اسکوپ مجله به چه معناست؟

انتشار 24 تیر 1398
مطالعه 4 دقیقه

بخشی به نام Aims And Scopes در سایت مجلات طراحی شده است که نویسندگان مقالات با مطالعه این بخش به اهداف و موضوعات تحت پوشش مجلات پی می برند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به ارسال مقاله به مجله مورد نظر به طور کامل و دقیق اسکوپ مجله را مطالعه نمایید تا در پروسه داوری و اکسپت مقاله با مشکل مواجه نشوید.

اسکوپ مجله به چه معناست؟

اگر تاکنون مقاله‌ای نوشته باشید و یا به سایت مجله‌ای رجوع کرده باشید حتما با واژ‌ای تحت عنوان اسکوپ (Scopes) برخورد کرده‌اید. آیا میدانید معنی این واژه چیست و به چه موضوعی اشاره دارد؟ اگر اطلاعاتی در مورد این کلمه ندارید از شما دعوت می‌کنم این مطلب را تا انتها بخوانید تا موضوع برایتان روشن گردد.

اسکوپ (Scopes) چیست؟

بعد از اتمام کار نگارش مقاله نوبت انتخاب مجله‌ای متناسب با موضوع پژوهش خود می‌باشد این مرحله یکی از مهمترین بخش‌های مراحل چاپ مقاله می‌باشد چرا که اگر در انتخاب مجله دقت کافی انجام نگیرد به دلیل عدم تطابق موضوع مقاله با موضوعات تحت پوشش مجله، مقاله شما ریجکت می‌گردد. برای اینکه این مسائل پیش نیاید بخشی به نام Aims and Scopes در سایت مجلات طراحی شده است که نویسندگان مقالات با مطالعه این بخش به اهداف و موضوعات تحت پوشش مجلات پی می‌برند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به ارسال مقاله به مجله مورد نظر به طور کامل و دقیق اسکوپ مجله را مطالعه نمایید تا در پروسه داوری و اکسپت مقاله با مشکل مواجه نشوید.

نحوه مطابقت موضوع مقاله با اسکوپ مجله

حال متوجه شدیم اسکوپ مجله یعنی حوزه‌های علمی که مجله در آن به انتشار مقاله می‌پردازد و از اصلی ترین معیارهای انتخاب مجله می‌باشد بنابراین قبل از ارسال مقاله باید از اهداف و اسکوپ مجله انتخابی خود مطلع شوید و از مطالبقت آن با موضوع مقاله خود مطمئن شوید در صورتیکه مقاله به مجله‌ای ارسال شود که با حوزه کاری آن هماهنگی ندارد، پس از چند روز و حتی چندین هفته، پیغامی مبنی بر ناهماهنگی موضوع مقاله با حیطه کاری مجله (out of scope) از طرف مجله به نویسندگان ارسال می‌شود و مقاله بدون داوری، رد می‌شود.

تصویر

کار شناسان ما در موسسه آرمان جهت پی بردن به Scope مجله چندین راه پیشنهاد می‌کند.
  1. بررسی محتوای مقاله‌های چاپ شده در شماره‌های قبلی مجله
  2.  از مقالاتی که در رفرنس مقاله به آنها اشاره کرده‌اید می‌توانید در این زمینه کمک بگیرید بدین ترتیب که با مراجعه به سایت مجلات انتشار دهنده این مقالات مشخص می شود که مجله چه عناوین و موضوعاتی را برای چاپ می‌پذیرد.
  3. مراجعه به سایت پایگاه‌های اطلاعاتی چاپ مقاله مانند الزیور یکی دیگر از روش‌های پی بردن به اسکوپ مجلات می‌باشد، در این روش پایگاه الزیور با استفاده از بخش معرفی مجله، مجلاتی را که در زمینه موضوع مقاله شما هستند به شما معرفی می‌کند برای این کار لازم است عنوان و چکیده مقاله خود را در بخش‌های مشخص شده وارد کنید تا این پایگاه مجلاتی که اسکوپ آنها با مقاله شما همخوانی دارند را به شما معرفی نماید. با این روش شما می‌توانید علاوه بر اسکوپ مجله به اطلاعاتی مثل مدت زمان داوری و چاپ مقالات، ضریب تاثیر مجله، نوع دسترسی به مقالات مجله (open or close access) و همچنین هزینه چاپ مقاله در هر کدام از مجلات دسترسی داشت.
  4. در صورتی که موفق نشدید از روش‌های بالا به نتیجه برسید می‌توانید با افرادی که در این زمینه تجربه دارند مشورت کنید. دانشجویانی که دارای سوابق پژوهشی قوی و یا اساتید دانشگاه‌ها از جمله این افراد می‌باشند. کارشناسان موسسه آرمان با سال‌ها تجربه در امر معرفی مجله، سابمیت، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر خارجی و داخلی، می‌توانند با توجه به عنوان و چکیده مقاله شما، مجلات متناسب با موضوع مقاله، همچنین قابل قبول برای دانشگاه محل تحصیلتان به شما معرفی نمایند. کافیست از طریق یکی از راه‌های ارتباط موسسه آرمان، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهند.

نحوه دسترسی به بخش Aims and Scopes مجلات

 این بخش عموما بر روی صفحه اصلی سایت مجلات مشاهده می‌شود عناوین Aims and Scopes،Scopes،Aims، Aims and Objectives همگی یک مفهوم دارند و بسته به مجله انتخابی یکی از این عناوین را مشاهده خواهید کرد. در برخی مجلات جهت سهولت در کار کاربران در بخشی مجزا در صفحه اول اسکوپ مجله خود را مشخص کرده‌اند بدین ترتیب که با آدرس دهی در صفحه اول دسترسی به اسکوپ مجله را مشخص کرده‌اند. شما پس از ورود به سایت مجله می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Aims and Scopes وارد صفحه‌ای که حاوی اطلاعات مجله از جمله حیطه کاری آن شوید.

تصویر

موسسه آرمان برای جلوگیری اتلاف وقت ناشی از مشکلات احتمالی پیش آمده در این خصوص، با کادری مجرب در کنار شماست تا اقدام به استخراج مقاله از پایان نامه شما نماید و سپس در پروسه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی شما را یاری کند.  تا دانشجویان و محققان عزیز از سردرگمی در انتخاب مجله رها شده و با اطمینان مقاله خود را به مجله‌ای که در اسکوپ آن است ارسال نماید که دیگر با پیام ریجکت و خارج از اسکوپ مجله مواجه نمی‌شوید.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان