پنج گام برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

انتشار 25 شهریور 1396
مطالعه 3 دقیقه

پنج گام برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

پنج گام برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

در ابتدا برای اینکه بتوان به زبان انگلیسی صحبت کرد، باید شنونده خوبی بود. فایلهای صوتی، فیلم‌ها، موسیقی، اخبار و مواردی از این قبیل که به زبان اصلی انگلیسی هستند، می‌توانند به تقویت مهارت مکالمه انگلیسی کمک بسیاری نمایند. معمولا برخی از دانشجویان و علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی با وجود تمرین بسیار و استفاده از انواع تکنیک‌های گوناگون موفق به یادگیری و تقویت مکالمه زبان انگلیسی نمی‌شوند. در این بخش ما ۵ استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی را که با مهارت‌های شنیداری همراه است معرفی کنیم.

انجام مرحله به مرحله این گامها موجب تقویت و ارتقا شگفت انگیزی در مکالمه زبان انگلیسی، مهارت‌های شنیداری و صحبت کردن شده است.

گام اول: تکرار فعالانه

تکرار فعالانه اولین گام در زبان آموزی از بدو تولد است که می‌توان در یادگیری زبان انگلیسی نیز از آن استفاده کرد. تکرار فعالانه یعنی سعی می‌کنید که همه ‌چیز شما مانند گوینده باشد، یعنی نه ‌تنها تلفظ و سرعتتان شبیه وی باشد؛ بلکه احساسات و انرژی گوینده را نیز منتقل نمایید. در ابتدا متن صوتی را به صورت تک کلمه‌ای تکرار کنید و سپس می‌توان به صورت تک جمله و حتی چند جمله تکرار کرد.

در این روش حفظ متن صوتی به شما کمکی نخواهد کرد زیرا باید بیان احساسات و نوع ادای کلمات گوینده را بتوانید انتقال دهید. این استراتژی به مرور باعث تقویت مکالمه زبان انگلیسی شده و می‌توان با سرعت بیشتری جملات را تکرار کرد.

گام دوم: تکنیک سایه

تکنیک سایه گوش دادن متن صوتی و هم خوانی با آن است که می‌تواند از روی متن و یا بدون کمک متن باشد. تکنیک سایه به تمرکز بالایی نیاز دارد و روشی است که در حین ورزش و انجام فعالیت‌های روزمره می‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از زبان بدن و به کارگیری احساس در این مرحله موجب پیشرفت زبان آموز خواهد شد. برای خیلی از ما اتفاق افتاده که بارها با خواننده مورد علاقه‌مان هم خوانی کرده‌ایم، این روش خود تکنیک سایه می باشد.  همه زبان‌ها مانند موسیقی دارای آهنگ و ریتم مخصوص به خود هستند و می‌توان با آن هم خوانی کرد.

گام سوم: روخوانی

هنگامی که به متن صوتی به اندازه کافی گوش داده و توانستید با آن هم خوانی کنید می‌توانید این مرحله را انجام دهید. این امر باعث می شود تا بتوانید ریتم و تلفظ و احساس را  منتقل کنید. حال صوت را کنار گذاشته، در این گام قدم بردارید و از روی متن بخوانید. خواندن در این مرحله می‌بایست کاملاً شبیه فایل صوتی باشد. در واقع بدون شنیدن باید بتوانید همانند گوینده فایل از روی مطلب بخوانید.

گام چهارم: سخنرانی

پس از تسلط کافی بر روخوانی شما می‌توانید استراتژی چهارم را شروع کنید. متن انگلیسی مطلب صوتی را که روخوانی کردید کنار گذاشته و سعی کنید مطلب را درست به شیوه گوینده از حفظ بگویید. در ابتدای گام بهتر است متن نوشتاری را برای احتیاط داشته باشید ولی با تکرار و پیشرفت می‌توانید بدون نگاه کردن از روی متن، مطلب را بازگو نمایید در این زمان می‌توان گفت که سخنرانی خود را انجام داده‌اید. دقت داشته باشید که در سخنرانی از فایل صوتی، هیچ کلمه‌ای را به آن اضافه و یا کم نکنید و دقیقاً به مانند گوینده و بدون کمک متن، به مانند یک سخنران، سخنرانی کنید. چنانچه فایل‌ها از موضوعات گوناگون بوده و توسط گویندگان مختلف اجرا شود نتیجه بخش تر است و می‌توانید انواع حالات، احساسات، لهجه، سرعت گفتار و غیره را به صورتی واقعی فراگیرید.

گام پنجم: بازگویی داستان

این گام به عنوان گام آخر بسیار مورد توجه زبان آموزان قرار گرفته است. در این گام زبان آموز باید خلاقیت و اعتماد به نفس بالایی را داشته باشد. در بازگویی داستان زبان آموز باید بتواند مطلب صوتی را با استفاده از لغات و سرعت مخصوص به خود برای دیگران بازگویی کند. در این مرحله به هیچ وجه نباید از فایل صوتی و متن کمک گرفت. همچنین نیازی به حفظ کردن و تکرار کلمه به کلمه فایل صوتی نیست بلکه زبان آموز با انجام تمرینات مراحل قبل، قادر به تعریف داستان از زبان خود خواهد بود.

بازگویی داستان کاملاً شخصی بوده و بنا به علاقه هر شخص به تنهایی انجام می‌گیرد. در صورت امکان در جمع دوستان و یا خانواده این مرحله را انجام دهید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
یعقوبی
(
5 سال پیش
)
ممنون از بابان اینکه جهت اعتلای کشور و آموزش زبان انگلیسی مطلب بسیار خوبی گذاشتید. کلا مقالاتتون ناب هستش که واقعا باید ازتون نشکر کنیم.
بازدیدکننده
نویدی
(
5 سال پیش
)
سلام. بابت قرار دادن این مقاله ی خیلی خوب ممنونم فقط ایکاش در سایتتون از این نوع مقالات خیلی بیشتر بذارید. البته در سایت های زیادی گذاشته اندا ولی هیچ کدوم شسته رفته نیستش. ممنون میشم ترتیب اثر بدید و برای آگاهی سازی هم که شده تعداد مقالاتتونو در حوزه ی خبر بیشتر کنید. خیلی ممنونم از دستندرکاران موسسه آرمان
بازدیدکننده
سکینه صمدی
(
5 سال پیش
)
سلام. خیلی عالی توضیح دادید ازتون ممنونم خیلی قابل استفاده بودش.

خدمات موسسه آرمان