ارسال همزمان مقاله به مجله و کنفرانس

انتشار 10 شهریور 1398
مطالعه 5 دقیقه

برخلاف تصور عموم انتشار مقاله در مجلات تنها روش به اشتراک گذاری دستاوردهای علمی نمی‌باشد بلکه پژوهشگران عزیز به طرق و شیوه‌های مختلف می توانند در این زمینه اقدام نمایند. ارسال مقاله به کنفرانس و همایش یکی از چندین روش موجود می‌باشد و شاید بتوان گفت یکی از آسان‌ترین و زود بازده‌ترین روش‌ها.

ارسال همزمان مقاله به مجله و کنفرانس

آیا تابحال به این موضوع اندیشیده‌اید که تنها راه ثبت و نشر یافته‌های علمی چاپ مقاله در نشریات است؟در پاسخ به این سوال باید گفت برخلاف تصور عموم انتشار مقاله در مجلات تنها روش به اشتراک گذاری دستاوردهای علمی نمی‌باشد بلکه پژوهشگران عزیز به طرق و شیوه‌های مختلف می توانند در این زمینه اقدام نمایند. ارسال مقاله به کنفرانس و همایش یکی از چندین روش موجود می‌باشد و شاید بتوان گفت یکی از آسان‌ترین و زود بازده‌ترین روش‌ها. حال که بحث مقالات کنفرانسی مطرح می‌شود این سوال برای دانشجویان و محققین پیش می‌آید که آیا اعتبار و امتیاز حاصل از شرکت در کنفرانس‌ها با چاپ مقاله ژورنالی برابر است؟ در صورت برابر نبودن کدامیک ارجحیت دارد؟ وقتی درصدد پاسخ به این سوال برمی‌آییم بایستی از جهات مختلف موضوع را مورد بررسی قرار دهیم نتیجه‌ی حاصل از بررسی‌ها حاکی از این است که بسته به شرایط و موقعیتی که هر دانشجو و یا پژوهشگر دارد انتخاب‌ها متفاوت خواهد بود. در ادامه مطلب به تمامی سوالات ایجاد شده در این خصوص پاسخ داده می‌شود با ما همراه باشید.

تعریف مقاله ژورنالی و کنفرانسی

به کلیه‌ی مقالاتی که در مجلات مختلف به چاپ می‌رسد مقاله‌ی ژورنالی (Journal paper) گفته می‌شود. در این نوع مقالات یک یافتهٔ جدید علمی به‌طور کامل و شفاف بررسی می‌شود. در مقالات ژورنالی، پژوهش جدید با پژوهش‌های پیشین مقایسه می‌شود و نتایج به‌صورت دقیق و مفصل توضیح داده می‌شوند. اکثر مقاله‌هایی که به چاپ می‌رسند از نوع مقاله‌های مجله‌ای می‌باشند چرا که بنا به عقیده مرسوم این نوع مقالات امتیاز آوری بیشتری دارند.

گردهمایی که در آن افراد در خصوص موضوع یا مسئله‌ای به منظور تبادل نظرات و رایزنی جمع می‌شوند را کنفرانس (Conference) می‌گویند و مقالاتی که در کنفرانس ارائه و چاپ می‌شوند را مقالات کنفرانسی (Proceeding) می‌نامندمقالاتی که در کنفرانس‌ها ارائه می‌شوند معمولاً مقاله‌های کاملی نیستند و تنها هدف نویسنده از ارائه این نوع مقاله‌ها آگاه کردن افراد درباره موضوع مقاله و دریافت بازخورد از آنان می‌باشد تا بتواند با اعمال نظرات به تکمیل مقاله خود بپردازد.

تصویر

در بسیاری موارد درباره‌ی اعتبار مقاله‌های ارائه شده در کنفرانس‌ها و مجلات سوال می‌شود. اینکه اعتبار و ارزش کدامیک از مقالات بالاتر است حد و مرزی مشخص وجود ندارد اما در حالت کلی همانطور که اکثریت پژوهشگران مستحضر هستند مقاله کنفرانسی دارای امتیاز بسیار کمی برای ارائه در مصاحبه دکتری و جلسه دفاع از پایان‌نامه می‌باشد. مقالات کنفرانسی به چند حالت خلاصه ، کوتاه شده و کامل قابل ارسال برای همایش ها و کنفرانس ها هستند و از ضریب اهمیت کمتری نسبت به مقالات علمی پژوهشی و مقالات علمی ترویجی برخوردارند. البته باید در نظر داشت نگارش مقالات همایشی بسیار آسان‌تر از مقالات ژورنالی است و داوری آنها نیز سطحی‌تر است برای همین تقریبا هر مقاله‌ای که ساختار محکم و محتوای قابل قبولی داشته باشد پذیرفته می‌شود. از اینرو دانشجویان با توجه به فرصتی که تا دفاع از پایان‌نامه و مصاحبه دارند و براساس محتوا و کیفیت مقاله خود می‌توانند نسبت به ارسال مقاله به مجله یا کنفرانس تصمیم‌گیری کنند.

مقاله‌ای که برای کنفرانس فرستاده‌اید را می‌توانید در مجلات به چاپ برسانید.

روال مرسوم در جوامع آکادمیک این است که ابتدا مقاله که هنوز بطور کامل نگارش و نتیجه‌گیری نشده است برای ارائه به کنفرانس فرستاده شود و سپس نسخه کامل شده آن جهت پذیرش و چاپ به مجله مورد نظر ارسال شود. چرا که مقاله‌ای که برای ژورنال فرستاده می‌شود بایستی حداقل ۳۰٪ مطالب جدید داشته باشد و تابحال در هیچ مجله و کنفرانسی ارائه و یا چاپ نشده باشد. حالت عکس این قضیه نیز قابل انجام است بدین ترتیب که مقاله‌ی ارسال شده به مجله که هنوز نتیجه داوری آن اعلام نشده است و شما اطلاعی از پذیرش یا عدم پذیرش مقاله ندارید با رعایت جوانب اخلاقی می‌تواند در کنفرانس یا همایشی ارائه گردد. در این شرایط باید دقت کرد که اصل 30 درصد محتوای ناب رعایت شده باشد به این طریق که 30 درصد از محتوای بخش نتایج و یافته‌های مقاله خذف شود و سپس مقاله در قالب فرمت ارائه شده کنفرانس تنظیم و ارسال شود. البته این کار با هماهنگی و کسب اجازه از سردبیر مجله باید انجام شود تا شکل غیراخلاقی به خود نگیرد. 

ارسال همزمان مقاله به دو کنفرانس غیراخلاقی می‌باشد.

گاه افراد مقاله‌ای را که در یک کنفرانس ارائه کرده‌اند بدون هیچ تغییری به کنفرانس دیگری ارسال می‌نمایند، این کار غیر اخلاقی و نادرست می‌باشد و مصداق عمل Self Plagiarism (سرقت از خود) می‌باشد. در صورتی که برای سردبیر کنفرانس محرز شود که مقاله‌ای قبلاً در کنفرانس یا مجله‌ای دیگر منتشر شده است اسم نویسنده (نویسندگان) مقاله را در لیست سیاه (Black list) کنفرانس قرار می‌دهد و این کار سبب خدشه‌دار شدن وجه‌ی علمی ایشان خواهد شد تا جائیکه حتی برخی مجلات و کنفرانس‌های دیگر نیز از آن نویسنده مقاله‌ای پذیرش نمی‌کنند. با این توضیحات معلوم می‌شود ارائه یک مقاله در دو یا چند کنفرانس اخلاق پژوهشی را نقض می‌کند حال باید پرسید راهکار چیست؟

رویکرد صحیح در چنین مواردی این است که مقاله ارائه شده را بسط و گسترش داده و مقاله‌ای جدید در زمینه مرتبط با همان موضوع نوشت و مقاله قبلی را به عنوان رفرنس در آن ذکر کرد. چرا که اکثر کنفرانس‌ها اعلام می‌کنند که مقاله ارسالی نباید در جای دیگری چاپ و یا به کنفرانس دیگری فرستاده شده باشد.

تصویر

خدمات موسسه آرمان در زمینه چاپ مقاله در کنفرانس و مجلات

موسسه آرمان آمادگی پذیرش و چاپ مقالات در تمامی کنفرانس‌های داخلی و خارجی را دارد و می‌تواند شما عزیزان را در زمینه چاپ مقاله در کنفرانس‌ها و مجلات به صورت تضمینی یاری رساند. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه پذیرش و چاپ تضمینی مقالات در کنفرانس و مجله با همکاران ما در موسسه تماس حاصل نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس آرمان
(
2 ماه پیش
)
در پاسخ به:
سلام. واقعا از اطلاعات مفیدتون ممنونم. فقط یک سوال داشتم، من در همایشی شرکت کردم که در نهایت مقالات داوری شده در سیلویا منتشر می شود. آیا اعتبار آن با مقاله ژورنالی یکی است؟
سلام و ادب اعتبار کنفرانس بر اساس بین المللی و ملی بودن آن تعیین می شود. این امتیاز بر اساس هدفی که برای ارائه دارید متغیر است ، برای مثال در مصاحبه دکتری برای هر مقاله کنفرانسی بین المللی 2 امتیاز و برای ملی 1 امتیاز در نظر میگیرند.
بازدیدکننده
فروزان
(
2 ماه پیش
)
سلام. واقعا از اطلاعات مفیدتون ممنونم. فقط یک سوال داشتم، من در همایشی شرکت کردم که در نهایت مقالات داوری شده در سیلویا منتشر می شود. آیا اعتبار آن با مقاله ژورنالی یکی است؟

خدمات موسسه آرمان