ویراستاری مقاله در موسسه آرمان

انتشار 31 تیر 1398
مطالعه 4 دقیقه

یک مقاله هرچه از محتوای علمی بدیع و پرباری برخوردار باشد در صورت داشتن اشکالات نگارشی ممکن است مفهوم بحث علمی و منظور اصلی نویسنده را نرساند و موجب عدم پذیرش یا درخواست بازنگری از سوی داوران گردد.

ویراستاری مقاله در موسسه آرمان

تعریف ویراستاری

مقالات علمی گزارشی است که ماحاصل مدت‌ها پژوهش و تحقیق در آن مکتوب شده و برای چاپ به مجلات معتبر فرستاده می‌شود. در نگارش مقاله علاوه بر بیان یافته ها و واقعیت‌های علمی باید توجه داشته باشید نوشته شما ظاهری شکیل و عاری از هر گونه ایراد نگارشی باشد تا شانس آن برای پذیرفته شدن توسط داوران مجله بالاتر رود. چرا که یک مقاله هرچه از محتوای علمی بدیع و پرباری برخوردار باشد در صورت داشتن اشکالات نگارشی ممکن است مفهوم بحث علمی و منظور اصلی نویسنده را نرساند و موجب عدم پذیرش یا درخواست بازنگری از سوی داوران گردد.

ویرایش مقاله قبل از ارسال به مجله لازم و ضروری می‌باشد. ویرایش مقاله عبارت است از بررسی دقیق محتوا، بیان، صحّت و اعتبار، دقت، نظم، آراستگی و  علائم نگارشی و ایجاد تغییراتی در آن جهت مطابقت با استانداردهای خاص و تعریف شده به منظور آماده سازی برای ارسال به مجله. فردی را که کار ویرایش را انجام می‌دهد ویراستار نام دارد ویراستار موظف است که ضمن رعایت سبک صاحب نوشته یا مترجم، خطاهای دستوری، حشو، تکرار، گزافه‌گویی و عبارت‌های بی‌شیرازه و پریشان را سامان دهد.

تصویر

برای اثبات اعتبار علمی و محتوایی دستاوردهای علمی و پژوهشی در قالب یک مقاله  از مرحله نگارش تا به چاپ رساندن آن در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی، فرآیندها و مراحل بسیاری باید طی شود. آنچه در نگاه اول نظر سردبیر و داور مجله را به خود جلب می‌کند صرف نظر از محتوای علمی، نگارش و خوانایی متن می‌باشد. باید توجه کرد که رعایت اصول و قواعدی در نوشتن و مکاتبه به زبان‌های دیگر موجب خوانایی و روان بودن متن نگارش شده می شود اما پاره‌ای مواقع به دلیل توجه زیاد نویسنده به بدنه اصلی متن، موضوع و محتوای بحث، این اصول و قواعد از دید نویسنده پنهان می‌ماند. این در حالی است که ویرایش متن قبل از ارسال مقاله گیرایی و مفهوم آن را تقویت می‌کند و موجب خوانایی و روان بودن مقاله می‌شود.

از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در نحوه امتیاز دهی و در عین حال یکی از دلایل اصلی ریجکت مقاله در مجلات علمی و پژوهشی می‌باشد ویراستاری و نحوه آن می‌باشد. ویراستاری کاری تخصصی می‌باشد که بایستی توسط متخصص این امر صورت گیرد چرا که توجه زیاد به محتوای علمی مقاله معمولا چشم نویسنده را به متن آشنا می‌سازد و خطاها و ایرادات نگارشی از دید او پنهان می‌مانند. پیشنهاد می‌شود پس از نگارش مقاله، حتما فرد دیگری غیر از نویسنده (که در زمینه متن تخصص کافی دارد)، مقاله را بازخوانی و ویراستاری نماید. ویراستاری شامل سه مرحله به قرار زیر می‌باشد:

ویرایش فنی

این مرحله از ویرایش اصولا جهت یک دست کردن و حفظ انسجام و یکپارچگی متون انجام می‌شود و نگارش و پاراگراف بندی محتوا را در موارد زیر کنترل می‌نماید:

 • کنترل اندازه و قلم حروف
 • غلط های املایی و تایپی
 • اصلاح رسم الخط کلمات
 • رابطه محتوایی بین جملات یک پاراگراف و کنترل پاراگراف بندی صحیح
 • نشانه گذاری متن
 • یک دست کردن اصطلاحات و معادل سازی
 • کنترل قواعد عدد نویسی، اعراب گذاری، اختصار نویسی، نقل قول‌ها، یادداشت‌ها و …
 • بررسی جداول، نمودارها، تصاویر و …

 ویرایش زبانی و ساختاری

برای رفع ناهماهنگی زبان نوشته ویراستار ملزم به انجام این مرحله از ویرایش می‌باشد که موارد زیر را شامل می‌شود:

 • ویرایش گرامری و خطاهای دستوری، ساختاری و جمله‌بندی
 • بررسی و انتخاب واژگان و برابرهای مناسب
 • ساده سازی و روان سازی متن از لحاظ جمله‌بندی
 • کوتاه کردن جملات طولانی
 • ابهام زدایی از بخش‌های مبهم و نامفهوم متن

تصویر

 ویرایش تخصصی

این مرحله شاید حساس ترین مرحله از ویرایش متون تخصصی بوده و نیازمند تخصص در زمینه متن می‌باشد. به همین دلیل به این مرحله ویرایش علمی و محتوایی نیز اطلاق می‌شود. قسمت‌های مختلف متن برای رسایی بیشتر و انسجام در انتقال مفهوم کنترل می‌شود و عبارات و اصطلاحات ذکر نشده یا فراموش شده به متن اضافه می‌گردد. مطالب غیرضروری، غیر مستند و نا متعارف نیز در این مرحله بررسی و حذف یا تلخیص می‌گردد.

به منظور چاپ و پذیرش مقاله خود در مجلات معتبر داخل و یا خارج از کشور بایستی قبل از ارسال نوشته خود را از نظر نیاز و یا عدم نیاز به ویرایش بررسی نمایید بدین منظور پیشنهاد می‌شود به دلیل تسلط کامل به موضوع، ویرایش محتوایی مطالب را خودتان انجام دهید. در خصوص ویرایش فنی و ساختاری مقاله خود می‌توانید از متخصصان این امر در موسسه آرمان کمک بگیرد زیرا این بخش از تخصص شما خارج است و ویراستار متخصص که چندین سال است در این زمینه صاحب تجربه و تخصص است کار ویراستاری و فرمت‌بندی مقاله شما را انجام دهد. موسسه آرمان با گرد هم آوردن کارشناسان مجرب و متعهد جهت رفاه حال شما فرهیختگان عزیز آماده ارائه هر گونه خدمات در این زمینه می‌باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
محمود شفایی
(
5 ماه پیش
)
باسلام عزیزان بنده دانشجوی درحال دفاع مقطع دکتری حقوق عمومی هستم واین مطالب بسیاربسیاربسیار مورد نیاز ضروری اینجانب و دانشجویان مثل بنده می باشد فقط عرض می کنم آجرک الله
بازدیدکننده
کارشناس آرمان
(
8 ماه پیش
)
در پاسخ به:
سلام علیکم پایان نامه حوزوی دارم سریع میخوام که ویراستاری بشه شما فرصت دارید که زحمتش متقبل بشید حدود 100 صفحه است ممنون
سلام و ادب ضمن تشکر از شما لطفا فایل پایان نامه خود را جهت براورد هزینه به کارشناسان موسسه آرمان ارسال نمایید.
بازدیدکننده
سید علی حسینی
(
8 ماه پیش
)
سلام علیکم پایان نامه حوزوی دارم سریع میخوام که ویراستاری بشه شما فرصت دارید که زحمتش متقبل بشید حدود 100 صفحه است ممنون

خدمات موسسه آرمان