اصطلاحات کاربردی در ارسال مقاله به مجلات بین المللی

انتشار 28 مرداد 1396
مطالعه 3 دقیقه

در ارسال مقاله به مجلات و کار چاپ مقاله با کلمات و اصطلاحات گوناگونی برخورد میکنیم که نیاز است اطلاعاتی در مورد تعریف هر کدام داشته باشیم.در این مقاله در مورد چند اصطلاح رایج را ذکر نمودیم.

اصطلاحات کاربردی در ارسال مقاله به مجلات بین المللی

 

اصطلاحات کاربردی در ارسال مقاله به مجلات بین المللی

 

در ارسال مقاله به مجلات و کار چاپ مقاله با کلمات و اصطلاحات گوناگونی برخورد میکنیم که نیاز است اطلاعاتی در مورد تعریف هر کدام داشته باشیم.

در زیر توضیحاتی در مورد چند اصطلاح رایج ذکر می کنیم:

ژورنال(Journal)

ژورنال همان مجله است. ژورنالها ممکن است سالنامه، دو فصلنامه، ماه نامه و یا هفته نامه باشند.در حالت کلی مجلاتی که تعداد شماره های چاپشان در سال بیشتر است احتمال پذیرش مقاله در انها بیشتر خواهد بود و مجلاتی که سالی یک یا دوبار مقاله چاپ میکنند، سعی میکنند مقالاتی با کیفیت بهتر انتخاب کنند پس در انتخاب ژورنال دقت نمایید و کیفیت مقاله خود را در نظر بگیرید.

سابمیت (Submit)

سابمیت به معنای ارسال مقاله به مجله است. وقتی میگوییم یک مقاله سابمیت شد یعنی مقاله طی مراحلی به مجله ارسال شد. سابمیت معمولا به دو نحو زیر انجام میگیرد :

  1. سابمیت از طریق ایمیل: در این نوع سابمیت، مقاله بر اساس راهنمای ژورنال تنظیم شده و به ایمیل مجله ارسال میگردد. بعد از ارسال ایمیل به شما کد یا شماره سابمیت داده میشود که برای پیگیری های بعدی نیاز خواهید داشت.
  2. ثبت مقاله در سایت توسط سیستم خودکار: در این نوع سابمیت کاربر ابتدا وارد سایت مجله می شود و از طریق سیستم مکانیزه برایش نام کاربری و کلمه عبور داده می شود. با این نام کاربری و پسوورد، شما وارد پنل خود می شوید و مراحل ثبت مقاله را مرحله به مرحله انجام می دهید. پس از ثبت نهایی مقاله مجله برایتان گزارش سابمیت ارسال میکند که با این گزارش می توانید پیگیر پروسه داوری باشید.

هر مجله برای خودش سلیقه و امکاناتی دارد و داشتن هر یک از این روشهای سابمیت دلیل بر اعتبار بیشتر مجله نیست.

هر دانشجویی می تواند کار سابمیت مقاله خود را انجام دهد ولی این کار دلیل بر توان بالای علمی وی نیست. مهم نتیجه مثبت گرفتن از داوری مقاله می باشد. اما در صورتی که مقاله تحت نظر استاد یا توسط خود استاد ارسال گردد برای جلسه دفاع پایان نامه امتیاز مثبتی خواهد داشت چون هیچ استادی مقاله ای را که کیفیت پایینی دارد سابمیت نمی کند.

ریسابمیت (Resubmit)

ریسابمیت در واقع همان ریوایز است با این تفاوت که در ریسابمیت ایرادات مقاله خیلی بیشتر است.در ریوایز بعد از اصلاح مقاله ،مقاله مجددا داوری نمی گردد اما در ریسابمیت بایستی بعد از رفع ایرادات مجددا مقاله را سابمیت کنید و وارد پروسه داوری گردد. البته این بار می توانید به مجله دیگری هم سابمیت نمایید.

کامنت (Comment)

 کامنت به نظر داوران یک ژورنال در ارتباط با پیشنویس مقاله ارسال شده به آن ژورنال گفته می شود.

افیلیشن(Affiliation)

به اسامی نویسندگان به همراه وابستگی آنها به مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی افیلیشن گفته می شود.

 (Corresponding Author)

 به نویسنده مسئول مکاتبات گفته می شود. معمولا آدرس پستی، ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس نویسنده مسول در مقاله نوشته می شود.

ریوایز (Revise)

بعد از اینکه مقاله سابمیت شد و در پروسه داوری قرار گرفت ممکن است نظر داور بر این باشد که مقاله نیاز به ادیت دارد. اصطلاح مورد استفاده در این مورد هم این است که مقاله ریوایز خورده است.

مقاله ممکن است یا مینور ریوایز (Minor Revise) نیاز داشته باشد و یا ماژور ریوایز(Major Revise) .

مینور ریوایز یعنی مقاله ایراد چندانی ندارد و شما میتوانید با اصلاحات کم ،مقاله اصلاح شده را مجدد به مجله ارسال نمایید. در این نوع ریوایز بعد از ارسال مقاله اصلاح شده ، مقاله مجددا داوری نمی گردد و مقاله توسط خود ادیتور یا کارشناس مربوطه بررسی میگردد. در صورت کامل بودن اصلاحات پذیرش می گردد و در غیر این صورت مجددا برایتان ارسال خواهد شد.

ماژور ریوایز بدین معناست که داوران خواستار اصلاحات اساسی روی مقاله هستند. در بیشتر موارد این ایرادات محتوایی و علمی بوده و بعد از رفع ایراد برای داوری مجدد به همان داوران ارسال میگردد.در صورتی که داوران اصلاحات انجام شده را تایید کردن مقاله پذیرش میگردد.

نکته: بهتر است اصلاحات انجام گرفته روی مقاله هایلایت گردد در غیر این صورت احتمال دارد داوران بگویند مقاله اصلاح نشده و به همان صورت قبلی ارسال شده و ریجکت نمایند.

ادیتور(Editor)

فردی که مدیریت ژورنال را برعهده دارد ادیتور نامیده می شود. ادیتور مقالات شما را برای  بررسی علمی به یک یا چند نفر که اصطلاحا داور گفته می شود ارسال میکند. داوران مقاله شما معمولا کسانی هستند که بر رشته تخصصی مقاله شما اشنا هستند و شایستگی داوری را دارند.

منیو اسکریپت (manuscript)

به مطلب علمی یا دست نویس شما که هنوز در مجله ای چاپ نشده منیو اسکریپت گفته میشود. وقتی مقاله چاپ شد paper  یا article  نام می گیرد.

آندر ریویوو (Under Review)

آندر ریویو یعنی مقاله شما در حال داوری می باشد.

اکسپت (Accept)

اکسپت به معنای پذیرش مقاله می باشد. یعنی مقاله شما از داوری پذیرش شده و آماده چاپ می باشد.

ریجکت (Reject)

این اصطلاح بدین معناست که مقاله شما در مجله ارسالی پذیرش نشده است. البته این به معنای پایین بودن سطح علمی مقاله شما نیست، شاید شما مجله مناسبی برای مقاله خود انتخاب نکرده اید. قبل از ارسال مقاله به مجله مورد نظر، لطفا اسکوپ مجله را بررسی نمایید و ببینید مقاله شما در حیطه تخصص مجله قرار دارد یا نه.

همینطور در صورتی که مقاله اول شما می باشد، مجله ای را انتخاب کنید که داوری سختی نداشته باشد.

پروف (proof):

پروف به معنای فرمت بندی مقاله بر اساس فرمت خاص مجله است. معمولا مجلات قبل از چاپ یه نسخه پروف را برایتان ارسال میکنند تا بعد از تایید نهایی از طرف شما مقاله چاپ گردد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان