ترجمه تخصصی مقالات پیراپزشکی

انتشار 4 شهریور 1398
مطالعه 4 دقیقه

پیراپزشکی شامل رشته‌هایی است که به روش‌ها و مهارت‌های حفظ سلامتی و یا بازگرداندن آن به افراد مربوط هستند. پیراپزشکان کارها و فنون خود را زیر نظر پزشکان انجام می‌دهند و متخصصانی هستند که کادر درمانی را تکمیل می‌نمایند و یاری‌رسان پزشکان در امر درمان و نگهداری می‌باشند. در حقیقت این افراد با انجام مسئولیت‌های مهم خود فرآیند درمانی را تکمیل می‌کنند.

ترجمه تخصصی مقالات پیراپزشکی

معرفی رشته‌های پیراپزشکی

به احتمال قوی شما نیز جزو آن دسته از کسانی هستید که به کررات واژه پیراپزشکی به گوشتان خورده است اما معنا و مفهموم آن را به طور دقیق نمی‌دانید. بله درست حدس زده‌اید پیراپزشکی رشته‌هایی را شامل می‌شود که به علم پزشکی وابسته‌اند. در تعریف پیراپزشکی چنین آمده است: پیراپزشکی شامل رشته‌هایی است که به روش‌ها و مهارت‌های حفظ سلامتی و یا بازگرداندن آن به افراد مربوط هستند. پیراپزشکان کارها و فنون خود را زیر نظر پزشکان انجام می‌دهند و متخصصانی هستند که کادر درمانی را تکمیل می‌نمایند و یاری‌رسان پزشکان در امر درمان و نگهداری می‌باشند. در حقیقت این افراد با انجام مسئولیت‌های مهم خود فرآیند درمانی را تکمیل می‌کنند که با نگاهی اجمالی به نام این رشته‌ها می‌توان به درستی دریافت که هرگز فرآیند درمانی در سیستم بهداشت و درمان نمی‌تواند بدون وجود افرادی با این تخصص‌ها تکمیل شود. به همین خاطر تمامی رشته‌های پیراپزشکی در زمینه پزشکی و بهداشت و درمان جایگاه و اهمیت ویژه‌ای دارند. پیراپزشکی شامل رشته‌های زیر می‌باشد:

 • بینایی سنجی
 • کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
 • کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)
 • کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
 • شنوایی سنجی
 • علوم آزمایشگاهی
 • هوشبری
 • فیزیک هسته‌ای
 • اتاق عمل
 • اعضای مصنوعی
 • گفتار درمانی
 • کار درمانی
 • مامایی
 • علوم تغذیه

لازم به توضیح است که بر خلاف تصور عده زیاد پرستاری جزو رشته‌های پیراپزشکی نمی‌باشد و خود شاخه‌ی مستقلی است که زیرشاخه‌های مربوط به خود را دارد. همچنین رشته فیزیوتراپی نیز جزء رشته‌های پیراپزشکی نبوده و در دسته توان‌بخشی قرار می‌گیرد.

تصویر

فرق پزشکی و پیراپزشکی چیست؟

برخی به اشتباه پیراپزشکی را زیرشاخه‌ای از رشته پزشکی می دانند. در حالی که این رشته‌ها علیرغم اینکه در دسته رشته‌های علوم پزشکی طبقه بندی می‌شوند، اما زیرشاخه رشته پزشکی نیستند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم رشته‌های پیراپزشکی رشته‌هایی هستند که وابسته به رشته پزشکی هستند و متقابلا رشته پزشکی نیز بشدت وابسته به خدمات آن هاست. در حقیقت این تخصص‌ها مکمل تخصص پزشکی برای تکمیل فرآیند درمان هستند. همچنین می‌توان گفت پزشکی رشته‌ای است که فارغ‌التحصیلان آن مدرک دکتری دریافت کرده و می‌توانند با دریافت پروانه طبابت نمایند. پزشکان همواره بر کار پیراپزشکان نظارت دارند.

ترجمه مقالات تخصصی پیراپزشکی

این روزها ترجمه مقالات ISI و پژوهش‌های علمی دغدغه بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بوده در این میان دانشجویان و پژوهشگران رشته پیراپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای تقویت رزومه تحصیلی، ارتقاء و تثبیت جایگاه خود نیاز به ترجمه مقاله و منابع انگلیسی دارند. علاوه بر موارد ذکر شده از جمله عواملی که نیاز به ترجمه متون پیراپزشکی را پررنگ می‌نماید لزوم بروز بودن اطلاعات دانشجویان و پیراپزشکان عزیز می‌باشد چرا که به دلیل کم بودن وقت و تجربه در ترجمه تخصصی پیراپزشکی، دانشجویان از کتاب‌ها و منابع قدیمی استفاده می‌کنند و از دستاوردهای جدید محروم می‌مانند.

 جهت انجام ترجمه متون تخصصی رشته پیراپزشکی صرفا تسلط مترجم بر زبان انگلیسی کافی نیست بلکه مترجم باید خود متخصص این رشته باشد تا بتواند از عهده ترجمه صحیح لغات تخصصی این رشته برآمده و درک کاملی از متون داشته باشد. به همین دلیل  ترجمه تخصصی متون و مقالات پیراپزشکی توسط دانش آموختگان رشته‌های مختلف پیراپزشکی مسلط به زبان انگلیسی و به صورت حرفه‌ای از انگلیسی به فارسی و فارسی به ‌انگلیسی انجام می‌شود. با توجه به لغات و اصطلاحات تخصصی موجود در مقالات و متون مختلف پیراپزشکی، درک مفهوم متن اصلی و انتقال آن از زبان مبدا به مقصد تنها از عهده فردی مسلط بر زبان انگلیسی و فارغ التحصیل رشته مربوطه بر می‌آید.

مترجمین متخصص در هر کدام از رشته‌های پیراپزشکی باید به معادل مفهومی یک کلمه و عبارت توجه داشته باشند، نه اینکه صرفا فقط کلمه را معنی کنند بلکه تعریف اصطلاح اصلی را در نظر بگیرند و تلاش کنند آن را به گونه‌ای مناسب ترجمه کنند همچنین بایستی قادر باشد از مفاهیم روشن، کوتاه و مختصر استفاده کنند آنها نباید از اصطلاحات فنی که به وضوح قابل فهم نیستند استفاده کنند و از اصطلاحات بومی که توسط افراد در زندگی روزمره استفاده می شود که قابل فهم نیستند نباید استفاده کنند.

تصویر

ترجمه مقالات پیراپزشکی در موسسه آرمان

برای ترجمه تخصصی رشته پیراپزشکی، مترجم باید تسلط کافی بر دایره لغات تخصصی داشته و بتواند مفهوم مطلب را به خواننده منتقل کند، چرا که رشته‌های وابسته به پزشکی از جمله علوم کاربردی و پر طرفدار در جامعه می‌باشند. مباحث علمی و تجربی در این رشته‌ها به مراتب در حال پیشرفت و تحول جدید است و جزو رشته‌هایی است که بیشترین لغات تخصصی را در خود جای داده‌اند و روزانه نیز به دایره لغات آنها افزوده می‌شود. خدمات مرتبط با رشته پیراپزشکی در موسسه آرمان به شرح زیر ارائه می‌گردد.

 1. ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی متون تخصصی و دانشگاهی و مقالات ISI رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی
 2. ترجمه تخصصی کتاب، بروشور، کاتالوگ، سایت، نامه های غیر رسمی و غیره مرتبط با رشته‌های پیراپزشکی 
 3. ترجمه تخصصی کتاب، بروشور، کاتالوگ، سایت، نامه و غیره مرتبط با رشته‌های پیراپزشکی
 4. معرفی مجله و چاپ مقالات ISI,ISC, SCOPUS و علمی پژوهشی در ارتباط با رشته‌های پیراپزشکی
 5. معرفی و چاپ کتاب در حوزه رشته‌های پیراپزشکی و ترجمه توسط مترجمین متخصص به منظور تقویت رزومه
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان