چطور مجله مناسب برای مقاله خود انتخاب کنیم؟

انتشار 1 تیر 1398
مطالعه 3 دقیقه

انتخاب مجله دقیق برای مقاله اولین گام مهم در چاپ مقاله است. مطمئناً یکی ازمشکل ترین و در عین حال حساس ترین مورد در چاپ مقاله انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله می باشد. این کار نیاز به تجربه و تخصص در آشنایی با مجلات و رویکرد های انان دارد. به همین منظور برخی از عوامل موثر ر انتخاب مجله مناسب برای انتشار یافته ای پژوهشگران در ادامه آورده شده است.باشد

چطور مجله مناسب برای مقاله خود انتخاب کنیم؟

عوامل موثر در انتخاب مجله مناسب برای انتشار یافته­ ها

انتشار مقاله یکی از راه‌های ارتقا پژوهشگران و اعضای هیأت علمی می‌­باشد، در این راستا کیفیت مقاله‌ها مهمتر از تعداد آنها خواهد بود. از سویی، تا زمانی که نتیجه­‌ی تحقیقات پژوهشگری در مجله‌­ای مورد نقد هیدت داوران نگرفته باشد و چاپ نگردد وجاهت علمی نخواهد داشت، این روش انتشار تا حدودی ضامن کیفیت پژوهش‌های انجام شده خواهد بود. افراد تاثیرگذار در روند چاپ یک اثر علمی عبارتند از پژوهشگران ـ كه نويسندگان مقاله‌ها نيز مي‌­باشند ـ داوران مقاله‌ها، دبيران، سردبيران و در نهايت خوانندگان مجلات.

  • اسکوپ مجله (Aims and Scope)

در تمامی مجلات بخش Aims and Scope به معرفی عناوین و موضوعات تحت پوشش خود می‌پردازد با مراجعه به این بخش می‌توانیم مطمئن شویم که آیا بین اهداف کلی مجله و محتوای مقاله تناسب وجود دارد یا نه. همچنین با بررسی محتوای مقاله‌های چاپ شده در شماره‌های قبلی مجله می‌­توانیم جهت کمک گرفتن و مطالعه حوزه‌های پوشش دهنده مجله استفاده کنیم. تا از ارسال مقاله به مجلاتی که خارج از حیطه موضوعی پژوهش ما بوده خوداری کنیم.

  • نوع مقاله

بررسی کنید که آیا مجله هدف شما امکان چاپ نوع مقاله‌ای که آماده کرده‌اید را دارد یا خیر. اگر مقاله شما یک مقاله مروری است، مطمئن شوید که آن مجله مقاله مروری نیز چاپ می‌کند. حتی اگر اسکوپ مجله با موضوعیت مقاله شما یکسان باشد، اگر نوع مقاله شما با انواع مقالاتی که آن مجله می‌پذیرد هماهنگ نباشد، مجله مقاله شما را پذیرش نخواهد کرد.

تصویر
  • ضریب تاثیر Impact Factor

مجلاتی که در سطح بین‌المللی چاپ می‌­شوند از نظر تراز در طبقه‌بندي‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند كه يكي از روش­‌هاي اين طبقه‌­بندي، در نظر گرفتن ضريب تاثير (Impact Factor) می‌­باشد. روش بكارگيري ضريب تاثير به منظور درجه‌بندي مجلات براي اولين بار در سال ۱۹۵۵ مورد استفاده قرار گرفت ضريب تاثير يك مجله عبارت است از تعداد متوسط ارجاعات به مقاله‌هاي چاپ شده در دو سال قبل از سال مورد محاسبه. به عنوان نمونه در صورتي كه هدف، محاسبه­‌ي فاكتور تاثير براي سال ۲۰۰۹ باشد، تعداد متوسط ارجاعات به مقاله‌هاي چاپ شده در سال‌هاي 2007 و 2008 که در سال 2009 به آن­ها ارجاع داده شده، مورد ارزیابی قرار می­‌گیرد. برای محاسبه ضریب تاثیر، تعداد این ارجاعات به کل مقاله‌های چاپ شده در این دو سال تقسیم می‌شود.

  • سرعت انتشار

اهميت سرعت انتشار در شرايط مختلف متفاوت است. براي دانشجويي كه فارغ­ التحصيل شدن از هر چيز ديگري براي او بيشتر اهميت دارد، و يا عضو هيات علمي كه ارتقا دانشگاهي او منتظر چاپ يك مقاله‌ي ديگري است، مي‌تواند شاخص اصلي در انتخاب مجله باشد، هرچند اين مجله مشهور نباشد و ضريب فاكتوري در حد نزديك صفر داشته باشد. ولی برای پژوهشگری که صرف داشتن مقاله اقدام به چاپ می­‌کنند چندان تفاوتی نمی‌کند.

  • شاخص ارجاع (Citation Index)

در سال­‌های اخير تعداد مجلاتي كه براي چاپ هزينه دريافت مي‌­كنند، بيشتر شده است. اين نوع مجلات بيشتر دسترسي به مقاله­‌هاي چاپ شده را آزاد مي‌­گذارند و به همين دليل، پژوهشگران ديگر راحت‌تر و در نتيجه پيوسته‌­تر به مقاله‌هاي چاپ شده در اين نوع مجلات ارجاع مي‌دهند. اين مورد سبب مي‌شود كه شاخص ارجاع (Citation Index) براي يك مقاله بيشتر شود كه در سال­‌هاي اخير در ارزيابي دانشگاهي يك پژوهشگر بيشتر مورد استفاده قرار مي­‌گيرد. بايستي در نظر داشت كه ممكن است بعضي از اين مجلات كه براي چاپ مقاله­ ها هزينه دريافت مي‌كنند، مسئله اقتصاد از نظر تامين هزينه را بيشتر توجيه نمايد و سبب كاهش کیفیت مقاله­‌های چاپ شده شوند.

در کل می‌توان نتیجه‌گیری کرد که شايد نتوان يك عامل واحد را به منظور انتخاب مجله براي چاپ مقاله در نظر گرفت زيرا اين انتخاب به نوع پژوهش و شرايط نويسندگان نيز ارتباط دارد. همچنين به نظر مي‌رسد كه اين موضوع به نحوي ممكن است در مورد مجلات داخلي و خارجي متفاوت باشد. در هر حال، ارزيابي از راه دريافت نظرات نويسندگان مقاله­‌ها می‌­تواند شيوه‌ی مناسبي در راستای ارتقا جذابيت و مقبوليت مجله باشد.

موسسه آرمان در راستای کمک به شما پژوهشگران عزیز در این امر مهم در خدمت شما بزرگواران می‌باشد. جهت استفاده از خدمات موسسه آرمان و همچنین مشاوره با کارشناسان این موسسه در خواست خود را از طریق ثبت سفارش ارسال فرمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
(
5 سال پیش
)
در پاسخ به:
سلام برای اینکه مجله ای مناسب در رشته زیست شناسی پیدا کنیم باید چطور و از کجا راهنمایی بگیریم؟
باسلام خدمت شما فرهیخته محترم .شما می توانید تنها با ارسال درخواست خود به ایمیل کارشناسان ما معتبرترین مجلات را درافت نموده و با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب نمایید تا موسسه ما جهت اخذ پذیرش و چاپ مقاله ارزشمندتان در خدمت شما باشد.موفق باشید. journal.arman@gmail.com submit.arman@gmail.com
بازدیدکننده
میلاد
(
5 سال پیش
)
سلام برای اینکه مجله ای مناسب در رشته زیست شناسی پیدا کنیم باید چطور و از کجا راهنمایی بگیریم؟

خدمات موسسه آرمان