روش های تشخیص مجله جعلی

انتشار 1 آبان 1396
مطالعه 3 دقیقه

امروزه با پیشرفت های تکنولوژی و اینترنت به تبع آن نوع کلاهبرداری ها هم تغییر ظاهر داده است و از نوع سنتی به شکل مدرن تر تبدیل شده است که جعل کنندگان جهت رسیدن به مبالغ هنگفت از راههای نامشروع اقدام به جعل مجلات می کنند.

روش های تشخیص مجله جعلی

روش های تشخیص مجله جعلی

در این نوشتار برآنیم که تقریبا تمامی روش های تشخیص مجله جعلی را بیان کنیم که برای دانشجویان و اساتید گرانقدر مفید فایده باشد تا انشاالله هیچ یک از بزرگواران در دام و تله ی چنین افراد شیادی گرفتار نشوند و با آگاهی کامل نسبت به انتخاب مجله اقدام نمایند. البته موسسه آرمان در ابتدا به عرض می رساند که مفتخریم سایر وب سایت ها در صورت تمایل بدون قرار دادن اسم موسسه آرمان، می توانند این مقاله را در وب سایت های متفاوت قرار دهند تا این نوشته برای همه ی فرهیختگان ارجمند کشور عزیزمان مایه ی آگاه سازی شود.

مجله جعلی چیست؟

امروزه با پیشرفت های تکنولوژی و اینترنت به تبع آن نوع کلاهبرداری ها هم تغییر ظاهر داده است و از نوع سنتی به شکل مدرن تر تبدیل شده است که جعل کنندگان جهت رسیدن به مبالغ هنگفت از راههای نامشروع اقدام به جعل مجلات می کنند بنحوی که این نوع اسم بصورت ماهرانه‌ای مورد تایید می باشد و معتبر است اما یا مجله کلا هارد کپی می باشد و وب سایت ندارد که جاعلان یک وب سایت آماده و از آن طریق کلاهبرداری می کنند و یا اینکه دامنه ی جدیدی باز کرده و در انجا اسم همان مجله و شماره مجله را قرار داده و شروع به کلاهبرداری از دانشجویان و چه بسا اساتید گرانقدر می کنند.

روش های شناسایی مجلات جعلی:

راه حل اول: معمولا مجلاتی که از لحاظ اعتبار مشکلی ندارند و معتبر می‌باشند، درخواستی برای ارسال و جذب مقاله به ایمیل نویسندگان ارسال نمی کنند. لطفا در نظر داشته باشید که مجلات معتبر و دارای اعتبار بالا نیازی به ارسال ایمیل تبلیغی ندارند و به اندازه ی کافی تقاضا برای آن وجود دارد از طرفی معمولا تمامی مجلات جی سی آر یا همان مجلات آی اس آی ایمپکت دار واقعی رایگان می باشند. لذا شما فرهیخته ی گرانقدر در اولین اقدام اگر درخواست چاپ مقاله ای از مجله ای دریافت کردید به دیده ی شک بدان نظر کنید.

راه حل دوم : چنین می باشد که به نسخه های منتشر شده نشریات مراجعه نمایید لذا اگر در یک مجله‌ای، فقط مقالات ایرانی ببینیم احتمال اینکه  با یک مجله ی جعلی و تقلبی رو به رو شده باشیم بالاست. البته این دلیل کافی نیست اما می توان به چشم تردید به مجله نگاه کرد.

راه حل سوم : که تقریبا راه حلی آسان می باشد این است که معمولاً جاعلان کهنه کار بمنظور اینکه آرشیو خودشان را کامل نشان دهند از نشریات و مجلات دیگر ، مقالات را کپی و در سایتشان قرار می دهند لذا با یک جستجوی ساده در گوگل شاید بتوان مشخص نمود که مقالاتی که این نشریه در وب سایتش قرار داده است آیا قبلا به چاپ رسیده است یا خیر. اگر به چاپ رسیده باشد، اگر چه که دلیل کافی نیست، اما می توان به نشریه به دیده ی تردید نگاه کرد.

راه چهارم : این‌ است که بمنظور استعلام مشخصات و تاریخ ثبت دامین سایت مورد نظر از وب سایت هایی که می توان هوییز دامنه را بدست آورد. برای مثال وقتی یک سایتی تاریخ شروع به کارش ژانویه 2017 باشد اما آرشیوش برای سال 2010 باشد باید به دیده ی تردید بدان نگاه کرد. جهت اینکه دامنه ی یک وب سایت را بررسی کنید می توانید از سایت زیر هم استفاده نمایید:

http://whois.domaintools.com/

راه حل پنجم  از متدهای ساده تشخیص وبسایت جعلی مجلات بررسی نوع انتشار مجله است. در اکثر مواقع سایت جعلی و تقلبی مجلات برای نشریاتی که به صورت کاغذی منتشر می شوند و نسخه الکترونیک ندارند ایجاد می شوند پس اگر مجله ای صرفا نسخه ی کاغذی دارد و شابک آن بصورت پرینتی ثبت شده است اما با یک وب سایتی روبرو شدید که به اسم همون مجله و اسمشان همسان می باشد به دیده ی تردید بدان نگاه کنید.

راه حل ششم: معمولا گاها مشاهده شده است مجله‌ای را بسیار با مهارت بالا و تنها با تغییر فقط یک یا چند حرف و یا گاها با اضافه کردن کلمه ای در اول یا آخر اسم مجله، از مجله ی اصلی جعل می کنند لذا لطفا این را به جد بررسی کنید که دقیقا آنچه را که در مجله ی اصلی می باشد دقیقا همان عنوان حتی بدون اضافه و کم شدن یک حرف باشد در غیر اینصورت این سری نیازی نیست که به دیده ی تردید بدان نگاه کنید بلکه قطعا آن مجله جعلی می باشد.

آنچه که در بالا آورده ایم بر اساس تجربه ی چندین ساله ی کارشناسان موسسه آرمان بوده است لذا امیدواریم با استناد به این شش مورد هیچ موقع در دام افراد شیاد نیفتید. همچنین ناگفته پیداست اینکه یک مجله ای در تامسون رویترز موجود است و اسمش دقیقا همان است که در اسم مجله در وب سایت موجود است کفایت نمی کند و بخاطر تعداد بسیار بالای مجلات جعلی بایستی برای تمامی مجلات به دیده ی تردید نگاه کرد و قبل از اقدام برای سابمیت و یا واریز هزینه تمامی این شش مورد را به جد بررسی کرد. موسسه ی آرمان برای همه ی محققان آرزوی موفقیت دارد و امیدوار است که با بررسی های دقیق و موشکافانه حاصل دسترنج خود را به مجلات معتبر ارسال نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
موسسه آرمان
(
5 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام میشه لطفا منو راهنمایی کنین که آیا ژورنال به آدرس زیر یک ژورنال fake است: Www.ijsimm.com
با سلام خدمت شما دوست عزیز. برای دریافت اطلاعات در خصوص مجلات و چاپ مقاله، از طریق ایمیل موسسه journal.arman@gmail.com با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
بازدیدکننده
ویسی
(
5 سال پیش
)
سلام میشه لطفا منو راهنمایی کنین که آیا ژورنال به آدرس زیر یک ژورنال fake است: Www.ijsimm.com

خدمات موسسه آرمان