سابمیت و چاپ مقاله در نشریات پابمد

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

مجلات پابمد pubmed برای دانشجویان و پژوهشگران گروه علوم پزشکی و علوم پزشکی پایه مناسب است که تمایل به اخذ اکسپت، پذیرش، چاپ مقاله پابمد را دارند.

سابمیت و چاپ مقاله در نشریات پابمد

اکسپت مقاله معتبرPUBMED

قبل از آنکه صحبتی از پابمد و یا مدلاین بوده باشد، کتابخانه ی ملی پزشکی آمریکا (NLM) که بزرگترین کتابخانه ی پزشکی دنیا محسوب میشده است، از سال 1879 تمام متون و منابع پزشکی منتشر شده در سراسر دنیا را اعم از کتاب، مجلات علمی ،تصاویر پزشکی، میکروفیلم، گزارشات علمی را ذخیره و در اختیار کاربرانش به منظور انجام پژوهش، آموزش و انجام مراقبت های سلامتی و درمانی قرار میداده است.
این هدف باعث شد این کتابخانه به جمع آوری اطلاعات کتابشناختی مقالات معتبر حوزه ی پزشکی و پیرا پزشکی پرداخته و آنها را تحت عنوان ایندکس مدیکوس به چاب برساند و در اختیار کاربرانش قرار دهد. سپس از سال 1994 این مجموعه ای که گردآوری شده بود به همراه چکیده مقاله ها به شکل لوح فشرده درآمد و نام مدلاین را بر آن نهادند. بعد از آن نیز از سال 1996 دسترسی به این مجموعه برای عموم به صورت رایگان از طریق PUBMED میسر گشت .

تفاوت مدلاین ، پابمد و سنترال پابمد در چیست ؟

در حال حاضر پابمد دارای حدود 24 میلیون رکورد کتابشناختی (اطلاعات کتابشناختی و چکیده مقالات) از کتب و مجلات علمی حوزه علوم زیست پزشکی زیست مولکولی ، علوم رفتاری, بیوشیمی و مهندسی پزشکی است. هسته اصلی این رکوردها، رکوردهای موجود در مدلاین است. در واقع مدلاین بزرگترین زیر مجموعه پابمد محسوب میشود.
اما پابمد سنترال که به طور اختصار آن را PMC نیز مینامند، یک آرشیو بزرگ از متن کامل مقالات، مجلات و کتب به صورت الکترونیکی است که در سال 2000 راه اندازی گردید. پابمد سنترال نیز از زیرمجموعه های پابمد محسوب میشود و به دلیل وجود سیاست دسترسی باز (Free access) به منابع که به  عنوان فلسفه وجودی پابمد سنترال تلقی میشود ، باعث شده است بسیاری از مقالات مجلاتی که در مدلاین نمایه نمی شوند نیز در پابمدسنترال یافت شوند .همچنین پابمدسنترال شامل منابع دیگری نظیر نقد کتاب نیز می باشد که در پابمد وجود ندارند.

نمایه شدن در PubMed Central شامل پنج مرحله است:

  •  ارسال مشخصات مجله شامل نام کامل ؛ ISSN ، و وبسایت مجله از طریق ایمیل به PMC
  •  بررسی کیفیت علمی مجله توسط هیئت داوران PMC
  •  ارسال پکیج مشتمل بر حداقل ۵۰ مقاله از آخرین مقالات چاپ شده مجله و بررسی فنی پکیج توسط هیئت داوران PMC
  • مرحله پیش نمایش که در صورت پذیرفته شدن مجله است و شامل تکمیل فرم قرداد، تهیه آرم مجله میباشد. همچنین در این مرحله ناشر باید شماره های جدید مجله از آخرین شماره ارسال شده به PMC تا زمان ارسال مدارک را نیز به فرمت XML ارسال نماید.
  • آنلاین شدن مقالات مجله در سایت PubMed

امتیاز دهی بر اساس اکسپت مقاله در PUBMED :
بر اساس بخش نامه های متعدد وزارت بهداشت، طبق جدید ترین فرم مصاحبه داوطلبان دوره دکتری پژوهشی Ph.D. by Research نشان می دهد که پذیرش مقاله در مجلات نمایه شده در pubmed  چنین است که برای دانشجویان رشته های پزشکی و رشته های وابسته به آن، چاپ مقالات دارای ایندکس های pubmed/ medline دارای 25 امتیاز است و برای ارتقا اعضا هیئت علمی، چاپ مقاله پابمد یا پابمد سنترال دارای 6 امتیاز میباشد .

مقالات با چهار روش در پابمد سابمیت میشوند:

  • در روش اول، مجلاتی که در این پایگاه نمایه شده‌اند مقالات پذیرفته شده و چاپ شده خود را به صورت مستقیم به این پایگاه ارسال می‌‌دارند و مولف در ارسال آنها نقشی ندارد.
  • در روش دوم، تعدادی از مجلات فقط برخی مقالاتی که خودشان انتخاب می‌کنند را به پایگاه پابمد ارسال می‌کنند. در این روش، مولف معمولاً باید از ادیتور آن مجله درباره اینکه آیا مقاله او را برای انتشار در پابمد انتخاب خواهد کرد یا خیر سوال کند و یا از آنها درخواست نماید تا مقاله را در این پایگاه منتشر سازند.
  • در روش سوم، خود مولف، مقاله نهایی داوری شده خود را به سیستم NIHMS آپلود کرده و برای انتشار آن در پایگاه پابمد به این سیستم ارسال می‌کند.
  • در روش چهارم، ناشر سابمیت مقاله داوری شده به سیستم NIHMS را شروع کرده و مولف با تکمیل فرآیند آن، مقاله را به این سیستم ارسال می‌کند.

در صورتی که برای چاپ مقاله خود در مجلات پابمد از طریق موسسه آرمان اقدام کنید ،موسسه آرمان برای تسریع روند اکسپت مقالات شما خدماتی از قبیل  ترجمه تخصصی مقاله جهت چاپ در مجلات پابمد، ویرایش علمی و تخصصی و گرامری مقاله ، معرفی مجله مناسب با موضوع مقاله ،  فرمت گذاری و قالب گذاری مقاله ،سابمیت مقاله و پیگیری داوری و نهایتا چاپ مقاله را انجام خواد داد.و در طی این مراحل پیگیری موثر و مداوم را در از وظایف خود خواهد دانست.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان