چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم؟

انتشار 27 آذر 1396
مطالعه 2 دقیقه

مهمترین اصل مقاله نویسی این است که طرح ها و ایده های جدید را ارائه دهید تا در زمینه کاری و تحصیلی به موفقیت بالایی دست یابید.

چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم؟

چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم؟

مقاله نویسی کار آسانی نیست، بویژه اگر بخواهید برای اولین بار این کار را انجام دهید. اما با تسلط یافتن بر آن، کار بسیار آسانی خواهد بود. مهمترین اصل مقاله نویسی این است که طرح ها و ایده های جدید را ارائه دهید تا در زمینه کاری و تحصیلی به موفقیت بالایی دست یابید. امروزه مقاله نویسی از اهمیت بسیار بالایی در بین جوامع علمی برخوردار است، علی الخصوص اساتید و دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری و بالاتر را دارند.

هنگامی که ایده های جدید در ذهنتان پرورش یافت، آنها را یادداشت کنید تا فراموشتان نشود. پس از آن بهترین ایده را انتخاب کرده و مقاله خود را بر اساس آن بنویسید. لازم به ذکر است که انتخاب موضوع تاثیرگذار . گیرا موجب جذب خواننده می شود. قبل از شروع مقاله نویسی، تا حد امکان مقالات خوب و زیادی بخوانید تا سبک نوشتاری آن را به دست آورید. با این حال، بایستی از نسخه برداری سبک نوشتاری نویسندگان دیگر خودداری کنید. سعی کنید با سبک نوشتاری خود مقاله بنویسید.

فرمت های مقاله نویسی

دو نوع فرمت و طرح بندی استاندارد وجود دارد که هنگام نوشتن مقاله بایستی آنها را دنبال کنید:

 • فرمت اول " روش کلی" می باشد. با استفاده از این فرمت، یادداشت برداری از تمام نظرات و مفاهیم گنجانده شده در مقاله امکان پذیر می شود. با انجام این کار، می توانید نکات مهم را شرح دهید و آنها را عملی کنید.
 • فرمت دوم "روش سخنرانی" است. این روش بسیار خوبی برای دست یافتن به نتایج مطلوب می باشد. در مورود آنچه که می خواهید بنویسید اندکی فکر کنید. این یکی از روش هایی است که خلاق ترین نویسندگان از آن استفاده می کنند.

مراحل مقاله نویسی

 1. انتخاب موضوع: برای شروع مقاله نویسی اولین و اساسی ترین گام انتخاب موضوع است. موضوع تا حد امکان بایستی اختصاصی شود و اسکوپ مقاله بایستی واضح و مشخص باشد. در انتخاب موضوع باید مرزها را برای خود تعریف کنید.
 2. آشنایی با نوع مقاله: پس از انتخاب موضوع، نوعی از مقاله را انتخاب کنید که به بهترین نحو هدف شما را مطرح کند. برخی از انواع مقاله ها صرفا برای نوع خاصی از موضوعات مناسب هستند. برخی از رایج ترین نوع مقاله ها عبارتند از:
 • اخبار: این نوع مقاله ها حقایق مربوط به حوادث اخیر و یا حوادث آتی را ارائه می دهند. این نوع مقاله ها معمولا شش سوال را تحت پوشش قرار می دهند: چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه.
 • توصیفی: این نوع مقاله ها اطلاعات را به شکل خلاقانه تر و توصیفی ارائه می دهند. این نوع مقاله ها درباره فرد، پدیده، مکان و یا سایر موضوعات می باشند.
 • ویرایشی: این نوع مقاله ها نظرات نویسنده در خصوص موضوع مقاله را ارائه می دهند. هدف این نوع مقاله ها این است که خواننده را ترغیب کنند به شیوه ی خاصی فکر کند.
 • خودآموز: این نوع مقاله ها دستور العمل ها و اطلاعات دقیقی در مورد نحوه ی انجام کارها ارائه می دهند.
 • پروفایل: این نوع مقاله ها اطلاعات مربوط به شخص را ارائه می دهند، اطلاعاتی که نویسنده از طریق مصاحبه و تحقیقات پیش زمینه بدست می آورد.
 1. خواندن مقالات: رساله ها، مقالات و کتاب های مربوط به موضوع را بخوانید تا موضوع را از تمامی جوانب کاملا درک کنید.
 2. محدود کردن موضوع: اگر موضوع مقاله بسیار گسترده است، تا حد امکان آن را محدود و اختصاصی کنید.
 3. طرح ریزی کردن: طراحی مقاله مرحله بعدی مقاله نویسی است. بدون داشتن طرح، نوشتن هر آنچه که به ذهن می آید کاری بی فایده است.
 4. نوشتن مقاله با توجه به طرح: با توجه به طرح خود مقاله نویسی را آغاز کنید. حتی اگر نتوانستید، مقاله ی بدی بنویسید. نوشتن چند مقاله بد منجر به مقاله نویسی خوب و تاثیرگذار می شود.
 5. کمک گرفتن از دانشجویان دیگر: از افراد دیگری که قبلا مقاله نوشته اند راهنمایی بگیرید.

در نهایت می توان گفت که با رعایت این موارد می توانید کار نوشتن مقاله را آغاز کنید و به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یابید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
موسسه آرمان
(
5 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام دوست گرامی من دانشجوی کارشناسی برق هستم خوشحال میشم بتونم همکاری کنم.
باسلام خدمت شما.اگر درخواستتان را به همکاران ما ایمیل زده و یا با ما تماس بگیرید ما می توانیم راهنمایی تان کنیم.منتظر تماس شما هستیم.با تشکر
بازدیدکننده
moon
(
5 سال پیش
)
سلام من دانشجو مهندسی پزشکی هستم ممنون میشم اگر کسی به من کمک کنه
بازدیدکننده
محمد
(
5 سال پیش
)
سلام و عرض ادب میخوام برای نوشتن مقاله ای در مورد ترانسفورماتور ها اقدام کنم.لطفا از هرکس که در این باب به قدر کافی اطلاعات دارد تقاضای کمک میکنم.و حتی با انجام دادن آن بصورت گروهی (دونفره) موافق و راضی ام.لطفا هرکس که تمایل دارد بر روی این پست ریپلای کند و ایمیل اش را قرار دهد تا ارتباط اولیه را داشته باشیم. تشکر

خدمات موسسه آرمان