چاپ مقاله در کنفرانس داخلی و ملی

انتشار 11 شهریور 1398
مطالعه 6 دقیقه

به همایش‌ها و کنفرانس‌هایی که جنبه‌های کشوری دارد و نتایج آن در سطح ملی ارائه می‌گردد، کنفرانس داخلی می‌گویند. شرکت در کنفرانس‌های داخلی دارای مزیایی می‌باشد.

چاپ مقاله در کنفرانس داخلی و ملی

دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که برای گذراندن دوره تحصیلی و کسب نمره پایان‌نامه یا احراز شرایط ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر و همچنین اخذ مجوز دفاع از رساله دکتری به مقاله احتیاج دارند، یا افرادی که به دلایل مختلف به دنبال گواهینامه‌های حضور در همایش‌های علمی تخصصی هستند می‌توانند با شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌هایی که در سطح ملی و فراملی برگزار می‌شوند در جهت نیل به اهداف خود گام بردارند. اما قبل از اقدام به ارسال مقاله به کنفرانس‌های مختلف باید از کم و کیف مسئله آگاه بود در ادامه قصد داریم پس از معرفی کنفرانس داخلی به چگونگی چاپ مقاله در کنفرانس داخلی بپردازیم با ما همراه باشید.

کنفرانس داخلی چیست؟

کنفرانس (Conference) لغتی فرانسوی است به معنای تجمعی که به منظور بحث و تبادل نظر در مورد موضوعی خاص برگزار می‌شود. کنفرانس‌ها از نظر موضوعی و گستره برگزاری بسیار متعدد هستند. کنفرانس‌های ملی (داخلی) و کنفرانس‌های بین‌المللی از جمله تجمعات علمی است که هر ساله در داخل و خارج از کشور برگزار می‌شوند و فرصتی مغتنم برای افرادی است که با اهداف متفاوت علاقمند به شرکت در این کنفرانس‌ها می‌باشند. به همایش‌ها و کنفرانس‌هایی که جنبه‌های کشوری دارد و نتایج آن در سطح ملی ارائه می‌گردد، کنفرانس داخلی می‌گویند. شرکت در کنفرانس‌های داخلی دارای مزیایی به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان آشنایی با اساتید برتر دانشگاه‌های معتبر در جهان برای ادامه تحصیل یا فعالیت علمی
 • آشنایی با چهره‌های برتر علمی
 • دریافت گواهی مقاله به دو زبان فارسی و انگلیسی
 • دریافت گواهینامه حضور در کنفرانس
 • اهدای تندیس به مقالات پذیرفته شده و برتر
 • چاپ مقالات برتر در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی
 • شرکت در کارگاه‌های آموزشی ارائه شده و دریافت گواهی شرکت در این کارگاه‌ها

تقریباً تمامی کنفرانس‌ها بخشی بنام بخش پذیرش مقاله دارند. مقالات ارسال شده به کنفرانس‌ها پس از داوری نهایتاً به یکی از دو حالت سخنرانی یا پوستر پذیرفته می‌شوند. هدف از پذیرش مقاله در کنفرانس‌ها، طرح تازه‌های علمی، نتایج تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در موضوع علمی مشخص می‌باشد که نتایج و دستاوردهای برتر کنفرانس، به صورت عمومی و رسمی در مجلات معتبر منتشر می‌شوند.

تصویر

درجه اعتبار کنفرانس‌ها به عوامل مختلفی وابسته است.

توجه داشته باشید قبل از اینکه برای شرکت در یک کنفرانس داخلی یا خارجی تصمیم بگیرید، باید هدفتان را مشخص کنید آیا به دنبال انتشار مقاله‌تان در یک مجمع علمی هستید یا می‌خواهید ارتباط خود را با اساتید و پژوهشگران گسترده‌تر کنید؟ در صورتی که درباره هدف خود به نتیجه نرسیده باشید، زمان و هزینه زیادی را برای انتخاب، ثبت نام و شرکت در یک کنفرانس هدر خواهید داد. بنابراین انتخاب هدف را در گام اول جدی بگیرید. هدف، نقش مهمی در انتخاب کنفرانس دارد، اگر برای دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشدتان به یک مقاله نیاز داشته باشید، ممکن است کنفرانسی که در یک شهر کوچک و با حداقل اعتبار برگزار می‌شود اما در مدت زمان کوتاهی به شما جواب می‌دهد، گزینه مناسبی برایتان باشد. پس از انتخاب هدفتان برای حفظ تنوع و جذابیت سابقه پژوهشی‌تان باید انتخابی از میان کنفرانس‌های معتبر علمی داشته باشید، در همین راستا به معیارهایی برای قضاوت در مورد اعتبار کنفرانس‌های علمی نیاز دارید. معیارهای ارائه شده ذیل شما را در انتخاب صحیح یاری می‌نماید:

 •  برگزارکننده کنفرانس: دبیرخانه کنفرانس‌های معتبر علمی غالباً توسط دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها یا انجمن‌های علمی اداره می‌شود و این رویدادها در تقویم پژوهشی این مراکز علمی ثبت می‌شوند.
 •  فرصت ارائه مقالات: کنفرانس‌های معتبر علمی برای پیشبرد دانش علمی برگزار می‌شوند، نه برای برگزاری نمایشگاه و فروش محصولات یا خدمات.
 •  ترکیب کمیته علمی: اکثر افرادی که در شورای سیاست‌گذاری یا کمیته علمی کنفرانس‌های معتبر عضویت دارند، به عنوان هیئت علمی یا عضو وابسته به یک نهاد علمی اشتهار دارند. 
 • مدل کسب‌ و کار کنفرانس: بله، مدل کسب‌ و کار کنفرانس هم مهم است! این اهمیت دارد که کنفرانس چگونه هزینه‌های خود را پوشش می‌دهد.
 • محور و موضوع کنفرانس: دنیای علم در حال تخصصی شدن است، اما اگر نگاهی به محورهای موضوعی برخی از کنفرانس‌های داخلی بیاندازید متوجه می‌شوید گویا این مسئله هنوز برای ایران مصداق نیافته است.
 •  فرصت‌های چاپ مقالات: برخی از کنفرانس‌ها مقالات برتر هر دوره را در یک نشریه علمی چاپ می‌کنند. تعدادی از کنفرانس‌های معتبر داخلی با نشریات علمی پژوهشی مصوب وزارت علوم همکاری دارند و بررسی اعتبار این نشریات کار ساده‌ای است. تعداد دیگری از کنفرانس‌ها با ژورنال‌های انگلیسی زبان همکاری می‌کنند.
 •  برنامه‌های جانبی: برنامه زمانی هر کنفرانسی علاوه بر ارائه مقالات علمی، دربرگیرنده مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی است. کیفیت این برنامه‌های جانبی هم می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری درباره اعتبار کنفرانس کمک کند. 
 •  پیشینه کنفرانس: کنفرانس‌های معتبر معمولاً در اولین دوره متوقف نمی‌شوند. تداوم کنفرانس ضمن اینکه معیار خوبی از اقبال مخاطبان است، می‌تواند به شما در بررسی و مقایسه روند رشد کیفی محتوای کنفرانس کمک کند.

امتیازات چاپ مقاله در کنفرانس داخلی

همانطور که گفته شد کنفرانس‌ها در دو نوع ملی و بین المللی برگزار می‌شوند امتیازی که ارائه مقاله در کنفرانس برای نویسندگان به همراه دارد 2 تا 3 امتیاز در مصاحبه دکتری و 0/25 تا 1 نمره در دو نمره پایان‌نامه می‌باشد. مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها از لحاظ امتیاز تقریباً نصف اکسپت مقاله ISI و scopus امتیاز دارند اما سرعت پذیرش و چاپ مقاله در کنفرانس بسیار بالاتر می‌باشد و در عین حال داوری کنفرانس‌ها راحتتر و هزینه ارائه مقاله کمتر می‌باشد. در نگاهی کلی اکسپت و امتیاز مقالهISI و scopus در مقایسه با مقاله کنفرانسی بصورت جدول زیر می‌باشد.

نوع مقاله

امتیاز پژوهشی

مدت زمان پذیرش

پذیرش مقاله یا اکسپت مقاله ای اس ای

5 تا 7 امتیاز

10 تا 40 روز

پذیرش مقاله یا اکسپت مقاله اسکوپوس

5-7 امتیاز

10 تا 30 روز

پذیرش مقاله یا اکسپت مقاله کنفرانسی

1-3 امتیاز

3 تا 10 روز

بنابراین می‌توان گفت کنفرانس‌ها معمولا محل تبادل اطلاعات میان محققین و پژوهشگرانی است که به حیطه‌ای خاص علاقه‌مند بوده یا در آن مشغول فعالیت هستند. در مقالات کنفرانسی عمدتا ایده‌هایی مطرح می‌شود که تازه به ذهن رسیده و هنوز با ایده‌ها و پژوهش‌های قبلی مقایسه نشده است. از مزایای مقالات کنفرانسی سرعت داوری بالاتر نسبت به مقالات ژورنالی است.

تصویر
فرآیند چاپ مقاله در کنفرانس‌های داخلی

با توجه به اینکه ارسال مقالات به کنفرانس‌ها محدودیت زمانی دارد و پس از پایان مهلت ارسال، به مقالات ترتیب اثر داده می‌شود. پیش از اقدام برای ثبت نام و شرکت در کنفرانس بهتر است تمامی شرایط پذیرش را از سایت کنفرانس مطالعه نمود و تمامی تاریخ‌های درج شده را دقت بخاطر بسپارید. هزینه شرکت و چاپ مقاله در کنفرانس‌ها معمولاً هزینه‌ای تحت عنوان Registration از شرکت‌کنندگان دریافت می‌شود. که بسته اعتبار و نوع کنفرانس هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. در بعضی از کنفرانس‌ها، هزینه ارسال یک مقاله با چند مقاله برابر است و در بعضی دیگر به ازای اضافه شدن هر مقاله، هزینه دریافت می‌شود. همچنین می‌توان بدون ارسال مقاله و به عنوان یک بازدیدکننده نیز ثبت نام و در کنفرانس شرکت نمود. پس از ارسال مقاله، روند داوری آغاز شده و در نهایت نتایج داوری از طریق کمیته برگزارکنندگان به اطلاع نویسنده یا نویسندگان مقاله می‌رسد.

پژوهشگران عزیز می‌توانند برای استفاده از خدمات چاپ مقاله در کنفرانس داخلی موسسه آرمان از طریق ایمیل سفارش و درخواست خود را برای کارشناسان موسسه ارسال نمایند تا کارشناسان در کوتاه‌ترین زمان به درخواست شما رسیدگی کرده و نسبت به استخراج مقاله از پایان‌نامه و ارسال آن به کنفرانس‌های در حال برگزاری در حیطه موضوع مقاله شما اقدام نمایند. در صورتی که مقاله شما آماده باشد موسسه آرمان می‌تواند شما را در زمینه معرفی کنفرانس‌های معتبر که در نزدیکترین زمان برگزار می‌شوند مشاوره و راهنمایی نماید. 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان