار دهید و میزان شاخص استنادی را افزایش دهید.
  6. ارجاع دادن به مقالاتی که در همایش‌ها و کنگره‌ها تایید شده‌اند نیز می‌تواند ارزش سایتیشن را افزایش دهند، چرا که مقالات ارسال شده به کنفرانس‌ها شانس دیده شدن مقاله شما را افزایش می‌دهد.
  7.  ارسال مقالات برای سایت‌ها، مجلات و ژونال‌های معتبر و دارای ضریب تاثیر هم می‌تواند سایتیشن مقاله شما را تا حد زیادی افزایش دهد.
  8. ارسال مقاله برای مجلات و ژورنال‌های بزرگ و معتبر جهانی این امکان را می‌دهد تا مقالات نوشته شما در معرض دید محققان بسیاری قرار گیرد و با این کار سایتیشن آن بالا می‌رود.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان