روش انجام پارافریز مقالات

انتشار 26 مرداد 1398
مطالعه 5 دقیقه

پارافرایز بهترین راهکار برای رفع سرقت ادبی مقالات می‌باشد.

روش انجام پارافریز مقالات

هنگامی که تصمیم به نگارش مقاله و یا هر اثر علمی دیگری می‌گیرید به ناچار به مطالعه و بررسی مقالاتی که در حوزه مطالعاتی شما به چاپ رسیده‌اند می‌پردازید تا با بهره‌مندی از مطالب آنها اقدام به نگارش مقاله‌ای ارزشمند و در خور توجه نمایید. استفاده از منابع اطلاعاتی دیگر مستلزم رعایت برخی نکات می‌باشد تا نوشته شما نمود سرقت علمی نداشته باشد. پس ازاینکه کار نگارش مقاله به اتمام رسید بررسی و ارزیابی میزان استنادات، نقل قول‌ها و سرقت ادبی مقاله لازم و ضروری می‌باشد تا از ارسال مقالات حاوی سرقت ادبی به مجلات و همچنین عواقب آن جلوگیری به عمل آید.

پارافریز کردن یکی از این روش های رفع پلاجیاریسم و بهره‌مندی از منابع علمی می‌باشد. اصطلاح پارافریز (Paraphrase) به عملی اطلاق می‌شود که در آن بازنویسی مطالب انجام می‌گیرد. بدین صورت که مفهوم و فهوای کلام متن اصلی را به گونه‌ای در متن خود بیاوردید که متهم به پلاجیاریسم نشوید.

پارافریز روشی برای اشتراک گذاری نظریه دیگران است

از جمله موارد مهمی که در نگارش و چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر بین‌المللی باید رعایت گردد پارافریز یا بازنویسی صحیح مطالب می‌باشد. استفاده از نوشته سایر افراد در مقاله خود در صورت عدم استناد جرم محسوب می‌شود تا جائیکه امکان شکایت و محکومیت شما به جرم سرقت ادبی وجود دارد، اتهام سرقت علمی موجب ریجکت و خدشه ‌دار شدن اعتبار علمی مقاله شما می‌شود. دقت داشته باشید پارافریز با نقل قول متفاوت می‌باشد Paraphrase یا نقل به مضمون فعلی است به معنی دوباره نوشتن یک عبارت و یا جمله به بیان خود. جمله‌ای که پارافریز می‌شود بایستی با تغییر لغات و ساختار، معنی و مفهوم جمله‌ی اصلی را حفظ کند. در حالی که نقل قول مستقیم عبارت است از بیان عین جمله شخص دیگر در مقاله و نوشته در داخل علامت گیومه (" "). بدیهی است که در هر نوع استفاده از متون دیگران، لازم است به منابع استناد شود. پارافریز کردن نیز از این قاعده مستثنا نبود و میبایست به متن اصلی ارجاع دهی شود. در صورتیکه به هر دلیلی قصد استفاده از بازنویسی متن را ندارید حتما از قوانین نقل قول استفاده کنید در غیر اینصورت مشکلات زیاد و زمانبری برایتان پیش خواهد آمد. در نقل قول بایستی عین جمله اصلی نوشته شده و در انتها نیز نام منبع آن به طور کامل ذکر شود. همچنین در صورتیکه از تصویر، جدول و نموداری نیز استفاده می شود باید به گردآوری کننده اصلی اش ارجاع داده شود.

تصویر

 پارافریز به روش‌های مختلفی امکان پذیر است.

در حالت کلی بازنویسی مطالب به شیوه‌های مختلف انجام می‌گیرد شما می‌توانید به طور همزمان از چندین روش مختلف جهت دستیابی به پارافریزی قوی‌تر استفاده نمایید در این صورت میزان سرقت علمی مطالب شما به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

 • جایگزین کردن کلمات مترادف با لغات جدید

در این روش شما می‌بایست کلماتی که هم معنی کلمات دیگر هستند را در جمله جایگزین نمایید این روش در ظاهر روشی ساده به نظر می‌رسد اما با توجه به وجود تعداد زیادی مترادف‌ برای برخی واژگان و همچنین کاربرد و معنای متفاوت هرکدام از آنها در جملات مختلف، انتخاب و بکارگیری آنها مهارت و تخصص کافی طب می‌کند. همچنین ممکن است در پاره‌ای وقت‌ها یک کلمه کاملا مترادف کلمه دیگری باشد اما نکته مهم آن است که کلمه جایگزین می‌بایست بتواند داخل جمله ارزش و مفهوم کلمه قبلی را حفظ و انتقال نماید.

 • تغییر فاعل و فعل جملات

شما می‌توانید ترتیب قرارگیری کلمات را در جملات تغییر دهید این روش نیاز به تخصص خاصی ندارد اما باید توجه داشت این کار دقیق و با احتیاط کامل انجام گیرد تا موجب به هم ریختگی جملات و ایرادات گرامری نگردد.

 • تبدیل جملات معلوم به مجهول و برعکس

در جملات معلوم فاعل یا کننده کار معلوم می‌باشد در حالی که جملات مجهول زمانی بکار می‌رود که مفعول (چیزی که کار به روی آن انجام می­ شود) هدایت جمله را در دست می‌گیرد.

 • درک محتوا و دوباره نویسی آن با درک خودتان

اساس عمل پارافریز بر این روش استوار می‌باشد برای انجام پارافریز به این روش ابتدا بایستی تمام محتوا را مطالعه و درک می‌کنید سپس آن را به طور کامل با جمله‌بندی و بیان خودتان می‌نویسید بگونه‌ای که کمترین تشابه را با نوشته اصلی داشته باشد در واقع هنگام پارافریز کردن، شما نظریه و ایده شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­‌کنید. هدف اصلی این کار نگه داشتن معنا و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن و بازگو کردن کلمه به کلمه آن است. در صورتی که میزان مشابهت متن نوشته شده با متن اصلی بیش از 50% گزارش شود، مقاله شما مشمول سرقت ادبی می‌باشد که باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در کل می‌توان گفت این روش بهترین و تاثیرگذارترین روش پارافریز می‌باشد.

 • گرامر جمله را تغییر دهید

یکی دیگر از تکنیک‌های پارافریز کردن تغییر گرامر جمله است توجه نمایید که این روش در اجرا بسیار ساده‌تر از تغییر کلمات می‌باشد ولی در صورت عدم دانش کافی ممکن است مشکلات بسیاری در نیتیو بودن و سطح زبان مقاله شما ایجاد نماید. اگرچه بازنویسی به اشکال مختلفی صورت می ­گیرد اما در هرحال مهم است که شما در همه حالت منبع نظریه را ذکر کنید.

تصویر

انجام گام به گام پارافریز

انجام پارافریز یا بازنویسی مقاله روشی است برای ارجاع به یک منبع بدون اینکه مستقیماً به آن اشاره شود. این کار به دلایل زیر انجام می‌گیرد:

 • بازنویسی بیانگر تسلط و درک کامل شما بر منبع اصلی مطالب می‌باشد.
 • بازنویسی مطالب روشی مطمئن برای جلوگیری از کپی و سرقت ادبی از کار دیگران می‌باشد.
 • بازنویسی یک نظریه به این معناست که گویش شما در کل پایان نامه به شکلی مسلط و یکسان باقی می­‌ماند.

توصیه‌هایی برای پارافریز اصولی و صحیح

 1. چندین بار متن اصلی را بخوانید تا زمانی که متن اصلی را درک کنید.
 2. پس از خواندن متن اصلی را کنار گذاشته و مطالب را برای خودتان بازنویسی کنید.
 3. کلمات کلیدی منبع اصلی را یادداشت کنید تا در حین بازنویسی تجسمی از موضوع داشته باشید.
 4. جهت راحتی در استفاده از منابع متن اصلی صفحات رفرنس‌ها را یادداشت کنید.
 5. از علائم نقل قول بجا و در محل مناسب استفاده کنید.
 6. متن بازنویسی شده را با متن اصلی تطبیق دهید تا از ذکر تمامی موارد ضروری مطمئن شوید.

 مجلات معتبر قبل از ارسال مقاله به مرحله داوری آن را از جنبه اصالت محتوی مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در صورت مشاهده هرگونه سرقت ادبی مقاله در ابتدا ریجکت می‌شود. برای جلوگیری از متهم شدن از جانب مجلات بهتر است قبل از ارسال مقالات خودتان آنها را مورد سنجش و آزمایش قرار دهید. از آنجایی که تشخیص و رفع سرقت علمی کاری تخصصی می‌باشد از همین رو بایستی این کار توسط افراد متخصص انجام شود. موسسه آرمان با دسترسی به نرم افزارهای مورد تایید و مورد استفاده‌ی پایگاه‌های معتبر قادر به سنجش، تعیین درصد تشابه و رفع پلاجیاریسم مقالات علمی توسط کارشناسان متخصص می‌باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
3 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام وقتتون بخیر باتشکر از مطالب مفید سایت خوبتون برای انجام پارافریز مقالهisi ده صفحه ای در موسسه آرمان چقد زمان نیاز است؟
باسلام خدمت شما فرهیخته عزیز.هزینه پارافریز کردن به درصد تشابه کار شما بستگی دارد.در ابتدا باید بررسی شود که مقاله تان چند در صد تشابه دارد و طبق همان درصدی که قابل رفع می باشد هزینه خدمتتان اعلام خواهد شد.برای کسی اطلاعات بیشتر می توانید فایل مقاله تان را برای ایمیل کارشناسان ما ارسال نمایید تا بررسی های لازم بر روی فایل شما صورت گیرد موفق باشید و سربلند
بازدیدکننده
صالحی
(
3 سال پیش
)
سلام وقتتون بخیر باتشکر از مطالب مفید سایت خوبتون برای انجام پارافریز مقالهisi ده صفحه ای در موسسه آرمان چقد زمان نیاز است؟

خدمات موسسه آرمان