تبدیل پایان نامه به کتاب

انتشار 25 مرداد 1397
مطالعه 12 دقیقه

کتاب در بین اقشار جامعه با هر سطح علمی جایگاه ویژه‌ای دارد. هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی که پایان‌نامه‌ای داشته باشد می‌تواند با تبدیل آن به کتاب، چاپ آن و ثبت آن در کتابخانه ملی از امتیازات بی‌شماری بهره‌مند شود و به‌عنوان نویسنده‌ای حاذق شناخته شود.

تبدیل پایان نامه به کتاب

به چه طریقی می‌توان کتاب چاپ کرد

آماده‌سازی یک کتاب ارزشمند برای چاپ راه‌های متفاوتی دارد که هر نویسنده‌ای می‌تواند از آن استفاده کند.

روش اول: تالیف کتاب

تالیف کتاب نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد. نویسنده کتاب‌های تالیفی باید صاحب نظر در حوزه مربوطه باشند تا بتوانند حاصل تجربه چندین ساله خود را در قالب یک کتاب تالیفی ارائه دهند. معمولا نویسنده برای تالیف یک کتاب ارزشمند ممکن است بیش از 6 ماه زمان صرف کند.

روش دوم: ترجمه کتاب جدیدالنشر خارجی

ترجمه کتاب‌های جدیدالنشر لاتین و چاپ آن گزینه دومی است که افراد خواهان چاپ کتاب به آن روی می‌آورند. انتخاب یک کتاب مناسب از بین هزاران کتاب چاپ شده خارجی به نظر کار مشکلی می‌آید، ولی اگر با مشورت با افراد باتجربه انجام شود، می‌تواند آسان‌تر شود. اما ترجمه یک کتاب تخصصی قطعا برای افراد تازه‌کار بسیار سخت خواهد بود. ترجمه کتاب با سایر متون تفاوت اساسی دارد و صرفا آشنایی با زبان تخصصی برای ترجمه باکیفیت یک کتاب کافی نیست. مترجم باید توانایی ترجمه روان و سلیس را داشته باشد و هم‌چنین آشنا به زبان نوشتاری کتاب باشد.

روش سوم: تبدیل پایان‌نامه به کتاب

آسان‌ترین روش از بین تمام موارد چاپ کتاب، تبدیل پایان‌نامه به کتاب است. هر دانشجو ارشد یا دکتری برای دفاع از رساله خود اقدام به نگارش پایان‌نامه‌ای کرده است که می‌تواند با ایجاد تغییراتی، آن را در قالب کتاب چاپ نماید. پایان‌نامه به دلیل داوری آن توسط اساتید و ثبت آن در سامانه ایرانداک و تایید توسط دانشگاه، منبع عالی برای تبدیل شدن به کتاب است.

تبدیل پایان‌نامه به کتاب چیست

تبدیل پایان‌نامه به کتاب به معنای استخراج کتاب از بخش‌های مهم پایان‌نامه است. هر پایان‌نامه دارای 4 الی 5 فصل است که شامل مقدمه، پیشینه تحقیق، روش کار، نتایج، بحث و نتیجه‌گیری و منابع است. ولی یک کتاب استاندارد نباید دارای این بخش‌بندی‌های مجزا باشد. پس در فرمت تبدیل پایان‌نامه به کتاب درواقع پایان‌نامه از حالت دانشگاهی و پژوهشی آن به حالت کتاب استاندارد که آغاز و پایان و هدفی برای نگارش دارد، تبدیل می‌شود.

تبدیل پایان نامه به کتاب

دلایل چاپ مقاله

دلایل چاپ کتاب از پایان‌نامه

با توجه به این‌که راه‌های دیگری برای چاپ کتاب به‌جز تبدیل پایان‌نامه به کتاب وجود دارد، برای مثال تالیف کتاب و یا ترجمه کتاب جدیدالنشر خارجی، چرا اغلب افراد خواهان تبدیل پایان‌نامه خود به کتاب هستند؟ چند دلیلی که افراد را تشویق می‌کند تا به جای تالیف و یا ترجمه کتاب از پایان‌نامه خود استفاده کنند در ادامه ذکر می‌کنیم:

 1. صرف زمان کوتاه نسبت به تالیف و ترجمه کتاب

 2. کم‌هزینه بودن آن نسبت به گزینه‌های دیگر

 3. دریافت مجوز چاپ آسان‌تر به دلیل تایید آن به عنوان پایان‌نامه

تفاوت پایان‌نامه با کتاب در چیست

پایان‌نامه با کتاب تفاوت‌های زیادی چه از نظر ظاهر و چه از نظر محتوایی دارد. در ادامه به تفاوت‌های مهم این دو می‌پردازیم:

پایان‌نامه

پایان‌نامه یا رساله یا تِز نوشتاری است که دانشجویان مقاطع تحصیلی تکمیلی در موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی به دانشگاه ارائه می‌دهند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند.پایان‌نامه با بیان مسئله و فرضیه‌ها آغاز می‌شود وسپس اهداف انجام پژوهش بیان می‌گردد. در ادامه روش کار و یافته‌های به‌دست آمده ذکر می‌گردند و در ادامه این یافته‌ها با مطالعات تحقیقات پیشین مقایسه شده و نتیجه‌گیری از انجام تحقیق بیان می‌شود.

پایان‌نامه قطعا دارای فصول و عناوین اصلی زیر خواهد بود و سایر عناوین در دل این فصول آورده می‌شوند:

 • مقدمه

 • پیشینه تحقیق

 • مواد و روش‌کار

 • نتایج

 • بحث و نتیجه گیری

 • منابع

پایان‌نامه

کتاب

کتاب توضیحاتی قطعی، بدون فرضیه و سوالات تحقیق در پایان‌نامه است. در کتاب نویسنده با توجه به پژوهش خود و سایرین یکسری اصول و مبانی و توضیحات قطعی و نتیجه گیری‌شده را شرح می‌دهد. کتاب با بیان پیشگفتاری از طرف نویسنده آغاز می‌شود که هدف وی را از چاپ کتاب مشخص می‌نماید، سپس متن اصلی کتاب ذکر شده و با هدف معینی به پایان ‌می‌رسد.

کتاب

مزایای تبدیل پایان‌نامه به کتاب

تبدیل پایان‌نامه به کتاب علاوه بر اینکه طبق توضیحات قبلی آسان‌تر و سریع تر است، دارای مزایای بیشماری برای نویسنده آن می‌باشد که به چند مورد از این مزایا در ادامه می‌پردازیم:

 • اخذ امتیاز برای دفاع از پایان‌نامه

 • اخذ 4 امتیاز پژوهشی در مصاحبه دکتری

 • پایین بودن هزینه آن نسبت به سایر خدمات ارتقادهنده رزومه مانند چاپ مقاله

 • پایین بودن هزینه آن

 • شناخته شدن به عنوان نویسنده و ثبت در کتابخانه ملی

کتاب

مراحل تبدیل پایان‌نامه به کتاب

برای تبدیل پایان‌نامه به کتاب باید گام‌هایی را طی کنیم تا بتوانیم یک کتاب ارزنده‌ای را به چاپ برسانیم.

انتخاب عنوان مناسب

اگر شما هم بعد از آماده شدن پایان‌نامه‌تان به فکر ای هستید که آن را به کتاب ارزشمندی تبدیل کنید تا همیشه در کتابخانه‌تان نه در قالب پایان‌نامه صحافی شده، بلکه در جلد یک کتاب نفیس، داشته باشید، باید ابتدا عنوان جذاب برای کتاب خود برگزینید.

استفاده از عنوانی که در پایان‌نامه ذکرشده عیناً در کتاب جلوه زیبایی نخواهد داشت. توجه کنید که عنوان کتاب اولین چیزی است که خریدار را جلب می‌کند تا کتاب را بررسی و خریداری کند. پس عنوانی کوتاه و گیرا برای کتاب خود انتخاب نمایید.

جستجو

نوشتن

تبدیل فرمت پایان‌نامه به کتاب

امکان ندارد شما کتابی را ببینید که دارای فصل روش کار باشد! واقعاً خنده‌دار است. به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید تنها با تغییر عنوان پایان‌نامه خود آن را در قالب کتاب چاپ کنید! بلکه باید کارهای فراتری انجام دهید. نباید کتاب شما آن‌قدر شبیه به پایان‌نامه باشد که در همان ابتدا خواننده متوجه شود این‌یک پایان‌نامه‌ای بیش نیست! در فرمت بندی تبدیل پایان‌نامه به کتاب باید تمام قسمت‌هایی که در پایان‌نامه ذکر می‌شود ولی جایگاهی در کتاب ندارد را حذف کنید یا تغییر دهید. برای مثال سؤالات تحقیق هیچ جایگاهی در یک کتاب نمی‌تواند داشته باشد.

صفحه‌آرایی کتاب

بعد از آماده شدن متن کتاب، زمان آن است که کتاب را صفحه‌آرایی کنید. صفحه‌آرایی شامل تمام موارد اندازه و نوع قلم، اندازه حاشیه‌ها، جای تصاویر و جداول ... و به‌طورکلی هر چیز بصری داخل کتاب است. برای شروع صفحه‌آرایی ابتدا باید قطع کتاب موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس بر اساس استانداردهای آن اقدام به صفحه‌آرایی کنید. با قرار دادن هدرهای جذاب می‌توانید و صفحه‌آرایی منظم چنان خواننده را مجذوب کتاب خود کنید که نتواند به‌راحتی چشم از آن بردارد.

نوشتن

قطع کتاب

به اندازه طول و عرض کتاب سایز یا قطع گفته می‌شود. معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین قطع‌ها می‌توان به قطع وزیری، رحلی، رقعی اشاره کرد.

سایز یا قطع وزیری: استاندارد آن 17*24 سانتیمتر است و اغلب برای کتاب‌های دانشگاهی و علمی کاربرد دارد.

سایز یا قطع رقعی: استاندارد آن 14.8*21 سانتیمتر است و اغلب برای کتاب‌های داستان و عمومی استفاده می‌شود.

سایز یا قطع رحلی: استاندار رحلی کوچک 2129.7 سانتیمتر و رحلی بزرگ 30*60 سانتیمتر است و اغلب برای مجلات و کتاب‌های نفیس استفاده می‌شود.

البته سایزهای دیگر مانند خشتی ( برای کتاب‌های هنری و کودک) ، جیبی ، پالتویی و ... نیز وجود دارند.

خواندن کتاب

ویراستاری کتاب

بعد از فرمت بندی کتاب و صفحه‌آرایی آن باید ازنظر ویرایش ادبی و علمی نیز ایرادات نوشتاری و دستور زبانی کتاب رفع شوند. یک کتاب ارزشمند فاقد هرگونه غلط املایی و علائم نگارشی و محتوایی باشد. ویرایش دارای 3 دسته بندی به توضیح زیر است:

 • ویرایش صوری: رعایت علائم نگارشی و چشم‌نوازتر کردن متن است.

 • ویرایش ادبی: رعایت اصول ساختاری زبان است.

 • ویرایش محتوایی: ویرایش از نظر علمی و تخصصی است.

طراحی جلد

باور کنید آن‌قدر طرح جلد بر تصمیم به خرید خواننده تأثیر دارد که هیچ‌چیز دیگری ندارد. یک کتاب با طرح جلد جذاب مطمئناً خواننده‌های بیشتری را به سمت خود جذب می‌نماید. برای داشتن طرح جلد جذاب حتماً لازم نیست از اشکال گرافیکی و پیچیده‌ای استفاده کنید بلکه یک طرح جلد ساده هم همیشه می‌تواند گیرا باشد، مهم ارتباط مفهومی طرح جلد با عنوان کتاب است که باعث جلد توجه دیده‌ها می‌شود.

جلد کتاب

بعد از تبدیل پایان‌نامه به کتاب چه‌کار باید کرد

بعد از طی کردن تمام مراحلی که ذکر شد و آماده‌سازی کتابی پرمحتوا و جذاب باید برای ثبت آن در کتابخانه ملی که هدف اصلی چاپ کتاب است، اقدام کرد. برای این‌که کتابی را چاپ و نشر کرد باید مجوزهایی برای آن دریافت نمود. در ادامه به روند ثبت و نشر کتاب می‌پردازیم.

دریافت شابک

شابک شماره استاندارد بین‌المللی کتاب است که سال 1372 (البته حدوداً 27 سال پس از راه‌اندازی این استاندارد در دنیا) در کشور ما به کار گرفته‌شده است و «موسسه خانه کتاب» نمایندگی این نظام را بر عهده گرفت.

شابک یا (ISBN) یک کد 13 رقمی است که در قسمت شناسنامه و فیپای کتاب و پشت جلد کتاب به‌صورت بارکد نوشته می‌شود. شابک مانند کد ملی برای کتاب عمل می‌کند که با استفاده از آن می‌توان به تمام مشخصات کتاب، نویسنده و ناشر دسترسی پیدا کرد.

هر شابک به اسم نویسنده کتاب دریافت می‌شود و هیچ محدودیتی برای تعداد شابک ثبت‌شده به نام یک نویسنده وجود ندارد. شابک در حکم سند مالکیت عمل می‌کند و نشان می‌دهد تمام حقوق مادی و معنوی کتاب متعلق به نویسنده است.

شابک

اخذ مجوز فیپا و وزارت ارشاد

فیپا مخفف عبارت فهرست‌نویسی پیش از انتشار» است. فیپا در واقع جزئیات نویسنده و کتاب است. به‌عنوان‌مثال تمام جزئیات مربوط به نویسنده مانند نام نویسنده، سال تولد، عنوان کتاب، ناشر، تعداد جلد چاپ‌شده و ... در فیپا ذکر می‌شود. در حال حاضر هم اداره کل پردازش و سازمان‌دهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی مسئول مستقیم صدور فیپا به درخواست ناشران و صرفاً به‌صورت الکترونیک در کشور است.

تمامی کتاب‌ها قبل از صدور مجوز توسط کارشناسان وزارت ارشاد مطالعه می‌شوند و درصورتی‌که مغایرتی با نظام جمهوری اسلامی داشته باشند برای اصلاحیه به نویسنده برگردانده می‌شوند.

مجوز چاپ

صحافی و چاپ کتاب

بعد از دریافت مجوز چاپ کتاب، به هر تعدادی که نویسنده مایل باشد می‌تواند کتب خود را چاپ نماید. تعداد کتب چاپ‌شده بسته به نیاز نویسنده می‌تواند از 5 جلد تا بالای 2000 جلد باشد.

چاپ کتب به دو صورت دیجیتالی و افست انجام می‌شوند که هر یک مزایا و معایب خاص خود رادارند که در ادامه به آن اشاره می‌نماییم:

چاپ افست

فناوری چاپ افست از صفحاتی استفاده می‌کند که معمولاً آلومینیومی هستند. این صفحات تصویر را بر روی «روکش» لاستیکی منتقل می‌کنند و همان را به صورت چرخشی روی برگه‌ای از کاغذ چاپ می‌نمایند. به این عملیات افست می‌گویند، زیرا جوهر مستقیماً روی کاغذ منتقل نمی‌شود. زمانی که به دنبال چاپ انبوه هستید، افست بهترین گزینه است. در آن تکثیر رنگ‌ها دقیق بوده و شمایل تمیز و درخشانی برای محصول نهایی مشاهده می‌گردد.

چاپ افست

چاپ دیجیتالی

چاپ دیجیتال برخلاف افست از صفحه استفاده نمی‌کند، اما در عوض از گزینه‌هایی نظیر تونر استفاده می‌کند. زمانی که قصد چاپ تعداد کم‌تر مانند 5 جلد یا 100 جلد کتاب را دارید چاپ دیجیتال مناسب است.

در چاپ دیجیتال، مراحل زمان بر و پیچیده ی چاپ افست وجود ندارد و یکی از آسان ترین روش های چاپ است.

چاپ دیجیتال

صفحات داخلی کتاب بسته به‌دلخواه نویسنده به‌صورت سیاه‌وسفید و یا رنگی چاپ می‌شوند. طرح جلد آماده‌شده کتاب با درج شابک و بارکد نیز به‌صورت رنگی و مجزا چاپ می‌شود. بعد از چاپ کاغذی صفحات کتاب لازم است تا کتاب‌ها صحافی شوند و طرح جلد به صفحات داخلی کتاب‌ها چسبانده شود. در این مرحله کتاب آماده ورود به بازار است.

مجوز پخش کتاب

گاهی هدف نویسنده از چاپ کتاب صرفاً اخذ امتیاز مصاحبه دکتری و ... است و با چاپ چند جلد کتاب و ارائه آن به داوران می‌تواند امتیاز موردنیاز خود را کسب نماید، اما گاهی هدف نویسنده والاتر از این موارد است و نویسنده باهدف نشر کتاب و فروش آن در سطح استان و کشور دست به تبدیل پایان‌نامه خود به کتاب می‌زند. در این حالت نویسنده باید منتظر بماند مجوز نشر کتاب از وزارت ارشاد صادر شود، سپس می‌تواند کتاب خود را به‌صورت انبوه به فروش برساند.

مجوز

تصویر مدنظر شما

بهترین موسسه چاپ کتاب

کیفیت چاپ کتاب

قطعاً کیفیت بالای کتاب چاپ‌شده برای نویسنده حائز اهمیت است. چه زمانی که برای اخذ نمره دفاع و یا مصاحبه دکتری کتاب خود را ارائه می‌دهد و چه قصد فروش انبوه آن را دارد، کتاب باکیفیت چاپ بالا در دید داوران و خوانندگان تأثیر مثبت به سزایی دارد.

کیفیت بالای کتاب صرفاً مختص کیفیت دستگاه چاپ نیست بلکه عوامل زیادی از ابتدا تا پایان کار روی کیفیت کتاب چاپ شده تاثیرگذار هستند.

برای داشتن کتابی با کیفیت چاپ بالا بهتر است از انتشارات و موسسات معتبر کمک بگیرید. موسسات معتبر از مرحله فرمت‌بندی تبدیل پایان‌نامه به کتاب گرفته تا انتخاب کاغذ و دستگاه چاپ باکیفیت مشاوره‌های تخصصی ارائه می‌دهند تا حاصل آن چاپ کتاب باکیفیت بالا باشد.

امتیاز

تبدیل پایان‌نامه به کتاب در موسسه آرمان

موسسه آرمان یکی از موسسات چاپ کتاب در کشور عزیزمان ایران می‌باشد که خدمات تبدیل پایان‌نامه به کتاب، صفحه‌آرایی، طراحی جلد تخصصی، ویراستاری، اخذ تمام مجوزهای لازم برای چاپ کتاب و نشر آن را انجام می‌دهد. از وجه متمایز موسسه آرمان از سایر موسسات می‌توان به سرعت عمل، هزینه پایین، کیفیت بالای کتاب چاپ شده و پشتیبانی صفر تا صد اشاره کرد.

لازم به ذکر می‌باشد که موسسه آرمان ارسال تمام کتاب‌های چاپ شده را به صورت رایگان انجام می‌دهد و هزینه‌ای از نویسنده بابت پست کتاب‌ها دریافت نمی‌نماید.

هزینه تبدیل پایان‌نامه به کتاب و چاپ آن

اکنون که با مراحل تبدیل پایان‌نامه به کتاب و چاپ آن آشنا شدید، نوبت آن است که از هزینه انجام خدمات تبدیل پایان‌نامه به کتاب و چاپ کتاب مطلع شوید. هزینه چاپ کتاب به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌نماییم.

هزینه تبدیل پایان‌نامه به کتاب:

حجم پایان‌نامه

زمان تحویل

زبان پایان‌نامه

خدمات دیگر

هر چقدر تعداد کلمات یک پایان نامه زیاد باشد و یا رفرنس‌های بیشتری داشته باشد، بدیهی است که هزینه فرمت بندی آن به فرمت کتاب نیز بیشتر خواهد بود.

سه نوع زمان بندی عادی،فشرده و فشرده پلاس در ثبت سفارش وجود دارد که هر قدر زمان تحویل کوتاه‌تر باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

هر رشته تخصصی در هر زبانی توسط ویراستار متخصص همان زبان و رشته انجام می‌شود. و زبان پایان‌نامه در هزینه فرمت‌بندی آن تاثیرگذار است.

برخی خدمات مانند طراحی جداول نمودار‌ها و ... در افزایش هزینه نهایی موثر است. همچنین کتاب‌های شعر هزینه بیشتری دارند.

عوامل موثر در هزینه چاپ کتاب:

تعداد جلد

حجم کتاب

قطع کتاب

چاپ رنگی

تعداد جلد یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت نهایی چاپ کتاب می‌باشد که حداقل تعداد جلد قابل چاپ در موسسه انتشاراتی اشراق 5 جلد می‌باشد.

معمولا هزینه نهایی چاپ کتاب با تعداد صفحات آن محاسبه می‌شود و هر چقدر تعداد صفحات یک جلد کتاب بیشتر باشد، هزینه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

با توجه به قطع کتاب و طول و عرض آن میزان استفاده از کاغذ متفاوت است. رایج ترین قطع کتاب مستخرج از پایان نامه قطع وزیری می‌باشد.

هزینه چاپ کتاب به حالت تمام رنگی یا سیاه و سفید و یا ترکیبی از هر دو می‌تواند متغیر باشد. بدیهی است که هزینه چاپ کتاب به صورت رنگی بیشتر است.

آرمان

خدمات چاپ کتاب در موسسه آرمان

موسسه آرمان با داشتن کادری مجرب در تمامی زمینه چاپ کتاب با بهترین کیفیت و کمترین قیمت اعم از تبدیل فرمت پایان نامه به کتاب، خدمات ویراستاری کتاب، صفحه آرایی، طراحی روی جلد، اخذ شابک و فیپا و تمامی مجوزات لازم از وزارت ارشاد و در نهایت ثبت کتاب در کتابخانه ملی همراه شما عزیزان می‌باشد. همکاران ما در بخش چاپ کتاب با تجربه چندین ساله در امر تبدیل و چاپ کتاب از پایان‌نامه، چاپ کتاب از جزوات دانشگاهی، چاپ کتاب تالیفی و ترجمه تخصصی کتاب و چاپ آن با نام شما به عنوان مترجم و ویراستاری کتاب همواره در کنار اساتید بزرگوار و دانشجویان عزیز هست. موسسه آرمان مفتخر است که خدمات خود را به تمامی هموطنان ساکن در داخل و خارج از کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کمترین هزینه ارائه دهد. ما حتی می‌توانیم با کتابهای شما را با کمترین تیراژ ممکن نیز به چاپ برسانیم که این امر خود باعث کاهش قیمت در زمینه چاپ می باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

? تبدیل پایان‌نامه به کتاب به تمامی زبان‌ها انجام می‌شود؟

بلی. پایان‌نامه به هر زبانی باشد موسسه آرمان برای تبدیل آن به کتاب و چاپ آن خدمت‌رسانی می‌نماید.

? ثبت سفارش تبدیل پایان‌نامه به کتاب در موسسه آرمان چگونه است؟

برای فرمت بندی پایان‌نامه به کتاب می‌توانید از طریق شماره تماس 09900254935 و یا ایمیل journal.arman@gmail.com سفارش خود را ثبت نمایید.

? تبدیل پایان‌نامه به کتاب در چه بازه زمانی انجام می‌شود؟

در موسسه آرمان تبدیل پایان‌نامه به کتاب در بازه زمانی 4 الی 7 روز انجام می‌شود.

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان