فرمت بندی مقالات علمی

انتشار 30 تیر 1398
مطالعه 4 دقیقه

از شاخصه های مهمی که پژوهشگران در هنگام مقاله نویسی و قبل از ارسال آن به کنفرانس ها و مجلات مختلف حتما باید رعایت کنند ساختار یا همان فرمت (Format) مقاله می باشد. فرمت بندی مقاله به معنای رعایت کردن اصول، قوانین و قواعد مجله است، اصولا قوانین و قواعد چاپ مقالات در وبسایت مجلات موجود است و نویسندگان می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

فرمت بندی مقالات علمی

شما به عنوان پژوهشگر و محقق چنانچه تاکنون اقدام به نگارش و ارسال مقاله برای مجلات و حتی کنفرانس‌های داخلی نموده باشید با واژه فرمت بندی مواجه شده‌اید. فرمت بندی به معنای رعایت فرمت خاصی است که توسط هر مجله‌ای برای نویسندگان مقاله ارائه می‌شود.

تعریف و کاربرد فرمت بندی

از شاخصه‌های مهمی که پژوهشگران در هنگام مقاله نویسی و قبل از ارسال آن به کنفرانس‌ها و مجلات مختلف حتما باید رعایت کنند ساختار یا همان فرمت (Format) مقاله می‌باشد. فرمت بندی مقاله به معنای رعایت کردن اصول، قوانین و قواعد مجله است، اصولا قوانین و قواعد چاپ مقالات در وبسایت مجلات موجود است و نویسندگان می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند. فرمت‌بندی دقیق و مطابق با ساختار پیشنهادی مجلات از عواملی است که روند پذیرش مقاله را تسهیل می‌کند. بنابراین از مهمترین کارهایی که قبل از سابمیت مقاله باید توسط نویسنده مقاله انجام گیرد تنظیم مقاله در قالب (Template) مجله مورد نظر است. چنانچه مقاله شما دارای محتوای قوی و ناب و عاری از هرگونه ایرادات نگارشی و گرامری باشد اما با فرمت ارائه شده مجله سازگاری نداشته باشد مقاله ریجکت شده و در خواست بازنگری و رعایت فرمت و قالب مجله و ژورنال از طرف ادیتور مجله برای شما ارسال می‌گردد. بنابراین ضروری است نویسنده مقاله با مطالعه بخش راهنمای نویسندگان مجله انتخابی خود از فرمت و قالب استاندارد مقاله مطلع شده و مقاله خود را طبق آن آماده و ارائه نماید.

انواع فرمت بندی

فرمت‌بندی مقالات از آن جهت ضرورت می‌یابد که مجلات می‌خواهند مقالات خود را از نظر شکل ظاهری و محتوایی طبق استانداردهای خاصی به چاپ برسانند. فرمت‌بندی مقالات معمولاً براساس محتوا و ساختار انجام می‌گیرد.

  • فرمت بندی محتوایی

محتوای نوشته تنها توسط نویسنده قابل تغییر می‌باشد از اینرو این نوع فرمت بندی بایستی توسط خود نویسنده اصلی مقاله و براساس فرمت ارائه شده توسط مجله انجام می شود. با توجه به مجله‌ای که قصد دارید مقاله ارسال کنید فرمت محتوایی متفاوتی خواهید داشت اما در حالت کلی در این نوع فرمت‌بندی بایستی تعداد کاراکترها، کلمات و صفحات هر بخش از مقاله، محل قرارگیری هر کدام از بخش‌های مقاله (چکیده، تقدیر و تشکر و...)، تعداد و اندازه صفحات مقاله و نحوه نوشتن رفرنس‌ها، فونت‌ها در فرمت‌بندی، سایز فونت‌ها در فرمت‌بندی، و غیره مطابق با قاعده و قانون ارائه شده از طرف مجله تهیه گردد.

  • فرمت بندی ساختاری

ساختاری که برای مقالات ارائه می‌شود ممکن است از مجله ای به مجله دیگر متفاوت باشد اما نکته مهم این است که باید قبل از ارسال، مقاله خود را مطابق با فرمت در خواستی مجله آماده کنید. در حالت کلی مقالات ساختار تعریف شده و استانداردی دارند مواردی که در این نوع فرمت‌بندی باید مد نظر گرفته شود شامل فونت، سایز فونت‌ها، فاصله حواشی، ساختار قالب مقاله و نحوه رفرنس نویسی و مرجع‌دهی می‌شود. ساختار یک مقاله علمی در حالت عمومی  و کلی به شرح زیر می‌باشد.

 

تصویر

صفحه عنوان

عنوان مقاله، نام نویسندگان و درجه علمی آنها و درج ایمیل نویسنده مسئول (طبق فرمت مجلهچکیده، کلیدواژه یا کلمات کلیدی 

صفحه مقدمه و پیشینه

مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق

صفحه بدنه اصلی

متن اصلی مقاله، یافته‌ها (بدنه اصلی مقاله)

صفحه نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری، پیشنهادات

صفحه تقدیر و تشکر

تقدیر و تشکر از کسانی که در به انجام رسانیدن مقاله شما را یاری کرده‌اند.

صفحه منابع و رفرنس ها

منابع استفاده شده در کل مقاله بر اساس شیوه تعریف شده در مجله بایستی در این قسمت درج شود.

صفحه پیوست ها

ضمائم و پیوست‌ها

خدمات موسسه آرمان در زمینه فرمت بندی مقالات

به دلیل نقش مهمی که فرمت بندی در پذیرش یا عدم پذیرش مقاله ایفا می‌کند بایستی این کار توسط متخصص این امر صورت گیرد تا از بازگرداندن چندین باره مقاله به دلیل ایرادات فرمت‌بندی جلوگیری شود. یکی از خدماتی که موسسه آرمان به پژوهشگران ارائه می‌دهد تنظیم مقاله در فرمت و قالب مجله مورد نظر می‌باشد. موسسه آرمان با کادری مجرب و کارآزموده، آماده فرمت بندی مقالات شما در زمینه کلیه رشته‌های دانشگاهی می‌باشد برای ثبت سفارش کافیست در خواست خود را از طریق ایمیل موسسه به کارشناسان ما ارسال نمایید تا در اولین فرصت کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم را در این خصوص به شما ارائه دهند.                                                                                                                      

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
3 سال پیش
)
در پاسخ به:
درود فراوان چند ماهی هست که مقاله خودم برای ارسال به مجله آماده کردم اما فرمت مجله مد نظر خودم رو نتونستم پیدا کنم میشه راهنماییم کنید باید چیکار کنم؟
باسلام خدمت شما فرهیخته گرامی.اگر لینک مجله مد نظر خود را برای ایمیل کارشناسان ما ارسال نمایید ما می توانیم شما را در زمینه فرمت بندی همراهی نماییم.این موضوع به راحتی از سمت موسسه حل خواهد شد.منتظر شزوع همکاری با شما هستیم. موفق باشید.
بازدیدکننده
نسرین
(
3 سال پیش
)
درود فراوان چند ماهی هست که مقاله خودم برای ارسال به مجله آماده کردم اما فرمت مجله مد نظر خودم رو نتونستم پیدا کنم میشه راهنماییم کنید باید چیکار کنم؟

خدمات موسسه آرمان