منظور از مجلات ایمپکت دار چیست؟

انتشار 13 خرداد 1397
مطالعه 2 دقیقه

مجلات ایمپکت دار از معتبرترین مجلات علمی میباشند که داوری مقالات برای اکسپت و چاپ آنها بر اساس محتوای مقاله سنجیده میشود .

منظور از مجلات ایمپکت دار چیست؟

نشریات ایمپکت دار

نشریات (ISI) به دودسته ی ایمپکت دار و بدون ایمپکت تقسیم میشوند. مقالاتی که در نشریات ایمپک دار چاپ میشوند، به مقالات ایمپکت دار مشهور هستند. ایمپکت فاکتور میزان ارجاعات به یک مقاله در نشریه میباشد که ارزش  و اعتبار علمی آن نشریه را بیان میکند . به این گروه از نشریات ایمپکت دار، ((مجلات JCR)) یا (Journal Citation Reports) گفته می شود.
سایر تشریات (ISI) که ایمپکت دار نیستند ، نشریات (ISI Listed)  نامیده می شوند، که این نشریات اگر چه از لحاظ بار علمی پایین تر از نشریات (JCR) قرار دارند اما نشریاتی معتبر و مورد تایید وزارت علوم میباشند و در عین حال پذیرش و چاپ آنها نیز تضمینی میباشد. در مقابل نشریات (JCR) تضمینی نبوده و پذیرش مقاله در نشریات ایمپکت دار تا هفتاد الی هشتاد درصد به محتوای مقاله بستگی دارد. 

ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور چیست ؟ 

ضریب تاثیر یکی از شاخص ترین معیارهایی است که برای سنجش نشریات علمی، در سطح بین المللی استفاده می شود. ضریب تاثیر یک شاخص کمی است که میزان مراجعه به مقاله و رفرنس هایی که به آن شده است را در طی دو سال نشان میدهد. اگر مقالات یک مجله، به تعداد بیشتری مورد ارجاع قرار بگیرد، موجب افزایش ایمپکت فاکتور آن مجله می شود. جهت اطمینان از ایمپکت دار بودن نشریه ،مطمئن ترین روش ،دسترسی داشتن به نهاد های زیر می باشد.

 Science citation index expanded

 Social Science citation index

در بسیاری از نهادهای علمی، ایمپکت فاکتور (Impact Factor) نشریه های معتبر و دارای ایمپکت فاکتور بالا، در کنار نام آن‌ها یا در صفحه مخصوص آن مجله در سایت نهاد علمی، نمایش داده می‌شود. این عدد بیانگر میانگین مرجع قرار گرفتن آن مجله در طول یک دوره معین سه ساله است. هر چه این عدد بالاتر باشد، می‌توان در نظر گرفت که اعتبار آن نشریه در میان پژوهشگران و استادهای دانشگاه بیشتر است. پس هر مقاله‌ای که در چنین نشریه ای چاپ شود، از نظر سایر فعالان در زمینه‌های علمی و پژوهشی به صورت پیش فرض، از جایگاه بالاتری برخوردار است.
در تصویر زیر، شاخص IF در پایگاه‌های علمی را در کنار مجله مشاهده می‌نمایید:

در نتیجه پژوهشگران تمایل دارند از مقاله‌های دارای ایمپکت فاکتور بالاتر به مقالات و کتاب‌های خود رفرنس دهند. همچنین آن‌ها تلاش می‌کنند تا با تهیه مقالات با کیفیت بالاتر و البته روش‌هایی دیگر، IF مقالات خود را نیز بیشتر کنند.
همه این‌ها نشان می‌دهد که Impact Factor معیاری مهم و اثرگذار برای ارزیابی یک مقاله یا حتی یک پژوهشگر است. هر چند که همیشه انتقادهایی نیز به این معیار وارد بوده است، اما این ابزار، حداقل به رشد کمی مقالات علمی در سال های اخیر کمک کرده است.

پذیرش مقاله در نشریات ایمپکت دار از چه نظر اهمیت دارد؟

با توجه باینکه نشریات (JCR) از لحاظ اعتبار علمی در رتبه ی بالایی قرار دارد دانشجویان در مقطع دکترا برای دفاع از پایان نامه خود و یا استادان عضو هیئت علمی برای ارتقاء درجه علمی خود به چاپ مقالات در این نشریات نیاز دارند .و این امر باعث بالا رفتن اعتبار علمی آنها میشود .و در راستای چاپ مقاله در نشریات ایمپکت دار باید بسیار دقت شود تا بنابر اسکوپی که نشریات دارن بررسی شوند و نشریه ای متناسب با مقاله انتخاب شود. اگر ایمپکت نشریه بسیار بالا باشد امکان پذیرش مقاله هم کمتر خواهد شد .
موسسه ی آرمان برای کمک به پژوهشگران عزیز از ابتدای کار با آنها همراه میشود وبرای معرفی مجلات مناسب ،حوزه تخصصی مقاله، عنوان و چکیده مقاله مشتریان گرامی بعلاوه اطلاعات تکمیلی اعم از رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و هدف از چاپ مقاله را از طریق ایمیل دریافت می نماییم. سپس بنا به درخواست مشتری، مجلات ایمپکت دار  مناسب را برایشان معرفی می نماییم و از آنها درخواست می کنیم تا حتما قبل از هر گونه اقدامی مجلات را از هر لحاظ بررسی نمایند و هرکدام را که خودشان و یا استاد و دانشگاهشان تائید می نمایند به ما اطلاع دهند تا برای اخذ پذیرش مقالهJCR   اقدام نماییم.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان