درباره ی آزمون GMAT

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 4 دقیقه

آزمون GMAT یک آزمون استاندارد بین المللی و مورد تایید ۵۸۰۰ برنامه آموزشی مدیریت و Business School در سراسر جهان می باشد.

درباره ی آزمون GMAT

درباره ی آزمون GMAT 

آزمون (GMAT) برای ارزیابی توانایی دانشجویان در دوره های ((Master of Business Administration)) یا (MBA) و ((Master of Public Administration)) یا (MPA) میباشد و تقریباً هیچ دانشگاه یا مرکز آموزشی معتبری برگزار کننده این دوره‌ ها نمیباشدکه ارائه نمره (GMAT) را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروس (Business) در دوره دکترای آنها نظیر امور مالی، حسابداری و اقتصاد حوزه اصلی محسوب می‌شود نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد می‌دانند.
این آزمون هیچ توانایی خاصی را در فرد تخمین نمیزند بلکه ادغامیاز توانها و تبحراتیکه برای دانشجوی فعال در حیطه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی لازم است را تحلیل می‌کند. به همین جهت دارای هیچ معیاری به عنوان ارزش و نمره ندارد.  این مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها هستند که هر یک با توجه به برنامه‌های خود حداقل نمره جهت قبولی را معیار قرار میدهند . بدین جهت ممکن است فردی با داشتن یک نمره متوسط بتواند برای برخی از این مراکز تقاضای ثبت‌نام دهد و برای برخی دیگر خیر. واضح است که هر مدرسه‌ای که دوره معتبرتری را ارائه می‌دهد نمره بالاتری را هم طلب می‌کند.

بخش‌های متنوع آزمون (GMAT) 

۱- ارزشیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment : AWA )
این قسمت از یک نوشتار سی دقیقه ای متشکل است و به دنبال پیدا کردن تبحر کاربر در دستیابی استدلال نهان در پشت یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. برای سنجش نیز دو نمره داده می شود و نیز از میانگین این دو نمره؛ نمره نهایی آزمون دهنده داده می شود. نمره اول آن بوسیله برنامه تحلیل نوشتار ارایه و نمره دوم هم توسط یک مصحح داده می شود.  نمره این بخش نیز از یک (کمترین) تا شش (بیشترین) به صورت نیم واحد متغیر است. نمره صفر نیز در صورتی ارائه می شود که داوطلب هیچ چیزی ننوشته باشد!
۲- بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)
این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی کاربر در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می کنند. این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است:

  • تفسیر بصری (Graphic Interpretation) در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.
  • تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis) یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.
  • تحلیل جدول (Table Analysis) یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.
  •  استدلال چند منبعی ( Multi-Source Reasoning ) در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.

۳- مهارت محاسباتی (Quantitative )
در این قسمت سوالات ریاضی داده می شود. این سوالات لازمه شان داشتن دانش ریاضیات و جبر میباشد. سوالات این قسمت در دو وهله حل مسائل و کافی بودن مطرح می شوند که در قسمت کافی بودن داده باید باین مساله جواب دهید که آیا اطلاعات داده شده برای حل این مسئله کافی ست یا نه. این قسمت از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن در بازه ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است.
۴- مهارت کلامی (Verbal)
این بخش از آزمون از ۴۱ سوال تشکیل شده و ۷۵ دقیقه زمان دارد. نمرات این بخش از بازه ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است. در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. سوالات نیز ۵ گزینه ای هستند. طبق اعلام طراحان در این بخش توانایی شما برای تحلیل اطلاعات و استخراج یک نتیجه گیری بررسی می شود.

نمره دهی در آزمون (GMAT)

نمره آزمون (GMAT)  از (۲۰۰ تا ۸۰۰) میباشد. همچنین نمره قسمت های ارزیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت ده دهی ارائه می شود و طبق اعلام موسسه (GMAC) نمره میانگین داوطلبان حدودا ۵۴۰ بوده است. برای نمره گرفتن باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود و در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما مطرح می شود. اما ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع الگوریتم نمره دهی به (GMAT) یک الگوریتم چند معیاره پیچیده است.

با توجه به دشواری که در بخش (verbal) این آزمون وجود دارد، کتابهای بسیار زیادی توصیه شده است، قبل از شروع این کتابها از بلد بودن لغات 504 ( 504 Absolutely Essential Words ) و لغات ضروری تافل ( Essential Words for Toefl ) اطمینان حاصل فرمایید، سپس این منابع توصیه شده است:

  • 1100Words you need to know
  • word smart
  •  Essential words for GRE
  • Verbal advantage

حدود دو سوم از ۱۹۰۰ مدرسه کسب و کار در سرتاسر جهان برای ورود دانش پذیر یک آزمون GMAT را برگزار می کنند. اکثر مدارس کسب و کار معتبر در آمریکای شمالی برای پذیرش به نمره آزمون GMAT توجه می کنند. این آزمون گرچه نمی تواند تمام توانایی های داوطلب را بسنجد اما می تواند ترکیب خوبی از توانایی های عمومی لازم برای تحصیل در رشته های مدیریت ارشد کسب و کار (MBA و DBA) ، دوره های تخصصی امور مالی، حسابداری، اقتصاد و مدیریت روابط عمومی باشد. شما هم اگر می خواهید در این دوره ها شرکت کنید بهتر است توانایی های خود در این زمینه ها را با گرفتن یک آزمون GMAT از خود بسنجید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان