تفاوت مجلات JCR و ISI-Listed چیست؟

انتشار 2 شهریور 1398
مطالعه 5 دقیقه

مجلاتی که توسط پایگاه اطلاعات علمی تامسون نمایه می‌‍شوند را مجلات Institute For Scientific Information) ISI) می‌نامند. سطح کیفی این مجلات متفاوت از هم می‌باشد از اینرو جهت دسته‌بندی مجلات و حفظ ارزش و اعتبار هر کدام از آنها، بطور کلی مجلات ISI را در قالب دوسته مجلات ایمپکت فاکتور دار و بدون ایمپکت فاکتور تقسیم‌بندی نموده‌اند.

تفاوت مجلات JCR و ISI-Listed چیست؟

مجلاتی که توسط پایگاه اطلاعات علمی تامسون نمایه می‌‍شوند را مجلات Institute for Scientific Information) ISI) می‌نامند. سطح کیفی این مجلات متفاوت از هم می‌باشد از اینرو جهت دسته‌بندی مجلات و حفظ ارزش و اعتبار هر کدام از آنها، بطور کلی مجلات ISI را در قالب دوسته مجلات ایمپکت فاکتور دار و بدون ایمپکت فاکتور تقسیم‌بندی نموده‌اند. با توجه به دسته‌بندی انجام گرفته معلوم می‌شود ضریب تاثیر (Impact factor) اساس طبقه‌بندی مجلات را شکل می‌دهد. براین اساس مجلاتی را که ایمپکت فاکتور دارند را مجلات JCR و مجلات فاقد ایمپکت فاکتور را مجلات ISI Listed یا مجلات لیست شده در ISI می‌نامند.  

توجه به این نکته ضروری می‌باشد که تعداد مجلات پایگاه ISI ثابت نبوده هر ساله براساس ارزیابی‌های انجام شده کم و یا زیاد می‌شوند. مجلات موسسه تامسون بطور سالانه از جنبه تنوع بین‌المللی مقالات چاپ شده در آنها، کمیته علمی منتخب مجله، نشر به موقع مجله، جایگاه نشر آنها بررسی و طبق وجود و یا عدم وجود معیارها و استانداردهای مورد نظر ISI، مجلات را به لیست مجلات دارای ضریب تاثیر اضافه و یا از آن حذف می‌کند. لازم به ذکر است ممکن است مجله‌ای در یک سال دارای نمایه JCR باشد و سال دیگر به علت عدم صلاحیت از لیست مجلات JCR خارج شود. به همین خاطر جهت اطمینان خاطر قبل از سابمیت مقاله خود، حتماً اعتبار و JCR بودن مجله مورد نظر خود را چک کنید.

مجلات JCR

JCR کوتاه شده عبارت Journal Citation Reports به معنای گزارش استنادی مجلات می‌باشد که سالانه، توسط موسسه اطلاعات علمی تامسون در قالب دو نسخه علوم (Sciences) و علوم اجتماعی (Social Sciences) منتشر می‌شود. مجلات برای اینکه موفق به کسب نمایه JCR شوند بایستی واجد شرایط و استانداردهای اعلام  شده توسط موسسه ISI باشند در غیر این صورت اجازه راهیابی به لیست JCR را ندارند. مجلات JCR پس از احراز شرایط و گرفتن عنوان JCR بایستی کماکان شرایط اعلامی موسسه را حفظ و ارتقا دهند در غیر اینصورت از این لیست حذف می‌گردند.

جهت پی بردن به این نکته که یک مجله JCR است یا نه کافی است به بخش Coverage مجله مراجعه کنید. اگر مجله‌ای جزو مجلات JCR در یکی از جز سه دسته‌ی زیر قرار می‌گیرد در غیر این صورت جز مجلات بدون ایمپکت فاکتور شناخته می‌شود.

 Science Citation Index Expanded Source Publication (SCIE)

Arts and Humanities Citation Index Source Publication (SCI)

Social Science Citation Index Source Publication (SSCI)

باید خاطر نشان شویم مجلات ایمپکت‌دار JCR) ISI) معتبرترین مجلات علمی هستند در این مجلات به دلیل اعتبار بالایشان و همچنین داوری سختگیرانه داوران مجلات بصورت چاپ مقاله رایگان انجام می‌گیرد. افرادی که تمایل به چاپ مقاله در این نشریات دارند میبایست قادر به نگارش و ارائه مقاله‌ای با سطح کیفی و علمی مطلوب این مجلات باشند تا بتوانند موفق به اخذ پذیرش چاپ از این مجلات شده و از امتیازات فراوان آن برای دفاع از رساله دکتری، پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر و ارتقای مرتبه‌ی شغلی (اساتید) بهره‌مند گردند هرچند پذیرش و چاپ این مقاله جز در مواقع نادر تضمینی نمی‌باشد.

تصویر

مجلات ISI listed 

به ژورنال‌هایی که در کاوریج‌های ذکر شده در بالا قرار نداشته باشند و در سایر نمایه‌های تحت پوشش تامسون رویترز نظیر BIOSIS یا Zoological Record و یا ESCI ایندکس شده‌اند، مجلات ISI-Listed و یا Master list گفته می‌شود. دقت داشته باشید که صرف ایندکس شدن یک ژورنال در این نمایه‌ها اعتبار برجسته‌ای محسوب نمی‌شود و در واقع در لیست مجله‌های تحت بررسی اعتبار توسط موسسه تامسون رویترز برای یک دوره زمانی مشخص قرار گرفته‌اند. بنابراین اعتبار علمی آن باید بصورت تخصصی بررسی شود.

چاپ مقاله در مجلات بدون ایمپکت به دلیل داوری کوتاه مدت و آسانی که نسبت به مجلات ایمپکت فاکتور دار دارند به مراتب راحتتر می‌باشد. چاپ مقاله در مجلات ISI-Listed مستلزم پرداخت هزینه چاپ می‌باشد به همین خاطر این مجلات را مجلات پولی ISI می‌نامند. هر چند اعتبار این مجلات در مقایسه با مجلات JCR پایین‌تر می‌باشد اما این مجلات دارای تاییدیه دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی هستند و برای مقاطع کارشناسی ارشد و مصاحبه دکتری توصیه می‌شوند.

در حالت کلی می‌توان نتیجه گرفت برای چاپ مقاله ISI، تنها نمایه بودن مجله در ISI کافی نیست و باید اعتبار مجله در لیست مجلات معتبر وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و اعتبار آن چک شود و دانشجویان و پژوهشگران جوان و استاید باید توجه داشته باشند که در لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی نباشد. بطور کلی اخذ پذیرش از مجلات و مجلات ISI-Listed بیشتر برای دانشجویان و اساتیدی مفید است که زمان اندکی برای پذیرش و چاپ دارند. پذیرش از مجلات JCR  نیاز به کیفیت بالای مقاله و زمان طولانی‌تری نسبت به مقالات ISI-Listed دارند.

خدمات چاپ مقاله ISI در موسسه آرمان

موسسه آرمان با سال‌ها تجربه در زمینه استخراج و چاپ مقاله در مجلات معتبر ISI با کادری مجرب و کارآزموده آماده ارائه خدمات چاپ مقاله به پژوهشگران و دانشجویان عزیز می‌باشد. مراحل چاپ مقاله ISI در موسسه آرمان به شرح زیر می‌باشد:

  1. مشاوره اولیه رایگان جهت معرفی مجلات مرتبط با رشته و موضوع مقاله شما
  2. معرفی مجلات معتبر JCR و ISI Listed مورد تایید وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد
  3. ترجمه تخصصی و ویراستاری مقالات در صورت لزوم
  4. قالب‌بندی مقالات بر اساس ساختار مجله قبل از چاپ در مجله مربوطه
  5. سابمیت یا ارسال مقاله به مجله مورد تایید نویسنده (نویسندگان) مقاله
  6. انجام مکاتبات و رایزنی‌های لازم به منظور پذیرش مقاله با مجلات
  7. پیگیری و اخذ نامه پذیرش از مجله و ارسال آن به نویسندگان
  8. ارسال اصلاحات ارائه شده از سوی سردبیر مجله به نویسندگان در صورت Revise مقاله
  9. ارسال گالری پروف نهایی مقاله به نویسندگان برای تائید نهایی برای چاپ در مجله.

جهت ثبت درخواست و سفارش همین الان از طریق ایمیل موسسه اقدام نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
3 سال پیش
)
در پاسخ به:
درود عزیزم من فوقم رو سال 92 گرفتم کنترل کوره دوار سیمان با استفاده از کنترلر پیش بین منتهی گرایش آزمایشگاه شیمی تجزیه یا تصفیه پساب دوست دارم برای دکتری سال بعد میخوام کنکور بدم برای همین دوستم گفت حتما مقاله میخوای
باسلام خدمت شما فرهیخته گرامی.قطعا ما می توانیم رزومه قوی را برای ازمون دکتری شما داشته باشیم.این امر بستگی به زمان و محتوای مقاله شما دارد.از طریق ایمیلی که ارسال فرمودید همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.منتظر شروع همکاری با شما هستیم.موفق باشید
بازدیدکننده
Atefe
(
3 سال پیش
)
درود عزیزم من فوقم رو سال 92 گرفتم کنترل کوره دوار سیمان با استفاده از کنترلر پیش بین منتهی گرایش آزمایشگاه شیمی تجزیه یا تصفیه پساب دوست دارم برای دکتری سال بعد میخوام کنکور بدم برای همین دوستم گفت حتما مقاله میخوای

خدمات موسسه آرمان