چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی

انتشار 16 اسفند 1397
مطالعه 5 دقیقه

يكي از مهم‏ترين ابعاد درنگارش مقاله علمی ، محتواي علمي و ارزشمنديِ كيفيت آن است. مقاله بايد يافته‏هاي مهمي را در دانش بشر گزارش نمايد و داراي پيامي آشكار باشد.

چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی

چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی:

مقاله علمي معمولاً در نتيجه پژوهش منطقی، نظري، عملي يا مختلط كوشش يك يا چند نفر در يك موضوع تازه تهيه و منتشر مي‏گردد. چنين مقاله‏ایی در واقع گزارشی است كه محقق از يافته ‏های علمی و نتايج اقدامات پژوهشی خود برای استفاده ساير پژوهشگران، متخصصان و علاقه‏ مندان به دست مي‏دهد.

ملاك‏های محتوايی مقاله

يكي از مهم‏ترين ابعاد درنگارش مقاله علمی ، محتواي علمي و ارزشمنديِ كيفيت آن است. مقاله بايد يافته‏هاي مهمي را در دانش بشر گزارش نمايد و داراي پيامي آشكار باشد. چندین گام مهم ازاصول و چهارچوب محتوایی مقاله :

 • فرايند «تفكر»: تفكر، تلاش میکند از طریق یافته ها ی موجود ، موضوعی را روشن کند(غرويان، 1368، ص11) بنابراين اساسي‏ترين محور محتوايي يك پژوهش علمي، آن است كه مجهولي را روشن نمايد.
 • منطقي بودن: منطق كه راه درست فکر کردن میباشد (مطهري، 1372، ص 21) ابزار ضروري يك مقاله علمي است و محقق بايد بتواند استدلال های قابل قبول بیاورد و محتوای مقاله را تحلیل و نتیجه گیری کند.
 • انسجام:مرتبط بودن اجزاي مختلف مقاله با همديگر، همچنين متناسب بودن آنها با عنوان مقاله و ارتباط عناوين فرعي با همديگر، از جمله مواردي است كه به تحقيق، يكپارچگي و انسجام مي‏بخشد.
 • تراكمي بودن:هر پژوهش علمي بايد از يك سو به منظور كشف دانش جديد، و از سوي ديگر، براي تكميل دانش، صورت پذيرد.
 • تناسب موضوع با نيازهاي فعلي جامعه علمي: هر پژوهش علمي بايد نيازهاي اساسي جامعه علمي خود را در نظر گرفته، در صدد حل آن مسايل برآيد؛ بنابراين از طرح موضوعاتي كه از اولويت تحقيقي برخوردار نيستند و جامعه علمي، بدانها نياز ندارد، بايد احتراز نمود.
 • خلاقيت و نوآوري: هر مقاله علمي زماني مي‏تواند در ارتقاي سطح دانش، موثر باشد كه از فكري خلّاق برخوردار باشد. 
 • متناسب بودن با نظريه ‏ها: هر رشته علمي، متشكل از نظريه‏ها و قوانيني است و يافته‏هاي به دست آمده در مقاله های علمی نبايد با قوانين كلي آن رشته تخصصي منافات داشته باشد.
تصویر

چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نويسی

از آنجا كه نوشتن صحيح و مناسب يك مقاله براي چاپ مقالات علمي مهم ميباشد، در اينجا موسسه آرمان سعی دارد به قواعد مقاله نویسی اشاره کند. به طور كلي هر مقاله پژوهشي شامل اجزاي اصلي زيرومیباشدچهارچوب مقاله در نگارش به این صورت است:

 • عنوان مقاله: دارای اشتراكاتي با موضوع اصلي تحقيق داشته باشد. دقيق و رسا نوشته شود. نكات اصلي و عمده موضوع را در بر داشته باشد. عنوان بايد «فاقد پيش داوري» باشد. کلمات کلیدی مهم در عنوان بکار برده شود. نتیجه پژوهش نباید بصورت ثابت شده در عنوان مقاله مطرح شود.
 • نويسندگان و آدرس ها : اسامي نويسندگان و همكاراني كه در مطالعه شركت داشته اند بايد بطور كامل ذكر شود. همچنين نويسنده اصلي كه مسئول ارتباط با خوانندگان است بايد مشخص شده و آدرس كامل و ایمیل وي در اختيار خوانندگان قرار گيرد.
 • چكيده تحقيق : چكيده پس از عنوان بيشتر از ساير بخشهاي يك مقاله خوانده ميشود و در چكيده قسمت هاي مختلف مقاله شامل مقدمه، اهداف، روشها و نتايج تحقيقق بصورت خلاصه ذكر مي شود. متن بسياري از مقاله ها به طور كامل در دسترس ما نيست و گاهي فرصت براي خواندن تمام مقاله نداريم و از اين رو چكيده مقاله اهميت زيادي دارد. در اكثر مجلات تعداد كلمات چكيده 150 تا 250 كلمه محدود است.
 • واژگان كليدي : چند واژه كليدي كه از اهميت زيادي در مطالعه برخوردارند، در اين قسمت ذكر مي شود. ضمن اين كه با ذكر واژه هاي كليدي در سايتهاي علمي مي توان به دنبال مقاله نيز گشت. به طور معمول تعداد اين واژه ها حدود 6-5 كلمه در نظر گرفته مي شود.
 • مقدمه : با مطالعه مقدمه يك مقاله پژوهشي، خواننده با مسئله تحقيق آشنا شده و ضرورت انجام پژوهش را درك ميكند. متن مقدمه بايد روان باشد و حتي الامكان به صورت خلاصه و حداكثردر 2 صفحه تايپ شود.
 • روش تحقيق : در اين قسمت از مقاله چگونگي و روش انجام پژوهش توضيح داده مي شود. همچنين نمونه هاي مورد بررسي و نحوه تجزيه و تحليل داده ها ذكر مي شود.
 • يافته هاي تحقيق : در اين قسمت از مقاله علمی نتايج بدست آمده از پژوهش ذكر مي شود. نتايجي كليدي مطالعه بايد با كلمات روان و دقيق و بدون بزرگ نمايي ذكر شود. از روشهاي مختلفي براي ارائه نتايج استفاده مي شود. استفاده از اعداد، جداول و نمودارها كمك ارزنده اي به ارائه مطلب بطور ساده تر مي نمايد اما لازم است داده هاي جداول و نمودارها به طور كامل تشريح شده و مورد تجزيه و تحليل قرار گيرند.
 • بحث و نتيجه گيري : در اين قسمت به تفسير نتايج ارائه شده مي پردازيم. همچنين مي توان به مقايسه نتايج به دست آمده از مطالعه حاضر با نتايج ساير مطالعه ها پرداخت و با توجه به مجموعه شواهد نتيجه گيري نمود. در صورت لزوم مي توان پيشنهادهايي براي انجام مطالعات بهتر و كامل تر در آينده ارائه داد.
 • فهرست منابع : در پايان مقاله علمی لازم است كليه منابعي كه در تحقيق مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، به شيوه اي مطلوب ذكر شوند. شيوه نگارش منابع در نشريات مختلف متفاوت است و بهتر است از راهنمايي اين نشريات و شرايط نگارش مقالات كمك بگيريم.

موسسه تحقیقاتی آرمان:مقاله نویسی با محتوای کامل و رعایت چارچوب مقاله از عوامل تاثیر گذار در چاپ مقالات در مجلات معتبر میباشد موسسه آرمان در تمامی زمینه های مربوط به مقالات و کتاب و ترجمه تخصصی با کارشناسان خبره خود اماده همکاری با شما عزیزان می باشد.  موسسه تحقیقاتی آرمان به عنوان یکی از مراکز مهم تحقیقاتی و با کادری با تجربه و متخصص فعالیت میکند ودارای دپارتمان های مختلف از قبیل دپارتمان تخصصی مقاله ،دپارتمان تخصصی چاپ کتاب و دپارتمان تخصصی ترجمه و ... میباشد و برای ارتقاء رزومه علمی و تحصیلی و شغلی خود و برای بالا بردن احتمال پذیرش در دانشگاه های خارج و یا داخلی ایران با ما باشید . 
ما برآنیم که در سریعترین زمان ممکن بهترین رزومه ی علمی را با کمترین هزینه برای شما به ارمغان بیاوریم.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان