پذیرش مقاله در کنفرانس

انتشار 9 شهریور 1398
مطالعه 6 دقیقه

پذیرش و چاپ مقاله از آن جهت برای دانشجویان و پژوهشگران مهم می‌باشد که ملاک ارزیابی آنها در موقعیت‌های مختلف محسوب می‌شود. و تصمیم اینکه مقاله نگارش شده برای انتشار به مجله یا کنفرانس ارسال شود از موارد مهم و قابل توجه در پروسه پذیرش مقاله می‌باشد.

پذیرش مقاله در کنفرانس

کنفرانس‌ها و کنگره‌های زیادی بصورت ملی و بین المللی سالانه در ایران و کشورهای دیگر برگزار می‌شود که دانشجویان، محققین و اساتید بسیاری مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی خود را به این کنگره‌ها ارسال می‌کنند. پذیرش و چاپ مقاله از آن جهت برای دانشجویان و پژوهشگران مهم می‌باشد که ملاک ارزیابی آنها در موقعیت‌های مختلف محسوب می‌شود. و تصمیم اینکه مقاله نگارش شده برای انتشار به مجله یا کنفرانس ارسال شود از موارد مهم و قابل توجه در پروسه پذیرش مقاله می‌باشد. در مواردی میزان اعتبار و امتیازی که مجلات و کنفرانس‌های مختلف دارند نویسنده مقاله را مردد می‌نماید. اینکه نویسندگان فکر کنند مقالات منتشر شده در مجلات دارای ارزش و اعتبار پاپیین‌تری نسبت به مقالات کنفرانسی هستند کاملاً اشتباه می‌باشد. توجه به مطالبی که در ادامه آمده است موضوع را برایتان روشنتر می‌سازد.

معرفی مقاله کنفرانسی

گردهمایی که در آن افراد در خصوص موضوع یا مسئله‌ای به منظور تبادل نظرات و رایزنی جمع می‌شوند را کنفرانس (Conference) می‌گویند و مقالاتی که در کنفرانس ارائه و چاپ می‌شوند را مقالات کنفرانسی (Proceeding) می‌نامند.

روند پذیرش مقاله در کنفرانس‌ها

هنگامی که تصمیم به برگزاری کنفرانس در حیطه تخصصی مشخصی گرفته می‌شود، اطلاعیه‌ای مبنی بر دریافت مقاله در حوزه‌ی برگزاری کنفرانس از طرف دبیرخانه کنفرانس منتشر می‌شود. اطلاعیه‌ی منتشر شده بازه زمانی دریافت مقاله، محل برگزاری، زمان داوری و چگونگی ارسال مقالات را شامل می‌شود. مقالات پس از دریافت توسط دبیرخانه برگزاری کنفرانس آنها را به کمیته علمی ارسال می‌کنند تا تحت داوری قرار گیرند. در این مرحله تصمیم بر پذیرش یا عدم پذیرش مقاله گرفته می‌شود در صورت پذیرش مقاله نحوه ارائه مقاله به نویسنده مقاله اعلام می‌گردد.

تصویر

مقالات کنفرانسی به دو روش برای حاضرین در کنفرانس ارائه می‌شود. بصورت شفاهی و پوستری    

ارائه شفاهی (Oral): گاه طبق صلاح دید داوران کنفرانس برخی مقالات به صورت سخنرانی (presentation) یا شفاهی ارائه می‌شوند در این نوع ارائه نویسنده مقاله مجاز است در مدت زمان 20 دقیقه به ارائه و دفاع از مقاله خود در قالب فایل پاورپوینت بپردازد. بدین ترتیب که 15 دقیقه اول مشغول معرفی و سخنرانی در مورد پژوهش و مقاله می‌شود و در 5 دقیقه انتهایی به پرسش و پاسخ پیرامون مقاله ارائه شده می‌پردازد. در خلال برگزاری کنفرانس‌ها معمولاً در هم زمان چند مقاله در اتاق‌های مختلف ارائه می‌شود.

ارائه پوستری (Poster): از آنجائیکه مدت زمان برگزاری کنفرانس‌ها محدود می‌باشد و در این مجال اندک امکان ارائه شفاهی تمام مقالات میسر نمی‌شود بنابراین طبق تصمیم داوران بخشی از مقالات ارسالی به کنفرانس در قالب پوستر ارائه می‌شوند. در این نوع ارائه نویسنده اقدام به تهیه مقاله در قالب فرمت مشخص شده کنفرانس می‌نماید و در زمان برگزاری کنفرانس پوستر را در محل تعیین شده نصب کرده و طی زمان اعلامی برای هر مقاله به شرح و توضیح برای شرکت‌کنندگان بپردازد. برای افزایش جذابیت پوستر مقاله خود بایستی به نکاتی توجه نمود:

  • عنوان مقاله خود را طوری انتخاب کنید که کوتاه، جذاب و قابل درک برای طیف وسیعی از مخاطبان باشد.
  • مقاله پوستری باید کوتاه و مختصر نگارش شود و از مطالب زیاد باید خودداری شود.
  • در مقاله پوستری باید سعی شود مطالب و نتایج به صورت ساده و روشن مطرح شود.
  • بهتر است در نگارش مطالب از نمودارها و تصاویر استفاده شود تا مطالب سریع‌تر به خواننده منتقل شود.

مزایا و معایب پذیرش مقاله در کنفرانس‌ها

  1. عمده‌ترین مزیتی که ارائه مقاله به صورت کنفرانس دارد این مسئله است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه شده و به این ترتیب زمینه بحث و تبادل نظر با دیگر صاحب نظران فراهم می‌گردد.
  2. سرعت پذیرش و چاپ مقاله برای عده‌ی زیادی از پژوهشگران علی‌الخصوص دانشجویان در شرف دفاع که می‌خواهند از امتیاز چاپ مقاله در جلسه دفاع بهره‌مند شوند بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مقالاتی که برای مجلات مختلف فرستاده می‌شوند زمان زیادی برای ارائه گواهی پذیرش یا چاپ نیاز دارند در مقابل مقالات کنفرانسی معمولاً سریعتر پذیرش و چاپ می‌شوند.
  3. به دلیل حضور اساتید و صاحب نظران زیادی در روند برگزاری کنفرانس‌ها امکان آشنایی با آنها و استفاده از تجربیاتشان در دیگر مراحل تحصیلی و پژوهشی برای دانشجویان و محققین وجود دارد.

هزینه چاپ مقاله در کنفرانس‌ها به مراتب پایین‌تر از هزینه چاپ در مجلات می‌باشد، و یا بهتر است بگوئیم کنفرانس‌ها برای چاپ مقاله هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. در پایان کنفرانس مجموعه مقالات پذیرفته شده بشکل CD در قالب مجموعه مقالات کنفرانس با نام proceeding تهیه شده و به تمامی شرکت کنندگان تقدیم می‌گردد. و همچنین این مجموعه در سایت‌های مختلفی که کنفرانس‌های تخصصی مرتبط با رشته‌ها را به صورت دسته‌بندی شده و بر اساس تاریخ و زمان برگزاری کنفرانس ارایه می‌کنند انتشار می‌یابد. از جمله این سایت‌ها می‌توان به www.allconferences.com و www.conferencealerts.com اشاره کرد. این سایت‌ها تاریخ تمامی کنفرانس‌های در حال برگزاری دنیا را ثبت می‌کند و جهت اطلاع رسانی به کاربران عرضه می‌نماید. سایت‌های http://www.civilica.com/Calendar.html و http://www.iranconferences.ir/ نیز مجموعه مقالات کنفرانس‌های معتبر داخلی، ملی و بین المللی را دسته بندی و در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. بنابراین جستجوی مقالات کنفرانسی و نیز جهت اطلاع از لیست کنفرانس‌های در حال برگزاری داخل و خارج از کشور می‌توانید از سایت‌های معرفی شده استفاده نمایید.

تصویر

مقالات چاپ شده در مجلات هیچ برتری نسبت به مقالات کنفرانسی ندارند.

به عقیده اکثر قریب به اتفاق پژوهشگران و دانشجویانی که تصمیم به نشر یافته‌های علمی خود در قالب مقاله دارند مجلات (بخصوص در کشور ایران) معتبرتر از کنفرانس‌ها می‌باشند از اینرو چاپ مقاله در مجلات امتیاز بیشتری برای نویسنده آن به ارمغان می‌آورد. در حالی که واقعیت غیر از این است و باید گفت هرچند در حالت کلی اعتبار مجلات بالاتر از کنفرانس در نظر گرفته می‌شود اما نباید از این موضوع غافل شد که مجلات و کنفرانس‌های معتبری در سطح دنیا برگزار می‌شوند که از بیش از هشتاد درصد ژورنال‌ها معتبرتر می‌باشند و بخصوص برای دانشگاه‌های معتبر دنیا چاپ مقاله در بعضی کنفرانس‌ها از چاپ مقاله در خیلی از ژورنال‌ها مهم‌تر و معتبرتر می‌باشد. بنابراین برای مقایسه ارزش و اعتبار مجله‌ای با کنفرانس مورد نظر باید آن مجله را با همان کنفرانس مد نظر مقایسه کرده و پی به اعتبار هر کدام برد. تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله‌های پذیرفته شده‌ی برتر در صورت داشتن بار علمی بالا در بعضی ژورنال‌ها و یا در کتابخانه‌های دیجیتالی چاپ می‌شود که در صورت چاپ بصورت دیجیتالی معمولاً کنفرانس‌ها هزینه‌ای را برای چاپ دریافت می‌کنند و در بازه زمانی حداکثر ۲ ماه مقاله در  چاپ می‌نمایند.

خدمات پذیرش مقاله کنفرانسی در موسسه آرمان

موسسه آرمان با سابقه چندین ساله مفتخر به ارائه خدمات مفید به دانشجویان و علاقمندان حوزه پژوهش در زمینه استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر و بین‌المللی، ارائه مقاله به معتبرترین کنفرانس‌های خارجی و داخلیمی‌باشد. متقاضیان ارسال مقاله به کنفرانس‌های علمی معتبر در سرتاسر دنیا می‌توانند از طریق موسسه آرمان اقدام نمایند برای ثبت سفارش خود، درخواستتان را از طریق ایمیل موسسه به کارشناسان موسسه ارسال نمایید تا با معرفی کنفرانس‌های در حال برگزاری مرتبط با موضوع مقاله شما نسبت به پیگیری بقیه مراحل سابمیت مقاله به کنفرانس انتخابی اقدام گردد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
2 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام من میتونم مقاله با موضوع فمینیسم لیبرال رو در همایش isi در عرض یک هفته چاپ کنم ؟ این مقاله استخراج شده از پایان نامه ام هستش . ممنون میشم بلافاصله جواب بدید چون بعد یک هفته مصاحبه دکتری دارم
باسلام خدمت شما فرهیخته گرامی.برای دریافت پاسخ در سریعترین زمان می توانید با شماره 09900254935 تماس گرفته تا همکاران بنده شما را همراهی نمایند.موفق باشید
بازدیدکننده
فاطمه حیدری
(
2 سال پیش
)
سلام من میتونم مقاله با موضوع فمینیسم لیبرال رو در همایش isi در عرض یک هفته چاپ کنم ؟ این مقاله استخراج شده از پایان نامه ام هستش . ممنون میشم بلافاصله جواب بدید چون بعد یک هفته مصاحبه دکتری دارم

خدمات موسسه آرمان