چاپ و پذیرش مقاله علمی پژوهشی

انتشار 1 تیر 1398
مطالعه 5 دقیقه

با توجه به جایگاه ارائه مقاله در تقویت سوابق پژوهشی افراد آکادمیک و همچنین نقشی که در اخذ مجوز دفاع دکتری، تسویه حساب از دانشگاه و اخذ مدرک و ارئقاء رتبه هیئت علمی اساتید دارد بایستی خاطر نشان شد که نگارش مقاله و انتشار آن در مجلات معتبر علمی پژوهشی تاثیر شگرفی در این زمینه دارد.

چاپ و پذیرش مقاله علمی پژوهشی

چاپ و پذیرش مقاله علمی پژوهشی

با توجه به جایگاه ارائه مقاله در تقویت سوابق پژوهشی افراد آکادمیک و همچنین نقشی که در اخذ مجوز دفاع دکتری، تسویه حساب از دانشگاه و اخذ مدرک و ارتقاء رتبه هیئت علمی اساتید دارد بایستی خاطر نشان شد که نگارش مقاله و انتشار آن در مجلات معتبر علمی پژوهشی تاثیر شگرفی در این زمینه دارد.

در اغلب اوقات محققین و دانشجویان تحقیقات و مطالعات وسیعی را انجام می ­دهند و داده‌ها و نتایج بسیار مطلوبی برای ارائه در اختیار دارند. اما به دلیل واقف نبودن به شیوه نگارش و چاپ مقاله نمی‌توانند داده‌­ها و اطلاعات ارزشمند خود را آنچنان که شایسته است در معرض دید جامعه علمی قرار دهند. پس از نگارش مقاله نوبت به ارسال آن به یکی از نشریات معتبر می­‌رسد برای این کار ژورنال‌ها و مجلات متنوع داخلی و خارجی وجود دارند. در ایران به دلیل ذهنیت مثبتی که اکثر پژوهشگران به مجلات خارجی دارند، تمایل به چاپ مقاله در ژورنال‌های خارجی، بیشتر احساس می‌شود اما بعضاً روند چاپ مقالات و هزینه‌های بالای آنها، روند چاپ در این مجلات را برای برخی سخت می‌­کنند. با در نظر گرفتن اعتبار بالای مجلات داخلی و امتیاز بالای پژوهشی در کنار هزینه نسبتاً مناسب آنها، می‌­توان این مجلات را برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران مناسب دانست.

تعریف مقالات علمی پژوهشی داخلی

اگر تصمیم به نگارش مقاله گرفتید باید بدانید که از لحاظ موضوعی مقالات به دو دسته مهم علمی ترویجی و علمی پژوهشی تقسیم می‌شوند که در این میان مقالات علمی پژوهشی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند مورد توجه دانشگاه‌ها و محیط­‌های آکادمیک به خصوص دانشگاه‌های ایر ان می‌­باشد. اما مقاله علمی پژوهشی چیست؟ مطابق تعریف، یک مقاله علمی–پژوهشی به دنبال «جستجوی حقایق و کشف بخشی از معارف» است مقاله‌ای که نوآوری داشته و بر اساس پژوهش و تحقیق نو پایه‌ریزی و نوشته شده باشد.

هدف از نگارش مقالات چیست؟

دو هدف عمده زیر را برای نوشتن مقاله توسط محققان می‌توان عنوان کرد:

 1. انتشار نتایج علمی حاصل شده از تحقیقات برای جامعه علمی و در اختیار قرار دادن آن برای افراد علاقه‌مند به منظور ترویج تحقیقات و بالا بردن سواد جامعه علمی.
 2. استفاده از امتیاز چاپ مقاله در رزومه کاری و تحصیلی و بالا بردن شاخص‌های علمی نویسنده و مقاله.

به هر میزان که مجلات منتشر کننده مقاله دارای سطح علمی بالاتری باشند، تعداد بازدید از مقالات علمی و به تبع آن استناد به آنها بالاتر خواهد بود و در راستای محقق شدن دو هدف بالا برای نویسنده موثرتر و کاربردی‌تر خواهد بود. مخاطبين اصلی اين گونه مجلات پژوهشی، اساتيد دانشگاه‌­ها، دانشجويان دوره­‌های دکتری و کارشناسی ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقيقاتی و توليدی هستند. برای انتخاب درست مجلات داخلی، قبل از هر اقدامی باید آنها را به خوبی بشنایسم.

مزایای پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی در نشریات علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم

امتیازات زیر مشمول افرادی می‌شود که مقاله علمی پژوهشی در نشریه علمی پژوهشی وزارت علوم دارند نه مقالات ISI. 

 • شناخته شدن به عنوان نخبه و امکان شرکت در مصاحبه دکترا بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی در صورت داشتن اکسپت و چاپ مقاله علمی پژوهشی داخلی در مجلات مورد تایید وزارت علوم
 • امکان معافیت از خدمت سربازی به شرط داشتن پذیرش و چاپ مقاله در نشریات علمی و پژوهشی داخلی مصوب وزارتین
 • داشتن پذیرش و چاپ یک مقاله علمی پژوهشی در نشریات علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم یکی از شرایط پذیرش به عنوان هیئت علمی است در فراخوان‌های جذب هیئت علمی در بسیاری از مراکز آموزشی می­‌باشد.
 • با داشتن پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی در نشریات علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم روند ارتقای مرتبه برای اعضای هیئت علمی تسریع می­‌گردد.
 • شرط دفاع از رساله دکتری برای دانشجویان مقطع دکتری داشتن نامه‌ی پذیرش مقاله علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم می‌­باشد.

پروسه داوری، اخذ پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی در نشریات علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم در مدت زمان بسیار زیادی انجام می‌گیرد با این حال در صورت نیاز به اکسپت فوری مقاله علمی پژوهشی داخلی در کمترین زمان، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تیم تخصصی اکسپت و چاپ مقاله آرمان پس از بررسی مقاله شما، نشریات مرتبط با زمینه تخصصی را به شما پیشنهاد می­‌دهند. شما می‌توانید خود نیز لیست مجلات علمی پژوهشی دلخواه خود را برای اخذ اکسپت و چاپ مقالع علمی پژوهشی خود انتخاب فرمایید. تا همکاران ما مقاله شما را جهت اکسپت و چاپ به مجله مورد تاییدی از طرف شما ارسال نمایند و پیگیری­‌های لازم جهت اکسپت مقاله‌هایتان انجام گیرد. فرآیند اخذ پذیرش مقالات علمی پژوهشی در نشریات مختلف متفاوت است.

تصویر

تصویر

 

شما برای ارسال مقاله خود به مجله مورد نظرتان باید شرایط زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. معرفی یک داور جهت داوری مقاله خود (نام ونام خانوادگی، درجه علمی، سازمن محل خدمت، شماره تماس و آدرس ایمیل)
 2. ایمیل تمامی نویسندگان
 3. مشخص کردن درجه علمی تمام نویسندگان
 4. تلفن تماس تمامی نویسندگان
 5. مشخص کردن نویسنده مسئول
 6. چکیده مقاله به انگلیسی

برای اخذ پذیرش از مجلات علمی پژوهشی داخلی تضمین صد در صدی وجود ندارد و حق رایزنی با این مجلات به مراتب کمتر می‌­باشد موضوع ناب و پربار مقاله می­‌تواند تنها دلیل پذیرش مقالات در نشریات علمی پژوهشی باشد. ما در موسسه آرمان می‌توانیم مقالات ارزشمندتان را به صورت تضمینی در مجلات معتبر علمی پژوهشی خارجی یا اینترنشنال (International)  پذیرش و چاپ نماییم. زمان پذیرش در این مجلات مقداری کمتر از مجلات دیگر است. این ژورنال‌ها  بیشتر به صورت ماهانه و یا دو ماهانه چاپ می‌گردند. به منظور شروع پروسه برای مجلات علمی پژوهشی داخلی در موسسه آرمان مبلغ 250 هزار تومان به عنوان پیش پرداخت جهت سابمیت دریافت می­‌شود و مقاله برای داوری به مجله ارسال می­‌گردد. قطعا تلاش ما بر این خواهد بود که مقاله­‌ی ارزشمند شما با رایزنی‌هایی که انجام خواهد شد، در مدت زمان کوتاه  به نتیجه برسد. شروع قیمت این مجلات از 750هزار تومان است و برای چاپ مقاله در مجلات داخلی، موسسه در ابتدا مبلغ 250 هزار تومان، از مشتری دریافت کرده و مقاله را به مجله ارسال می‌کنند. در صورت پذیرش، مابقی هزینه از مشتری دریافت شده و به حساب مجله واریز می­‌گردد و در صورت عدم پذیرش وجه دریافتی عودت داده نخواهد شد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان