چه زمانی یک مقاله پارافریز می شود؟

انتشار 20 تیر 1398
مطالعه 4 دقیقه

پارافریز مقاله خود را با اطمینان خاطر به موسسه آرمان بسپارید تا در کمترین زمان مقاله شما را با بهترین کیفیت بازنویسی گردد.

چه زمانی یک مقاله پارافریز می شود؟

پارافریز (Paraphrase) عبارت است از بیان اطلاعات، ایده‌ها و تفکرات فرد دیگر به زبان خود (با کلمات خود). در انجام پارافریز بایستی دقت داشته باشیم نوشته اصلی را کاملا بصورت کپی در نوشته خود نیاورید و همچنین به منبع اصلی اشاره داشته باشید تا متن شما دچار سرقت ادبی نگردد. پارافریز یا بازنویسی ابزار مهی در بهره‌مندی از پژوهش های دیگران در مقاله خود می‌باشد.

در چه صورتی باید مقاله خود را پارافریز کنیم؟

در نگارش مقاله بایستی به مرور ادبیات پژوهش‌های پیشین پرداخته شود چرا که در تمامی پایان نامه‌ها و مقالات علمی وجود بخش پیشینه ادبی یا مرور ادبیات (Literature Review) ضروری به نظر می‌رسد در این بخش پژوهشگر به مطالعه و بررسی مقالات و نوشته‌هایی که با موضوع مورد پژوهش خود مرتبط است می‌پردازد و در صورت لزوم برخی از نتایج را در نوشته خود ذکر می‌کند. ذکر نتایج مطالعات پیشین به معنی کپی مطالب نمی‌باشد بلکه این کار با رعایت قاعده و قانون‌هایی انجام می‌گیرد تا ضمن استفاده از منابع دیگر، از متهم شدن به سرقت ادبی در نوشته خود جلوگیری کنید. در این صورت است که نیاز به پارافریز احساس می‌شود تا ابتدا متون استفاده شده از مقالات دیگر بازنویسی شده و سپس در داخل متن مقاله علمی یا پایان‌نامه به کار برده شوند. پارافریز کردن نیاز به مهارت دارد تا بتوانید با درک کامل متن اصلی به گونه‌ای از آن استفاده کنید که صورت کپی یا نقل قول به خود نگیرد. و استفاده از نقل قول مستقیم را در متن به حداقل ممکن برساند.

تصویر

بازنویسی یا پارافریز مقاله چیست؟ 

در مجلات علمی معتبر و یا کنفرانس‌های بین‌المللی از پذیرش برخی مقالات ممانعت به عمل می‌آید و دلیل آن را وجود سرقت ادبی در مقاله ذکر می‌کنند. در این نویسنده اغلب با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی (پلاجیاریم چکر) میزان و درصد مشابهت مقاله خود به سایر مقالات را مشخص کرده و در جهت رفع آن اقدام به پارافریز کردن مقاله خود می‌نماید. در حالت کلی بازنویس مقاله به دلایل زیر انجام می‌گیرد:

  1.  بازنویسی مطالب بیانگر تسلط کامل شما به منبع اصلی می‌باشد.
  2. بازنویسی به شما اطمینان خاطر می‌دهد که شما از متن اصلی کپی برداری نکرده‌اید و بعبارتی متن شما متهم به سرقت ادبی نمی‌باشد.
  3. بازنویسی یک نظریه به این معناست که گویش شما در کل پایان نامه به شکلی مسلط و یکسان باقی می­‌ماند.

در چه مواردی از پارافریز استفاده می کنیم؟

  • در صورتی که بخش اعظم مقاله از منابع دیگر و یا از مقاله چاپ شده خود نویسنده برداشته شده باشد و درصد مشابهت یا سرقت ادبی مقاله زیاد باشد در این صورت نویسنده با بازنویسی مقاله درصد مشابهت نوشته خود با مقالات دیگر را کاهش می‌دهد تا پلاجیاریسم مقاله رفع گردد.
  • برخی مواقع نویسنده قصد بروزرسانی (update) مقالات و نوشته‌های پیشین خود را دارد در این موارد با استفاده از بازنویسی مطالب نسخه جدیدی از مقاله خود ارائه می‌دهد.
  • در مواردی داوران مجله در بخش پذیرش مقالات، مقاله را به دلیل داشتن سرقت ادبی و یا نحوه ارائه نامناسب مقاله ریجکت می‌کنند در این صورت بایستی اقدام به بازنویسی مطالب نگاشته شده به منظور رفع ایرادات مقاله نمود.
  • گاهی اوقات نویسنده مقاله تصمیم به چاپ مقاله خود به همراه تعدادی از مقاله از سایر نویسندگان در قالب کتاب می‌گیرد در این مواقع الزامات چاپ مقاله در قالب یک کتاب بازنویسی آن را ضروری نماید.

تصویر

در عمل پارافریز بایستی فرد پارافریز کننده تبحر زیادی  بر زبان آکادمیک داشت باشد تا بتوان با بازی با کلمات و تغییر ساختار جملات مطلبی واضح و رسایی بنویسد که گویایی مفهوم متن اصلی بدون نقل قول مستقیم باشد. باید توجه کرد که در باز نویسی مقاله انگلیسی که ریوردینگ مقاله یا ریفریسینگ (rephrasing) نیز گفته می‌شود، ضمن رعایت دستور زبان مقصد، حفظ کیفیت علمی (scientific quality) مقاله بسیار مهم است. واژگان انتخاب شده و جمله پردازی نباید هیچگونه تغییری در محتوای تئوریک (theoretical content) مقاله بعمل آورد، بلکه باید آن را به نحو کامل و موثری پرورده و ارائه دهد. 

نتیجه‌گیری اینکه پس از اتمام پایان نامه یا مقاله خود و انجام بازنویسی و بکارگیری نقل قول‌ها و استنادات صحیح در متن خود برای اینکه خیال خود را از عدم وجود سرقت ادبی نوشته تان راحت کنید بایستی بررسی نهایی را برای سرقت ادبی انجام دهید. با بررسی سرقت ادبی می‌توانید متوجه شوید آیا جملات شما خیلی شبیه به منبع اصلی ذکر شده است یا خیر و در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید. موسسه آرمان در زمینه بررسی سرقت ادبی مقاله و پایان‌نامه و همچنین رفع آن آماده ارائه هر گونه خدمات و مشاوره برای پژوهشگران عزیز می‌باشد شما میتوانید جهت ثبت درخواست و سفارش خود همین حالا اقدام کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان