دانشجویان قربانی تصمیمات لحظه ای مسئولان دانشگاه آزاد

انتشار 30 دی 1399
مطالعه 3 دقیقه

در پی تصمیم ناگهانی دانشگاه آزاد در خصوص برگزاری حضوری آزمون دکتری، برخی دانشجویان نسبت به آن اعتراض کردند و در حالی که خود را قربانی چنین تصمیماتی می دانند، خواستار لغو آزمون حضوری شده اند.

دانشجویان قربانی تصمیمات لحظه ای مسئولان دانشگاه آزاد

دانشجویان قربانی تصمیمات لحظه ای مسئولان دانشگاه آزاد

به گزارش موسسه آرمان و به نقل از سایت خبری ساعد نیوز: در حالی که قرار بود آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه آزاد در نیمسال اول ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ از ۲۷ دی ماه به صورت غیرحضوری برگزار شود اما روز گذشته برخی در شبکه های اجتماعی خبر از حضوری برگزار شدن این آزمون دادند. از همان صبح تعدادی از دانشجویان دکتری در تماس با خبرگزاری مهر، در پی تأیید و یا رد این خبر بودند و از بلاتکلیفی و عدم پاسخگویی مسئولان دانشگاه آزاد گلایه کردند.

برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت برگزاری این آزمون در بخش های کتبی و شفاهی، در تماس های مکرر با معاونان این دانشگاه خواستار توضیح شد که متأسفانه علی رغم پیگیری های مکرر به پاسخ روشنی دست نیافت و نهایتاً عصر روز گذشته شیوه نامه آن بر روی خروجی سایت سازمان مرکزی دانشگاه قرار گرفت.

بر اساس شیوه نامه جدید این دانشگاه، برگزاری بخش کتبی آزمون جامع در تمامی رشته ها، بر اساس رنگ بندی کرونایی شهرها (قرمز، نارنجی، زرد و آبی) و منطقه ای تعیین خواهد شد و در شهرهای با رنگ زرد و آبی به صورت حضوری برگزار می شود. در مناطق قرمز و نارنجی، ارزیابی کتبی در تمام رشته ها می تواند به صورت غیرحضوری (با استفاده از سامانه اعلام شده از سوی مرکز فناوری دانشگاه) برگزار شود. همچنین بخش شفاهی این آزمون نیز به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه «دان» یا دیگر سامانه های آموزشی واحدهای دانشگاهی خواهد شد و البته تاکید شده که در این خصوص ذخیره فایل بخش شفاهی ارزیابی جامع ضروری است.

بر اساس آخرین داده های وزارت بهداشت در ۲۹ دی ماه، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و این یعنی آزمون کتبی در ۳۳ شهر به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد. حال در چنین شرایطی نحوه مدیریت برگزاری آزمون حضوری در شهرهای زرد و آبی و آن هم در شرایطی که مکرراً وزارت بهداشت هشدار بازگشت به وضعیت قرمز و پیک جدید را می دهد، بر نگرانی ها می افزاید!

براساس بندهای دیگر این بخشنامه، دانشجویانی که با توجه به وضعیت شهر محل تحصیل آنها ملزم به شرکت در آزمون جامع به صورت حضوری هستند، می توانند نزدیک ترین واحد دانشگاهی به محل سکونت خود را به عنوان محل برگزاری آزمون کتبی ارزیابی جامع انتخاب کرده و مراتب را به واحد دانشگاهی مبدأ اعلام کنند. دانشگاه آزاد واحدهای مقصد را ملزم کرده تا علاوه بر تنظیم صورت جلسه و تهیه رونوشت از پاسخنامه ها، در اسرع وقت اصل پاسخنامه ها را به واحدهای دانشگاهی مبدأ ارسال کنند.

با اینهمه بلافاصله پس از اعلام شدن شیوه نامه جدید آزمون جامع دکتری، برخی از دانشجویان دکتری در تماس با مهر نسبت به تغییر ناگهانی مصوبه قبلی اعتراض کردند و تصمیم مسئولان دانشگاه آزاد را یک تصمیم لحظه ای و نوعی آشفتگی در مدیریت آموزشی خواندند و آن را موجب آثار روانی و استرس مضاعف برای خود دانستند.

به عنوان مثال واحد علوم و تحقیقات اعلام کرده بخش آزمون کتبی دکتری، ۷ و ۸ بهمن ماه و آزمون شفاهی ۱۳، ۱۴ و ۱۵ بهمن برگزار خواهد شد این در حالی است که برخی دانشجویان عنوان می کنند طبق برنامه قبلی اعلام شده، در خارج از کشور حضور دارند و دغدغه اینکه بتوانند خود را تا این تاریخ به ایران برسانند، آن ها را نگران کرده است. برخی دانشجویان نیز نسبت به آشفتگی مشهود در این واحد دانشگاهی اعتراض دارند و خود را قربانی این تصمیمات می دانند. این دانشجویان اعلام می کنند بدین وسیله اختلالی در عملکرد شغلی شأن بوجود آمده چراکه مرخصی های پی در پی و این تغییرات لحظه ای آثار روانی و استرس مضاعفی را به دانشجویان وارد کرده است. آشفتگی مشهود و غیر قابل اغماض دانشگاه علوم تحقیقات در تمام مراحل موجب خسارت های جبران ناپذیری به دانشجویان مقطع دکتری شده است که متأسفانه هیچ کدام از مسئولان دانشگاه پاسخگوی آسیب های روزافزون این دانشگاه نیستند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان