نکات مهم در طراحی جلد کتاب

انتشار 24 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

طرحی که برای جلد کتاب انتخاب میکنید باید متانسب با موضوع کتابتان باشد و توانایی جذب خواننده را داشته باشد.

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

برای آنکه بتوانیم به طراحی جلد کتاب اقدام کنیم ابتدا باید مواردی همچون سایز کتاب ، رنگ کاغذ ها ، تعداد صفحات و ادیت نهایی نوشته انجام شده باشند. بعد از آنها وارد مرحله ی طراحی جلد کتاب میشویم. در واقع جلد کتاب اولین چیزی است که مخاطب و خواننده ی کتاب شما با آن مواجه میشود. این که چه طرحی بروی کتاب شما نقش ببند و تناسب آن با موضوع کتاب و رنگ آن، همه وهمه نقش بسیار مهمی در ارائه ی کتاب شما خواهند داشت .در باره ی طرح جلد کتاب چنان که باید تمامی موارد مذکور متناسب با موضوع کتاب شما باشند در کنارش این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که مخاطبان کتابتان چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند ؟ از چه جنسیتی و چه فرهنگی می باشند ؟ این نکات باعث می شود که یک دید کلی و بهتری برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها داشته باشید .  اگر طرح کتاب شما بتواند با مخاطبنش ارتباط موثری برقرار کند فروش آن نیز بسیار بهتر خواهد بود. 

جذابیت طرح و متن جلدکتاب

در جذاب بودن طرح کتاب علاوه بر طرح و اشکال و ترکیب رنگیها فونت نوشته ها و تناسب آنها با طرح و رنگ جلد کتاب بسیار تاثیر گذار میباشد .از فونت های کلیشه ای و تکراری بهتر است که استفاده نشود و همچنین از فونت های فانتزی یا افکت های فانتزی که سطح کار شما را پایین خواهند آورد استفاده نباید کرد و کلمات باید خوانا و مرتب باشند. و به طور استاندارد معمولا فقط از دو نوع فونت بر روی کاور کتاب استفاده میشود. علاوه بر آن که به جلد رویی کتاب اهمیت میدهید باید جلد پشتی کتاب را نیز در نظر داشته باشید .برای بسیاری از خوانندگان به ویژه هنگام انتخاب و خرید کتاب، خلاصه ای که در پشت آن نوشته میشود بسیار مهم است و در نتیجه طرح و متنی جذاب همراه با فونتی مناسب تاثیر به سزایی در انتخاب کتابتان خواهد داشت .

عطف کتاب

عطف کتاب بسیار مهم میباشد زیرا اولین ارتباط مخاطب با کتاب است و عطف کتاب میتواند چنان جذاب باشد که نویسنده را راغب به برداشتن کتاب از قفسه نماید.. اگر عطف کتاب ارتباط لازم را با خواننده برقرار کند، احتمال آنکه خواننده تصمیم به انتخاب کتاب بگیرد بسیار بالا میرود. در اصول بین المللی طراحی جلد کتاب، عطف کتاب بیشترین انرژی را از طراح می گیرد و باید کاملا مجزا از کل جلد طراحی شود زیرا استراتژی ایجاد انگیزه در خواننده، این گونه می طلبد. اما به همان دلیلی که در قسمت طراحی پشت جلد توضیح دادیم، در ایران عطف یکدست با کل جلد طراحی می شود تا اگر در هنگام تا زدن جلد، بی دقتی شد، کل طراحی از بین نرود.
المانهای موجود در عطف: نام کتاب، عنوان نویسنده و نام ناشر و تعدد چاپ است. باید اطلاعات کافی و وافی باشد تا خواننده بتواند در برداشتن آن تصمیم بگیرد.به ازای هر 100 صفحه کتاب ، باید 1 سانتی متر عطف کتاب در طراحی در نظر گرفته شود. البته این اندازه به گرم کاغذی که در چاپ صفحات کتاب استفاده می شود نیز بستگی دارد.

نرم افزارهای مورد استفاده برای طراحی جلد کتاب

برای آنکه بتوانید به شکل موثری به طراحی جلد کتابتان بپردازید میتوانید از نرم افزار های  فتوشاپ، و یا نرم افزار های تخصصی طراحی کتاب مانند Adobe InDesign استفاده نمایید. ولی آنچه نهایتاً می بایست به عنوان فایل برای چاپ تحویل دهید، یک فایل pdf شامل طرح صفحات داخلی و یک یا چند فایل jpg دیگر برای طرح جلد می باشد.
اگر صفحات کتاب خود را در محیط فتوشاپ طراحی نموده اید، برای تبدیل فایل ها خود به pdf می توانید از منوی File و زیر منوی Automate گزینه PDF Presentation را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده روی دکمه Brows کلیک کنید و همه فایل های طراحی شده خود را انتخاب نمایید. سپس مشاهده خواهید کرد که نام فایل های شما درون کادر بزرگ قرار می گیرد. در این لحظه بررسی نمایید که آیا ترتیب فایل ها به همان ترتیبی است که صفحات کتاب می بایست قرار بگیرد. اگر ایرادی در ترتیب صفحات وجود داشت با استفاده از ماوس و درگ کردن ترتیب را اصلاح نموده و سپس بدون تغییر در سایر گزینه ها دکمه Save را کلیک نمایید. یک پنجره برای تعیین نام فایل pdf جدید و محل ذخیره سازی آن باز می شود،که پس از انتخاب و تایید، پنجره جدیدی با گزینه های بیشتر نمایش داده خواهد شد. با کلیک بر روی گزینه Save PDF فتوشاپ شروع به باز و بسته کردن یک به یک فایل ها نموده و در پایان فایل pdf ذخیره خواهد شد. در پایان و پس از بررسی فایل نهایی از نظر خطاهای احتمالی، فایل pdf شما آماده است.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان