چاپ مقاله در مصاحبه دکتری 1401 چقدر امتیاز دارد؟

انتشار 30 بهمن 1400
مطالعه 8 دقیقه

داشتن مقاله در مصاحبه دکتری؛ یکی از مؤلفه های مهم جهت پذیرش در این مقطع تحصیلی است. اما آیا مقاله همه چیز است؟ چند مقاله برای شرکت در مصاحبه دکتری لازم است؟ بدون داشتن مقاله شانس قبولی در دوره دکتری وجود ندارد؟ اصلاً نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری چقدر مهم است؟

چاپ مقاله در مصاحبه دکتری 1401 چقدر امتیاز دارد؟

به طورمعمول یکی از مهمترین دغدغه افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند، عبور موفقیت آمیز از مرحله دکترا می باشد. بدین ترتیب، متقاضیانی که در آزمون دکترا شرکت کرده و در هنگام اعلام نتایج موفق به کسب نمره و رتبه مجاز شده اند، باید خود را برای مرحله مصاحبه آماده کند.

اما در این میان، یکی از مهمترین فاکتورهای قبولی در مصاحبه دکتری، داشتن مقاله های مورد قبول و معتبر است و به این دلیل سوالات بسیاری برای متقاضیان در این حیطه پیش می آید. برای مثال، اینکه تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چقدر است؟ چه تعداد مقاله برای شرکت در مصاحبه دکترا لازم است؟ محاسبه امتیازات پژوهشی به چه نحوی است؟ آیا نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری در پذیرش تاثیر گذار است یا خیر؟ و ابهامات بسیار دیگری که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اما قبل از آن باید اشاره کنیم که تاثیر آزمون دکتری 50% و تاثیر آزمون نیز 50% می باشد. این بدان معناست که همانطور که فرد باید در پاسخ دادن به سوالات آزمون توانمند باشد، بایستی در ارائه کارهای پژوهشی همچون نوشتن مقالات نیز از توانایی خوبی برخوردار باشد.

البته باید بگوییم که این تاثیر ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. چرا که ممکن است حتی در برخی از دانشگاه ها، تنها نمره مصاحبه مد نظر باشد. اما به طور کلی، در هر دانشگاهی نمره آزمون شخص متقاضی با نمره مصاحبه او جمع شده و نمره کل که یک نمره میانگین است به دست می آید.

محاسبه تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چگونه است؟

به طور معمول نمره اختصاص یافته برای بخش رزومه پژوهشی دکتر، 40 امتیاز می باشد که در این بین اساتید دانشگاه ها برای هر کدام از انواع مقاله ها، سقف امتیازی در نظر می گیرند که هر دواطلب می تواند در صورت داشتن مقالات علمی، حداکثر 32 امتیاز را به دست آورد. جدول زیر نشان می دهد که امتیاز مقالات به چه نحوی محاسبه می شود.

حداکثر امتیاز

نحوه ارزیابی

نوع فعالیت

 

۲۲ امتیاز

 

برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر۳-۱

– هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

 

۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

 

گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۲-۱

۴ امتیاز

خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز

مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)

۶ امتیاز

هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

۴ امتیاز

 

تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

۴ امتیاز

عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

 

برای مصاحبه دکتری چند مقاله لازم است ؟

رزومه و آنچه که در مصاحبه دکتری تحت عنوان مصاحبه در نظر گرفته می شود، در سه بخش خلاصه می شود. یعنی سوابق آموزشی 30 درصد، سوابق پژوهشی 40 درصد، و ارزیابی های جلسه 30 درصد را شامل می شوند.

واقعیت این است که نمی توان تعداد مشخصی برای مقالات مشخص و تعیین کرد، اما پر واضح است که هر چه تعداد و کیفیت بالاتر باشد، امتیازات نیز بیشتر خواهد بود. در این میان متقاضیان باید توجه داشته باشند که تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری از کتاب بالاتر است. به این ترتیب که برای مثال به مقالات در بخش پژوهشی 21 امتیاز، و به کتاب ها حداکثر 4 امتیاز داده می شود. 

تاثیر کدام مقاله در مصاحبه دکتری بیشتر است ؟

اگر بخواهیم بر مهمترین نوع مقالات بخش آزموشی مصاحبه دکترا نگاهی بیندازیم، باید بگوییم که به دو دسته اصلی مقالات ژورنالی ( مجله) و مقالات همایشی ( کنفراسی) تقسیم بندی می شوند. بدین ترتیب می توان اصلی ترین این مقالات را تحت عنوان علمی پژوهشی، کنفرانسی، علمی ترویجی، ISI، ISC، SCOPUS و PubMed  بیان کرد.

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که تفاوت مقاله های ژورنالی و همایشی چیست؟ و یا تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری کدام یک از این دو نوع بیشتر است؟ در پاسخ بگوییم که بار علمی و اعتبار ژورنال ها به دلیل بازبینی دقیق تری که روی آن ها صورت می گیرد، زحمت بیشتری می طلبد و ژورنال ها نیز سخت گیری بیشتری به خرج می دهند. به همین دلیل، معمولا به مقالات ژورنالی نمره بیشتری نسبت به مقالات کنفراسی  داده می شود.

علاوه بر این، هزینه چاپ مقاله در ژورنال ها و مجلات با هزینه همراه استف اما برای مقالات کنفراسی هزینه ایی داده نمی شود و تنها هزینه به شرکت در کنفرانس مربوط می شود. اما در مورد مقایسه امتیاز دهی این دو نوع مقاله، جداول زیر به خوبی پرداخته است. همچنین، برای مقاله های ژورنالی مدت زمان مشخصی داده نمی شود، اما ارائه مقالات کنفراسی تحت بازه زمانی خاصی قابل انجام است.

امتیازبندی مقالات همایشی و ژورنالی 

ردیف

نوع فعالیت

نحوه ارزیابی

حداکثر امتیاز

1

مقالات علمی ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

هر مقاله تا 3 امتیاز 

6

2

مقالات علمی پژوهشی داخلی و خارجی مرتبط با رشته تحصیلی

هر مقاله تا 7 امتیاز 

3

مقالات چاپ شده در کنفرانس معتبر داخلی و خارجی

خارجی تا 2 و داخلی تا 1 امتیاز

4

 

 امتیاز بندی چاپ مقاله ی استخراج شده از پایان نامه در ژورنال ها و همایش ها

ردیف

نوع مقاله

حداکثر نمره برای هر مقاله

توضیحات

3

مقالات پذیرش ی چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی

1.5

حداکثر نمره به مقالات علمی پژوهشی و ISC تعلق می گیرد.

2

چاپ مقاله در کنفرانس های داخلی

0.5

داکثر نمره به مقالات ارائه شده در کنفرانس های بین المللی داخلی بصورت شفاهی تعلق می گیرد.

1

مقالات پذیرش یا چاپ شده در مجلات ISI

2

حداکثر نمره به مقاله چاپ شده در ژورنال های معتبر در رشته مربوطه با 1

4

مقالات پذیرش ی چاپ شده در مجلات علمی ترویجی

1

5

چاپ مقاله در کنفرانس های خارجی

1

حداکثر نمره به کنفرانس های معتبر ایندکس شده که مقاله بصورت شفاهی ارائه شده است تعلق می گیرد.

6

مقالات پذیرش ی چاپ شده در مجلات علمی دانشگاهی بدون درجه

0.5

7

مقالات پذیرش یا چاپ شده در مجلات انگلیسی زبان معتبر داخلی و خارجی غیر ISI

1.5

حداکثر نمره به مقاله ایندکس شده در سایر لیست ها نظیر SCOPUS, MEDLINE و … تعلق می گیرد. مدارک اعتبار مقاله می بایست توسط دانشجو ارائه گردد. در غیر اینصورت مجله ایندکس نشده در نظر گرفته می شود.

برای روشن سازی بیشتر تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری به تعریف چند نوع مقاله می پردازیم.

آیا نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری تاثیر دارد؟

همه داوطلبان دکتری از تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری آگاهند، با این وجود یکی از سوالات بسیار متداول در میان متقاضیان این است که آیا در صورت نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری باز هم امکان قبولی وجود دارد یا خیر؟

حقیقت این است که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و این مسئله به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از فاکتورهای تاثیر گذار می تواند فاصله فارغ التحصیلی شما و زمان مصاحبه باشد. مسلما، اساتیدی که کار بررسی رزومه شما را بر عهده دارند، توقع نخواهند داشت که با حجم عظیمی از مقالات مختلف در مقابل آن ها ظاهر شوید. در حالیکه ممکن از از یک متقاضی که مدت هاست مدرک ارشد خود را گرفته، چنین انتظاری رود.

همچنین نوع رشته نیز می تواند در تعداد مقالات قابل ارائه متفاوت باشد. البته، توصیه می شود که اگر تا روز مصاحبه نتوانستید مقاله معتبری را چاپ یا مهیا نمایید، سعی کنید که از امتیازات پژوهشی برای جایگزینی استفاده کنید. برای مثال، می توانید از پایان نامه خود یک چند مقاله را استخراج و در اسرع وقت در چند مجله معتبر به چاپ برسانید. اگر در انجام این کار یا تهیه مقالات معتبر علمی دچار مشکل هستید، می توانید از طریق تماس با مشاوره مصاحبه و آزمون ایران تحصیل، راهنمای نوشتن و چاپ مقالات متعدد را دریافت نمایید.

با نکات زیر تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری را افزایش دهید

پر واضح است که تنها صرف آگاهی از اینکه برای مصاحبه دکتری چند مقاله لازم است ، نمی توان قبولی خود در مصاحبه را تضمین کرد، اما مسلما تاثیر بسزای آن بر کسی پوشیده نیست. اما اگر می خواهید میزان تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری خود را بالا ببرید، توصیه می کنیم که به نکات یر توجه کنید.

بر اساس روال معمول مصاحبه های دکتری، تنها مقالاتی دارای امتیاز هستند که با رشته تحصیلی که فرد برای آن متقاضی شرکت در دکترا شده است، مرتبط باشد. در غیر این صورت، هر چه قدر ه که تعداد مقالات غیر مرتبط زیاد باشد، باز هم امتیاز چندانی به آن ها داده نمی شود.

یک فاکتور بسیار مهم در امتیاز بندی مقالات، میزان اعتبار مجله و ژرنالی است که در آن به چاپ رسیده است. بر این اساس، دانشگاه ها موقعیت مجله را در زمان چاپ مقاله مورد بررسی قرار می دهند، و می بینند که آیا در لیست سیاه قار دارد یا خیر. البته دانشگاه هایی نیز وجود دارد که حتی در صورت نبود در لیست سیاه، به مقالات مورد نظر امتیازی نمی دهند.

ترتیب امتیاز دهی به مقالات زیر، به شکل زیر می باشد:

  • مقاله ISI
  • مقاله ISC
  • مقاله علمی پژوهشی
  • مقاله علمی ترویجی
  • مقاله همایش بین ‌المللی که میزان امتیاز همایش خارجی عموماً بیشتر از همایش داخلی است
  • مقاله همایش ملی

در صورتی که مقالات ارائه شده، از ارزش علمی برخوردار باشند، دیگر وجود اسم استاد لزومی ندارد و به آن ها امتیاز تعلق می گیرد.

برای چاپ مقاله چه کار کنیم؟

برای چاپ مقاله خود در مجلات معتبر داخلی  و خارجی  ابتدا باید مقاله‌تان را آماده کنید. چنانچه مقاله آماده‌ای نداشته باشید میتوانید پایان‌نامه خود را به کارشناسان موسسه آرمان ارسال بفرمایید تا ابتدا مقاله‌ای با کیفیت استخراج شده سپس برای چاپ در مجلات اقدام شود.

ولی اگر مقاله آماده‌ای دارید می‌توانید درخواست چاپ سریع مقاله خود را به کارشناسان موسسه آرمان ارسال بفرمایید تا بهترین و سریع‌ترین مجلات در حوزه کاری‌تان برای شما تقدیم گردد.

لازم به ذکر می‌باشد تمامی خدمات فرمت بندی، سابمیت، پیگیری از مجله، پشتیبانی و مکاتبه با ادیتور برعهده موسسه می‌باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
پشتیبان موسسه آرمان
(
11 ماه پیش
)
سلام و ادب بله برای استخراج مقاله از پایان نامه و ترجمه تخصصی در خدمت هستیم. لطفا فایل پایان نامه تان را از طریق ایمیل journal.arman@gmai.com و یا واتساپ 09900254935 و یا ارسال مستقیم از قسمت ارسال سفارش برای کارشناسان موسسه آرما ارسال بفرمایید تا توسط متخصصین رشته تان کارتان انجام شود.
بازدیدکننده
عادل اسدی
(
11 ماه پیش
)
سلام شما استخراج و ترجمه هم انجام میدید؟
بازدیدکننده
فیروزیان وند
(
1 سال پیش
)
سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون و پشتیبانی عالی تون
بازدیدکننده
علی سحابی
(
1 سال پیش
)
سلام بنده پارسال با شما کار کرده بودم. برای مصاحبه دکتری رزومه اماه کرده بودید. امسال برادرم رو به موسسه تون معرفی کردم. خیلی با حوصله هستید و پشتیبانی تون عالیه
بازدیدکننده
ساروی
(
1 سال پیش
)
مجموعه ی آرمان فوق العاده و خبره هستید پارسال بهتون زحمت داده بودم واقعا دست مریزاد. شما را به همه ی دوستانم معرفی کردم.
بازدیدکننده
الناز صمصامی
(
1 سال پیش
)
سلام و احترام خیلی مطالبتون کامل و مفید بود. بنده قصد چاپ مقاله از پایان نامم را داشتم و باهاتون صحبت کردم و از تیمتون خیلی راضیم. ان شاءالله مقالم زودتر چاپ بشه

خدمات موسسه آرمان