مهم ترین دلیل ریجکت مقاله

انتشار 14 اسفند 1399
مطالعه 5 دقیقه

مهم ترین دلیل ریجکت مقاله .دلایل برگشت مقاله از مجلات چیست.چرا مقاله ما برگشت میخورد. مهمترین دلایل ریجکت مقالات چیست. همیشه ما همه این سوالات رو زمانی که مقاله از سمت مجله برگشت داده می شود با خود تکرار خواهیم کرد. دلیل اصلی ریجکت مقاله چیست.چرا مقالات را برگشت می دهند. ایا تحریم ها دلیلی برای برگشت دادن و ریجکت کردن مقالات است.

مهم ترین دلیل ریجکت مقاله

مهم ترین دلیل ریجکت مقاله

بیشتر افرادی که به دنبال چاپ مقاله خود در نشریات معتبر چه داخلی و چه خارجی هستند با برگشت خوردن مقاله از مجله آشنا بوده و این موضوع را تجربه کرده اند. اما نباید با ریجکت شدن مقاله خود ناامید شوید و از تلاش دست بردارید. شما باید خیلی مصمم تر از قبل به دنبال آن رفته و نواقص مقاله خود را رفع و مجدد برای ارسال به مجلات دیگر تلاش نمایید. 

آشنایی با انواع مقالات و نوشتن نحوه مقاله علمی مهم است اما گاهی با وجود رعایت تمام نکات، مقاله­ای که به ژورنال‌ها ارسال می‌کنید، رد یا اصطلاحا ریجکت (reject) می‌شود یا شاید هم نیاز به ریوایز(revise) یا همان بازبینی دارد. بنابراین لازم است بدانید چه مواردی احتمال ردشدن یا ریجکت مقالات را افزایش می‌دهد

ریجکت شدن مقاله یعنی چه؟

برگشت دادن مقاله از نشریات می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در اینجا به برخی موارد آن که درصد بالایی از این ریجکت شدن ها را شامل می شود خدمتتان توضیح داده خواهد شد.

1. وجود مشکلات فنی:

یکی از موارد مهمی که باعث ریجکت می باشد، سرقت ادبی مقاله می باشد. سرقت ادبی یعنی محتوای درون مقاله‌تان پیش‌­تر در مقالات علمی دیگر بیان شده است.به همین دلیل بررسی سرقت ادبی مقاله و رفع آن قبل از ارسالی به مجله از نکات  حائز اهمیت می باشد.

مورد دیگر کمبود اطلاعات لازم در بخش‌های مختلف یا قیدنشدن برخی از عناصر مهم اثر مانند کلمات کلیدی، نمودارها و جداول هم می‌تواند خیلی سریع، مقاله‌تان را از بخش داوری خارج کند و باعث ریجکت‌شدن آن شود. پس باید حواستان باشد که ساختار مقاله را رعایت کنید و تمام بخش‌های آن را کامل و صحیح در مقاله قرار بدهید. به عبارتی دیگر باید به فرمت بندی مقاله نسبت به دستورالعمل درخواستی مجله توجه داشت و فایل مقاله را براساس همان دستورالعمل مجله اصلاح و بعد سابمیت کرد.

قدیمی بودن رفرنس مقاله و موضوع کار شده و همچنین ناقص بودن منابع و ارجاعات داخل و پایانی مقاله نیز از مواردی است که قبل از ارسال به مجله باید کنترل شود زیرا از موارد مهم در بررسی داوران می باشد. 

و از موارد دیگر در بخش مشکلات فنی می توان به ترجمه مقاله برای ارسال به مجلات با زبان انگلیسی اشاره کرد.کیفیت زبان، ساختار مقاله و تمام جدول‌ها و شکل‌های آن باید به اندازه کافی خوب باشند تا آن مقاله ارزیابی شود. اگر نویسنده و یا مترجم نتواند مقاله را به‌خوبی به این زبان برگرداند، در انتقال پیام خود به مخاطب دچار مشکل می‌شود و همین موضوع باعث می شود تا به دلیل نامفهوم بودن مقاله از سمت مجله برگردانده شود. 

2. عدم همخوانی مقاله با حوزه مجله:

باید در زمان انتخاب مجله حتما چم انداز و یا اسکوپ مجله را بررسی نمایید تا با مقاله شما همخوانی داشته باشد زیرا اگر زمینه کاری مقاله تان ارتباطی با محتوا و اهداف یک ژورنال نداشته باشد، در همان ابتدای بررسی از سوی سردبیر رد خواهد شد. 

3. ناقص بودن مقاله:

هر مقاله باید دارای محتوای کامل باشد و از چارچوب مشخصی برای ارائه نتیجه گیری و توضیحات استفاده نماید. ناقص بودن هر بخش از مقاله می تواند باعث برگرداندن آن از سمت مجله باشد. اگر داده‌های درستی استفاده نشده باشند یا روش‌های آماری به‌کاررفته برای تحلیل داده‌ها به‌درستی انتخاب نشده باشد، مقاله فاقد اعتبار و ارزش خواهد بود و خیلی سریع از سوی مجله رد خواهد شد.

4. بروز نبودن موضوع مقاله:

برای پیدا کردن موضوع باید در رشته خود آپدیت باشید تا بتوانید با توجه به نیازهای روز رشته تان بهترین و جدیدترین موضوعات را برای نگارش مقاله تان  استفاده نمایید. زیرا اگر از موضوعات قدیمی که قبلا روی آن کار شده باشد و یا نتایج بدست آمده از آن قدیمی باشد می تواند دلیلی برای رد کردن مقاله شما از سمت ادیتور و یا داوران باشد.

تصویر
 

5.مسائل زبانی، نوشتاری و املایی:

کیفیت ترجمه مقاله، ساختار مقاله و تمام جدول‌ها و شکل‌های آن باید به اندازه کافی خوب باشند تا آن مقاله ارزیابی شود. اگر این طور نباشد، مقاله رد خواهد شد.بهترین روش این است تا مقاله تان را پس از آماده سازی برای شخص دیگری که در رشته شما تخصص دارد ارسال نمایید تا یکبار بررسی شودد و سپس برای مجله ارسال نمایید.

6. وجود نقص در داده ها و آزمایشات:

معمولا پژوهش های دارای داده و آزمایش دارای اعتبار بیشتری هستند چون این امر نشان می دهد که روی آن کار شده است و تحلیل درست تری  را به خواننده انتقال خواهد داد. به همین دلیل داوری این نوع مقاات کمی حساس تر بوده و با ریزبینی بیشتری بررسی می شود. اگر داده‌های درستی استفاده نشده باشند یا روش‌های آماری به‌کاررفته برای تحلیل داده‌ها به‌درستی انتخاب نشده باشد، مقاله فاقد اعتبار و ارزش خواهد بود و خیلی سریع از سوی مجله رد خواهد شد.

7. ضعیف بودن مقاله در بخش نتیجه گیری:

استدلال‌های استفاده شده برای رسیدن به نتیجه و همچنین عدم بررسی دقیق داده‌ها در بخش نتیجه‌گیری نیز طبیعتا می تواند یکی از دلایل ریجکت مقاله شما باشد و در اینصورت باید محتوای آنرا قوی‎تر و قابل اتکا نمایید.

8. تحریم بودن برخی مجلات:

برخی از مجلات هستند که متاسفانه به دلیل تحریم ها مقالات ایرانی را بررسی نمی کنند. البته تعداد این مجلات کم می باشد اما شاید به این موضوع نیز در ارسال مقالات خود برخورده باشید. اما هیچوقت ناامید نشوید و به جستجوی مجلات دیگر بپردازید.

اگر به دنبال موسسه ای جهت معرفی مجلات معتبر و همچنین فرمت بندی و سابمیت مقالات ارزشمندتان هستید می توانید با موسسه آرمان تماس بگیرید. موسسه آرمان با داشتن چندین سال تجربه و آشنایی با مجلات معتبر داخلی و خارجی می تواند شما را در این زمینه همراهی نماید.

 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان