هزینه چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس Scopus

انتشار 1 مهر 1398
مطالعه 5 دقیقه

هزینه چاپ مقاله در مجلات مختلف بسته به عواملی همچون سطح کیفی و علمی مجله متفاوت می‌باشد. در این میان آنچه برای نویسنده مقاله مهم است تناسب هزینه دریافتی با میزان ارائه سرویس در مجلات مختلف می‌باشد.

هزینه چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس Scopus

اسکوپوس از جمله پایگاه‌های موفق نمایه کننده‌ی نشریات معتبر در حوزه‌ی علوم مختلف می‌باشد به همین دلیل چاپ مقاله در مجلات این پایگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نکته حائز اهمیتی که دانشجویان و محققان به هنگام چاپ مقاله در نظر می‌گیرند انتخاب مجله برای چاپ می‌باشد. این مسئله به قدری مهم است که می‌توان گفت سرنوشت مقاله و نویسنده مقاله را رقم می‌زند. چاپ مقاله تنها زمانی یه عملکرد مثبت و با ارزش تلقی می‌گردد که در مجله‌ای معتبر به انجام رسیده باشد. چرا که چنین مجلاتی اجازه چاپ به هر مقاله‌ای را نمی‌دهند و فقط مقالاتی موفق به چاپ در این مجلات می‌شوند که تمامی استانداردهای تعیین شده‌ی این مجله‌ها را داشته باشند و از فیلتر داوری سخت آنها عبور نمایند. به بیانی می‌توان چنین عنوان کرد که مقاله‌هایی که سطح علمی بالا و محتوای پرباری دارند حائز شرایط برای چاپ در مجلات اسکوپوس می‌شوند.

نویسندگان مقاله در عرصه‌های مختلف علمی برای انتخاب مجله اهداف و انگیزه‌های گوناگونی دارند. اعتبار علمی مجله، پایگاه نمایه کننده مجله، مدت زمان و نحوه داوری مقاله در مجله و هزینه چاپ مقاله از موارد قابل اشاره در این مورد است. هزینه چاپ مقاله در مجلات مختلف بسته به عواملی همچون سطح کیفی و علمی مجله متفاوت می‌باشد. در این میان آنچه برای نویسنده مقاله مهم است تناسب هزینه دریافتی با میزان ارائه سرویس در مجلات مختلف می‌باشد. در ادامه بهتر و بیشتر با جزئیات این مسئله آشنا خواهید شد با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تصویر

هزینه‌های دریافتی انواع مجلات

در ابتدا ذکر این نکته لازم و ضروری می‌باشد که صرف دریافت و یا عدم دریافت هزینه چاپ نشانگر درجه و اعتبار مجلات نمی‌باشد و این تصور که مجلاتی که برای چاپ مقاله هزینه دریافت می‌کنند مجله‌های رده پایین و یا فاقد اعتبار می‌باشند کاملاً اشتباه می‌باشد.

مجلات از نظر دریافت هزینه به دو دسته رایگان و پولی تقسیم می‌شوند مجلاتی که رایگان هستند را مجلات close access و مجله‌هایی که بابت چاپ مقاله از نویسنده پول دریافت می‌کند را مجلات open access می‌نامند. چنانچه ذکر شد اساس این نوع طبقه‌بندی دریافت وجه بابت چاپ مقاله می‌باشد، قدر مسلم مجلات برای تامین هزینه‌های جاری خود از قبیل پرداخت حقوق کارکنان و داوران  و غیره نیاز به بودجه و اعتبار مالی دارند. بر همین اساس مجلات پولی، مجلاتی هستند که برای تامین مخارج خود، هزینه پذیرش و چاپ مقالات را از نویسندگان مقالات دریافت می‌کنند و پس از پذیرش، مقاله را در سایت خود نمایه کرده و علاقه مندان می‌تواند، آن را بصورت رایگان، دانلود نمایند.

همچنین مجلات رایگان، مجلاتی هستند که برای سابمیت، پذیرش و چاپ مقاله، از مولف مقاله، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و  مقاله را بعد از پذیرش، با پرداخت حق اشتراک در سایت خود قرار می‌دهند و علاقه‌مندان و کاربران سایت، برای اینکه مقاله مورد نظر را دانلود کنند، باید به مجله هزینه‌ی آن را بپردازند، در واقع مجلات رایگان، هزینه‌های خود را از کاربران و خوانندگان سایت خود تامین می‌کنند. به عبارتی دیگر مجلاتی که مقالات را رایگان چاپ می‌کنند معمولاً بودجه خود را از طریق نهادهای دولتی، خصوصی و یا دانشگاهی که می‌تواند خصوصی یا دولتی باشد دریافت می‌کند. سپس، از فروش مقالات خود به متقاضیان دانلود این مقاله در پایگاه‌های مختلف درآمدزایی می‌کند. بسیاری از مجلات نیز وجود دارند که نه در هنگام پذیرش و چاپ و نه در هنگام نشر نه از مولف و نه از متقاضیان دانلود آن مقاله هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌نماید زیرا هدف خود را صرف نشر علم قرار داه است. البته ناگفته نماند که این مجلات بودجه مالی خود را به صورت کافی از نهادهای خاص دولتی و غیردولتی تامین می‌کنند.

تصویر

هزینه چاپ مقاله در انواع مجلات اسکوپوس متفاوت است.

شاخص‌های علم سنجی متفاوتی برای طبقه‌بندی علمی مجلات در پایگاه‌های مختلف وجود دارد. پایگاه اطلاعات علمی تامسون رویترز که در اصطلاح موسسه ISI خوانده می‌شود برای ارزیابی مجلات و ارزش دهی به مقالات نمایه شده، از شاخص ضریب تاثیر (Impat Factor) استفاده می‌کند بدین ترتیب که با افزایش IF اعتبار مجلات افزایش می‌یابد. شاخصی که پایگاه اسکوپوس از آن برای رتبه‌بندی و امتیازدهی مجلات خود استفاده می‌کند شاخص Q یا نمرات چارکی (Qurtile score) می‌باشد. در واقع این پایگاه مجلات خود را به چهار بخش Q4، Q3، Q2،Q1  تقسیم‌بندی می‌کند. مقالات واقع در چارک Q1 وQ2، مجلات بسیار معتبری هستند که داوری آنها مستلزم زمان و سختگیری زیاد می‌باشد.این نوع مقالات برای اهداف بلند مدت مانند دفاع از پایان نامه دکتری، فارغ التحصیلی و دریافت اپلای از دانشگاه‌های درجه a، بسیار مناسب هستند. و مقالاتی که در چارک Q3 و Q4 قرار می‌گیرند، مجلات معتبری هستند که نسبت به مجلات Q1 و Q2، داوری کوتاه مدت و آسان‌تری دارند. این مجلات برای اهداف کوتاه مدت مانند: دریافت دو نمره پایان‌نامه، تقویت رزومه برای شرکت در مصاحبه دکتری و دریافت اپلای از دانشگاه‌های درجه b، مناسب هستند.

هزینه پذیرش و چاپ مقاله اسکوپوس

همان طور که می‌دانید دریافت پذیرش از مجلات معتبر اسکوپوس، بسیار زمان‌بر و پر هزینه است چرا که مجلات با ضریب تاثیر و شاخص Q بالا، معمولاً مدت زمان و هزینه چاپ بیشتری دارند. برای اطلاع دقیق از هزینه چاپ مقاله، ابتدا باید مجله مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس به سایت مجله مراجعه کنید و هزینه دقیق چاپ مقاله را در سایت مراجعه کنید. با مراجعه به بخش publication fee در سایت مجله قادر به مشاهده هزینه سابمیت و چاپ مقاله خواهید بود. دقت کنید که برخی از ژورنال‌ها سیاست خاصی برای محاسبه این هزینه‌ها دارند. مثلاً برخی از ژورنال‌ها با افزایش تعداد نویسنده، هزینه چاپ مقاله را افزایش می‌دهند. و به ازای هر نویسنده به میزانی به هزینه اضافه می‌شود. همچنین با افزایش تعداد صفحات مقاله هم، هزینه چاپ مقاله افزایش می‌یابد. موسسه پژوهشی آرمان در زمینه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر اسکوپوس در کمترین زمان ممکن آماده ارائه خدمات به پژوهشگران و دانشجویان عزیز می‌باشد. جهت ثبت سفارش و درخواست فرهیختگان گرانقدر می‌توانند از طریق ایمیل موسسه اقدام نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان