تعریف JCR و آشنایی با ایمپکت فاکتور یک مجله

انتشار 6 شهریور 1396
مطالعه 2 دقیقه

تعریف JCR و آشنایی با ایمپکت فاکتور یک مجله

تعریف JCR و آشنایی با ایمپکت فاکتور یک مجله

میزان ارزش هر مقاله ای بر مبنای میزان تاثیر آن نسبت به مقالات بعدی مشخص می گردد. براساس نتایج به دست آمده، مقالاتی که در حوزه خود موثرتر بوده اند به دفعات بیشتری مورد استناد قرار گرفته اند.

 JCRچیست؟

چگونه ایمپکت فاکتور یک مجله را بفهمیم؟

ضریب تاثیر یا همان ایمپکت فکتور(Impact Factor) ميانگين تعداد ارجاعات به يك‌ مقاله در يك مجله علمي در طول يك دوره زماني معين‌ تعريف‌ شده ‌است و همچنین ایمپکت فاکتور یک شاخص کمی برای مقایسه و رتبه ‌بندی مجلات علمی در رشته‌ های مختلف در سطح ملی یا برای مقایسه مجله ‌ها در سطح بین‌المللی به کار گرفته می‌شود. ایمپکت فکتور اغلب به صورت مخفف IF نشان داده می شود که اولين بار در سال 1995 توسطEugene Garfield  (بیانگذار موسسه تامسون ISI که بخشی از تامسون رویترز است) بنیان گذاری شد. این شاخص نشان‌ دهنده تعداد استنادهایی است که در طول یک دوره زمانی مشخص، به یک مقاله چاپ شده در یک نشریه داده می‌شود. ضریب اهمیت هر مجله با مجله دیگر و هر رشته ای نسبت به رشته ای دیگر متفاوت می باشد که به صورت سالانه در قالب JCR منتشر می شود. JCR مخفف عبارت Journal Citation Reports می باشد. این ضریب فقط برای مجله محاسبه می شود، نه برای مقاله یا نویسنده. و این محاسبه بر مبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد.

ضریب تاثیر تنها به مدت یکسال یعنی تا انتشار ایمپکت فاکتور سال بعد اعتبار خواهد داشت. این شاخص مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI است.
 به عبارتی ساده تر مجلات
ISI به دو دسته ایمپکت دار (JCR) و غیر ایمپکت دار(ISI LISTED) تقسیم بندی می شوند. یکی از ساده ترین راهکارهای تشخص داشتن یا نداشتن ضریب اهمیت فایل اکسل جی سی آر(JCR) می باشد. همچنین می توان اسم مجلات را از رویISSN  مجلات پیدا کرد. کافی است برای این کار دکمه هایCtrl+F را بزنید و مخفف اسم مجله و یا ISSN مجله مورد نظر را سرچ کنید. ISSN خود مخفف عبارت International Standard Serial Numberاست. معمولا مجلات و کتبی که دارای انتشار متوالی هستند از ISSNاستفاده می­کنند. ISSNهر ژورنال مختص آن ژورنال است. برخی مجلات دارای دو  ISSNهستند که یک ISSN مربوط به نسخه الکترونیکی آن وISSN  دیگر مربوط به نسخه هارد کپی آن است که البته نسخه هارد کپی معتبرتر است و در منابع علمی اگر بنا باشد که یک ISSN ذکر شود، ISSN هارد کپی ذکر میشود.

خیلی از مجلات ادعا می کنند که ضریب تاثیر دارند، اما ضریب تاثیر آنها جعلی است و یا متعلق به موسسات بی نام و نشان است. ضریب تاثیر باید توسط موسسه ISI محاسبه و اعلام شده باشد.

شما عزیزان برای اطلاع از لیست مجلات ایمپکت دار برای پذیرش و چاپ مقاله هایتان می توانید با کارشناسان زبده ما در موسسه پژوهشی تحقیقاتی آرمان تماس حاصل نمایید و یا درخواست خود را برایمان ایمیل بفرمایید. 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
فرزاد
(
5 سال پیش
)
ایا در مجلات jcr گروه علوم تربیتی و روانشناسی امکان چاپ مقاله هست و اگر امکان دارد چاپ چند ماه طول می کشد

خدمات موسسه آرمان