اکسپت یک مقاله در دو مجله ممکن است؟

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 2 دقیقه

اکسپت یک مقاله در دو مجله به طور همزمان از تخلفات علمی محسوب میشود و حتی ممکن است برای همیشه اسم شما در لیست سیاه نویسندگان متخلف وارد شود و شما دیگر نتواند هیچ مقاله ای را به چاپ برسانید.

اکسپت یک مقاله در دو مجله ممکن است؟

 چرا اکسپت یک مقاله در دو مجله ممکن نیست؟

بسیاری از محققین جوان و دانشجویان که اطلاعات کافی در زمینه چاپ مقاله ندارند، شاید بدون آگاهی، برای تسریع در چاپ مقاله خود، مقاله را برای چندین مجله ارسال نمایند. در حالی که این عمل تخلف به حساب می آید و می تواند نتایج  بدی را برای آنها داشته باشد.
چاپ یک مقاله در دو و یا بیشتر از دو  مجله، می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد که میتوان از آن دلایل به موارد زیر اشاره کرد :

  • گاها نویسنده  ای به دلیل آنکه از مجله ای که مقاله ی خود را رسال کرده هیچ جوابی دریافت نکرده است همان مقاله را به مجله ای دیگر نیز میفرستد و در نهایت  ممکن است تا مجله ی دوم مقاه را به چاپ برساند مقاله ی اوال نیز آن رابه چاپ برساند.در این حالت عمدی در کار نیست و نمیتوان عمل نویسنده را تخلف علمی دانست .که در این حالت نویسنده به انتخاب خودش یکی از آن دو مجله را به کنار میگذارد.
  • حالات دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که نویسنده  همزمان مقاله اش  را به دو مجله میفرستد تا اگر در یک مجلهریجکت شد  در مجله ی شانس پذیرش را داشته باشد بدون آنکه زمان را از دست داده باشد . باید بدانیم که این کار  باعث تلف شدن وقت داوران میشود و از این جهت غیر اخلاقی میباشد .و همچنین اگر نویسنده بعد از ارسال مقاله اش، در مرحله ی داوری یا بعد از پذیرش آن تقاضای کنسل شدن  مقاله اش را کند، بی شک  او و نویسندگان  دیگر همکارش را در لیست سیاه مجله خواهند گذاشت .
  •  در بعضی موارد نیز نویسندگان از آن رو که مقاله ی خود را بتوانند اصلاح نمایند و داوری آن را بسنجند .پس از داوری مقاله و ارائه ی اصلاحات توسط مجله زمانی که داوران مقاله را برای تکمیل میفرستند، نویسنده بعد از اعمال اصلاحات آن را به مجله ی دیگری میفرستد که حالا چون اصلاحتی در آن انجام داده احتمال  پذیرش آن مقاله در مجله ی دیگر بالا میرود. که معمولا اگر این امر بر سردبیران مجلات روشن شود نویسندگان ان مقاله را در لیست سیاه قرار میدهند.

در قسمت کاور لتر مجلات معمولا از نویسندگان تعهدی گرفت میشود که مقاله ی آنها نباید در مجله ی دیگری چاپ شده باشد و یا حتی مقاله ی رسالی به مجله ی دیگری سابمیت شده باشد. و این ممنوعیت ها دو دلیلی دارد : باعث اتلاف وقت داوران میشود و این وضوع برای سردبیر مجله  حائز اهمیت است .چون هم پروسه ای هزینه بر است و هم داورهایی که وقت داشته و مقالات را بخواهند داوری کنند کم هستند.. . و دلیل دیگر ممنوعیت ارسال مقاله تکراری جلوگیری از انتشار مقاله تکراری و انتشار  یک مقاله در دو ژورنال به صورت همزمان  است. چون این کار اصلا به نفع سردبیر و یا مجله نخواهد بود .
چنانچه برای داوری  مقاله را به مجله ای ارسال میکنیم ، در حقیقت حق مالکیت آن را برای مدت زمان داوری به مجله واگذار کرده‌ایم. و آنگاه که  مقاله در مجله اکسپت شود، ما این حق را به صورت همیشگی به مجله میدهیم .پس دیگر نمیتوانیم ادعا کنیمکه مقاله برای ماست و میتوانیم جاهای دیگر هم آن را به چاپ برسانیم . حتی به ضورت آزاد و شخصی . بلکه باید انتشار آن فقط از طریق مجله باشد. به همین دلیل، تمامی نسخه‌های نزدیک به یک مقاله که در حال داوری است یا حتی منتشر شده است، باید جمع‌آوری شوند.

با توجه به امکانات قوی‌ که برای جست‌وجوی مطالب در اینترنت هست، یافتن نسخه‌های مشابه و نزدیک بهم بسیار ساده‌ است. پس چه بهتر قبل از اینکه این مسأله باعث مردود شدن مقاله ما شود، خودمان نسبت به جمع آوری نسخه‌های دیگر آن اقدام کنیم. اگر نسخه‌هایی از مقاله به صورت همزمان در کنفرانس‌هایی در حال ارزیابی است، و تردید داریم که این کار با اصل انحصار ارسال مقاله در مجله منافات دارد، بهتر است که این مسأله را در زمان ارسال مقاله به صورت آشکار با سردبیر در میان بگذاریم.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان