رفع سرقت علمی مقالات

انتشار 24 مرداد 1398
مطالعه 5 دقیقه

سرقت ادبی (Plagiarism) بنابه تعریف، عبارت است از دزدیدن و انتشار غیر قانونی سبک نگارش، تفکرات، ایده‌ها، مفاهیم و نوشته‌های نویسنده‌ای دیگر و انتشار و ارائه آنها به عنوان حاصل کار خود. موضوع سرقت علمی بیشتر در فرآیند نگارش و چاپ مقاله یا دیگر آثار علمی مطرح می باشد.

رفع سرقت علمی مقالات

آیا تابحال با واژه پلاجیاریسم یا سرقت ادبی در زمینه مقاله نویسی برخورد کرده‌اید؟ در صورت مثبت بودن پاسخ شما باید پرسید آیا متوجه معنا و مفهوم این کلمه شده‌اید؟ همان طور که از اسم این واژه برمی‌آید از نوعی دزدی و سرقت بحث می‌شود، دزدی علمی و ادبی.

سرقت ادبی (plagiarism) بنابه تعریف، عبارت است از دزدیدن و انتشار غیر قانونی سبک نگارش، تفکرات، ایده‌ها، مفاهیم و نوشته‌های نویسنده‌ای دیگر و انتشار و ارائه آنها به عنوان حاصل کار خود. موضوع سرقت علمی بیشتر در فرآیند نگارش و چاپ مقاله یا دیگر آثار علمی مطرح می باشد. مقالات ارسالی به مجلات علمی معتبر در وهله اول بدون اینکه از جنبه علمی و نگارشی بررسی شود از نظر وجود و یا عدم وجود تشابه یا سرقت علمی مورد بازنگری و بررسی قرار می‌گیرند تا در صورت مشاهده هرگونه سرقت ادبی از راه‌یابی آن به مرحله داوری و چاپ جلوگیری به عمل آید زیرا مسئولیت تشخیص سرقت ادبی و جلوگیری از انتشار مقالات حاوی پلاجیاریسم بر اساس موازین اخلاق نشر برعهده مجلات می‌باشد بنابراین نشر مقالات ناقض اخلاق پژوهشی وجهه علمی و اعتبار مجله را خدشه‌دار می‌کند. در مواردی نویسندگان اظهار می‌کنند مقالات آنها بنا به دلایلی تحت عنوان تشابه یا سرقت علمی ریجکت و یا بازگشت داده شده است در این صورت نویسنده مقاله در عین ناباوری به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل می‌باشد.

سرقت علمی چگونه اتفاق می‌افتد؟

سرقت ادبی یا Plagiarism می‌تواند به دو صورت عمدی (intentional plagiarism) و یا غیرعمدی (Unintentional plagiarism) اتفاق بیفتد بدین صورت که نویسنده قسمتی از یک اثر علمی را بدون ارجاع دهی در مقاله خود بیاورد و یا اینکه بطور ناخودآگاه و غافل از اینکه عمل وی جرم محسوب می‌شود از مطالب دیگران در اثر علمی خود استفاد نماید.

تصویر

موارد زیر مصادق بارز پلاجیاریسم می‌باشند:
  • خود سرقتی علمی ( انتشار و ارسال چندگانه، پراکنده‌نگاری)
  • کپی برداری و نقل قول
  • انتشار به زبان دیگر بدون توجه به قوانین چگونگی استفاده (ترجمه)
  • استناد ندادن و استناد نامتناسب
  • سرقت ادبی در سبک نگارش و ایده

روش‌هایی برای رفع سرقت ادبی وجود دارد.

برای اینکه اثر علمی شما متهم به سرقت ادبی نشود ضروری است قبل از ارسال به مجله اقدام به بررسی درصد تشابه یا سرقت ادبی آن نمایید. در نگاه اول تشخیص اینکه اطلاعات و مطالب یک مقاله تا چه اندازه‌ای بکر و دست اول است مشکل بنظر می‌رسد اما نرم افزارهایی برای بدین منظور طراحی و ارائه شده‌اند که قادر به تشخیص و اعلام میزان مشابهت و سرقت مطالب مقاله می‌باشد.

این نرم افزارها که با نام نرم افزارهای سرقت ادبی علمی (Plagiarism Checker) شناخته می‌شوند موجبات تشخیص پلاجیاریسم مقالات رافراهم می‌آورند تا هیچ مطلبی که مشمول سرقت ادبی می باشد از دید داوران و مسئولان نشر پنهان نماند چرا که مقالات پل ارتباطی بین پژوهش‌های پیشین و دانش جدید می‌باشند و باید بستری فراهم شود تا از ارتکاب نویسندگان به هرگونه جرم خلاف اخلاق پژوهشی ممانعت گردد. از جمله مهمترین و کاربردی ترین این نرم‌افزارها iThenticate می‌باشد که اکثر مجلات برای تشخیص پلاجیارسم مقالات از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

پس از محرز شدن سرقت ادبی مقاله، نویسنده بایستی درصدد رفع آن برآید رفع سرقت ادبی شامل تشخیص (Detection) و جلوگیری (Prevention) از سرقت ادبی می‌باشد. بحث جلوگیری از سرقت ادبی در حوزه فعالیتی اخلاق پژوهشی یا اخلاق انتشار علمی قرار می‌گیرد که می توان با آموزش‌های لازم از ترویج این عمل زشت و ناپسند جلوگیری کرد در حالی که بحث تشخیص به طراحی و توسعه نرم‌افزارهای تشخیص دهنده سرقت ادبی مربوط می‌شود. نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی روشی را اتخاذ کرده‌اند که بتوانند با تشخیص میزان و نوع سرقت در مقالات افراد خاطی را به عمل خویش آگاه سازند تا درصدد رفع آن برآیند.

تصویر

در صورتی که تشابه متن شما بیش از 50% گزارش گردیده متن شما دچار سرقت علمی نیز هست  بنابراین حتما باید رفع گردد. رفع پلاجیاریسم مقاله به روش‌های زیر امکان پذیر است:
  • بازنویسی یا پارافریز (Paraphras): درصورتی که بصورت غیر عمد تشابهی در متن وجود دارد از تکنیک‌های پارافریز یا Paraphrasing جهت رفع plagiarism استفاده نمایید. در انجام پارافریز می‌توانید کلمات را با کلمات هم معنی (بدون تغییر معنی) تعویض نمایید و یا فاعل و فعل را تغییر دهید.
  • ارجاع (Citation): یکی از مهمترین راه‌های اجتناب و یا رفع پلاجیاریسم ارجاع یا رفرنس دهی می‌باشد. ذکر منبع ، اگر مطلب یا سخنی را از شخصی آورده ایم ولی عینا بیان نشده است حتما باید منبع آن ذکر شود. حتى هنگامى که یک عبارت یا یک کلمه خاص و مهم را از کسى یا منبعى نقل می‌کنیم. آن را در گیومه بیاورید. حتماً صفحه و کل دقیق مطلب نقل شده را ذکر کنیم.
  • نقل قول: نقل قول که از روش‌های موثر در رفع سرقت علمی محسوب می‌شود شامل نقل قول مستقیم و غیرمستقیم می‌شود. بازنویسى دقیق کلام شفاهى یا کتبى دیگران را نقل قول مستقیم گویند، وقتى می‌خواهیم عین کلام کسى را در نوشته خود نقل کنیم، باید: آن را بین دو گیومه (« ») بیاوریم و بلافاصله منبع را ذکر کنیم وگرنه متن ما به سرقت ادبی محکوم می‌شود. نقل قول غیرمستقیم و خلاصه کردن، هنگامى رخ می‌دهد که اطلاعات و مطالب منبعى را در نوشته خود ترکیب کنیم و آن را با بیان خودمان بنویسیم،‌ نقل قول غیر مستقیم کرده‌ایم. خلاصه یا نقل قول غیرمستقیم باید به قلم ما باشد و از کلمات و جمله‌هاى خود براى بیان مطالب دیگران استفاده کنیم. به یاد داشته باشیم که فقط تغییر دادن یک یا دو کلمه نقل قول غیرمستقیم نیست؛ بلکه باید مطلبى را که خوانده‌ایم خوب فهم کنیم و سپس آن را با استفاده از کلمات و عبارات خود بیان کنیم به عبارتی تنها به تغییر کلمات بسنده نکرده و متن را درک نموده و با زبان خود باز نویسی کنید.
  • رفرنس دهی صحیح از دیگر روش‌های رفع سرقت علمی می باشد. موارد کپی شده را بطور دقیق رفرنس‌دهی کنید تا متن شما شکل سرقت علمی بخود نگیرد و تحت عنوان قرض گرفتن مطلب از آن یاد شود.

شما می‌توانید از طریق سایت­‌های تشخیص سرقت ادبی و همچنین نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی به بررسی مقاله خود بپردازید. در صورتی شخصا قادر به انجام این کار نمی‌باشید کارشناسان موسسه آرمان می‌توانند شما را در این زمینه یاری نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
3 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام برای دفاع از پایان نامه ارشدم مقاله نوشتم برای مجله علمی پژوهشی باید حتما سرقت علمی مقاله خودم را چک کنم؟ هزینه بررسی مقاله 8 صفحه ای چند میشه؟
باسلام خدمت شما فرهیخته محترم.درصد تشابه و رفع آن در موسسه آرمان انجام می شود. احترما در حال حاضر رفع پلاجیاریسم برای مقالات انگلیسی در موسسه آرمان انجام می پذیرد. و در زمینه رفع پلاچیاریسم فارسی نمی توانیم خدماتی را داشته باشیم.موفق باشید.
بازدیدکننده
الناز
(
3 سال پیش
)
سلام برای دفاع از پایان نامه ارشدم مقاله نوشتم برای مجله علمی پژوهشی باید حتما سرقت علمی مقاله خودم را چک کنم؟ هزینه بررسی مقاله 8 صفحه ای چند میشه؟

خدمات موسسه آرمان