علت مهم حواس پرتی و تمرکز نداشتن در کودکان

انتشار 27 تیر 1398
مطالعه 2 دقیقه

بازیگوشی و حواس پرتی در کودکان یکی از مشکلاتی است که اغلب خانواده ها از آن شکایت دارند، اما این مشکل با راهکار های درمانی قابل حل است و به جای واکنش های تدافعی در برابر این رفتار کودکان باید آن را درمان کرد.

علت مهم حواس پرتی و تمرکز نداشتن در کودکان

ADHD اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز است که اغلب عامل بازیگوشی و حواس پرتی کودکان می‌شود و همین موضوع کودکان در سنین مدرسه را با مشکلاتی در کلاس درس مواجه می‌کند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، بازیگوشی و حواس پرتی در کودکان یکی از مشکلاتی است که اغلب خانواده ها از آن شکایت دارند، اما این مشکل با راهکار های درمانی قابل حل است و به جای واکنش های تدافعی در برابر این رفتار کودکان باید آن را درمان کرد. ADHD اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز است که اغلب عامل بازیگوشی و حواس پرتی کودکان می شود و همین موضوع کودکان در سنین مدرسه را با مشکلاتی در کلاس درس مواجه می کند. چنانچه کودک به سختی به صحبت های طرف مقابل گوش می دهد و تمرکز کافی برای انجام کارهایش ندارد و وظایفش را ناتمام باقی می گذارد این شرایط باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و با پزشک مشورت شود چرا که نشانه هایی از اختلال ADHD در کودک بروز کرده است.

  • بیش فعالی

یکی از نشانه های اختلال ADHD فعالیتهای بیش از حد کودک است بالا و پایین پریدن بی وقفه و سر و صدا کردن نامتعارف از نشانههایی است که کودک بیش فعال انجام می دهد.

  • علت بروز اختلال ADHD

کودکان مبتلا به ADHD در بخش کنترلی مغز فعالیت کمتری دارند همچنین انتقال دهندههای عصبی در دستگاه عصبی مرکزی آنها تعادل لازم را ندارد. هنوز مشخص نیست عامل این اختلال از کجا نشات می گیرد، اما بسیاری از محققان معتقدند ژنتیک در بروز این عارضه نقش دارد.

  • روش های تشخیص ADHD

هیچ روش آزمایشگاهی برای تشخیص ADHD وجود ندارد، اما مراجعه به پزشک و گفت وگوی وی با کودک می تواند به تشخیص ADHD کمک کند. پزشک برای تشخیص دقیق این عارضه باید ۶ ماه علائم مشکوک به ADHD همچون عدم تمرکز حواس، رفتار های پرخاشگرانه و بیش فعالی را در کودک بررسی کند.

تصویر

  • مشاوره

مشاوره با کودک مبتلا به اختلال ADHD موجب بهبود عزت نفس وی می شود همچنین مطالعات نشان می دهد روش های درمانی موسوم به آموزش مهارت های اجتماعی در کنار درمان های دارویی نتایج بهتری برای درمان اختلالات ADHD دارد.

  • رژیم غذایی برای کودکان مبتلا به اختلال ADHD

مطالعه بر رژیم غذایی کودکان مبتلا به ADHD نشان می دهد غذا هایی که برای بهبود عملکرد مغز مفید هستند برای افراد مبتلا به این اختلال هم موثر خواهد بود؛ به طور کلی خوراکی های دارای مقادیر بالای پروتئین همچون تخم مرغ، گوشت، خشکبار و حبوبات به بهبود تمرکز کودکان کمک می کند همچنین باید کربوهیدرات های پیچیده جایگزین کربوهیدرات ساده شود یعنی به جای آب نبات از میوه ها و نان سبوس دار استفاده شود.

  • تاثیر تلویزیون بر اختلال ADHD

ارتباط بین تماشای تلویزیون و اختلال ADHD به روشنی مشخص نیست، اما آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد می کند زمان تماشای تلویزیون را در کودکان کاهش دهیم. این آکادمی توصیه می کند در کودکان کمتر از ۲ سال تماشای تلویزیون محدود باشد همچنین برای کودکان بزرگ تر هم بیش از ۲ ساعت در هفته تلویزیون دیدن مجاز نیست. برای کمک به کودکان و تمرکز هوا بازی هایی همچون پازل، کتاب خواندن و فعالیت های فکری موثر است.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان