دانلود لیست مجلات ISI جی سی ار 2021

انتشار 23 فروردین 1401
مطالعه 3 دقیقه

مجلات جی سی ار معتبر ترین مجلات ISI هستند. در این مطلب به بررسی ضریب تاثیر مجلات پرداخته و به‌روزترین لیست مجلات جی سی ار را برای دانلود در اختیار قرار داده‌ایم.

دانلود لیست مجلات ISI جی سی ار 2021

جی سی ار چیست؟

مجلات آی اس آی ISI به دو دسته ایمپکت فاکتور دار و بدون ایمپکت دسته بنده می‌شوند. 

مجلاتی که دارای صریب تاثبر یا ایمپکت فاکتور هستند به اصطلاح مجلات جی سی ار JCR خوانده می‌شوند، مجلات جی سی ار معتبرین مجلات بین مجلات نمایه شده در ISI می‌باشند.

ضریب تاثیر چیست؟

ضریب تأثیر مجله ها نخستین بار توسط دکتر یوجین گارفیلد و آیروینگ شر در دهه ۱۹۶۰ به مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) آمریکا ارائه شد تا در انتخاب مجله های علمی برای نمایه استنادی علوم به کار گرفته شود. دو نوع ضریب تاثیر وجود دارد؛ ضریب تاثیر 2 ساله و ضریب تاثیر 5 ساله که معمولا در صفحه اصلی سایت مجله نوشته می شود. نحوه محاسبه ضریب تاثیر گویای این نکته است که مجله سعی می کند مقاله ای را بپذیرد که به آن استناد شود. ضرایب تاثیر از سال 1975 به صورت سالانه برای ژورنال هایی محاسبه می شود که در فهرست JCR) journal citation reports) به معنای گزارش استناد ژورنال قرار دارند. مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) این عامل تاثیر یا IF را هر سال یک بار بر اساس ارجاعاتی که به هر یک از مجلات علمی می شود محاسبه و نتیجه آن را در گزارش های ارجاع مجله منتشر می کند. . ایمپکت فاکتور impact factor اغلب به صورت مخفف نشان داده می شود. به صورت میانگین تعداد دفعاتی که مقالات یک مجله در دو سال قبل از آن رفرنس داده شده تعریف می شود. که این ضریب تاثیر برای مقالات ژورنالهای موسسه تامسون رویترز می باشد. برای اولین بار نیز از سوی این موسسه مطرح شده است و برخی از ژورنالهای این موسسه با عنوان ژورنالهای jcr یا دارای ضریب تاثیر شناخته می شود.

روش محاسبه ضریب تاثیر مجله 

ضریب تأثیر یا Factor Impact نسبت تعداد استنادهای دریافتی مقاالت انتشار یافته در طول یک دوره زمانی خاص را میسنجد. با توجه به اینکه حدود 20 %از کل ارجاع ها، به انتشارات دو سال قبل صورت می گیرد، دوره زمانی استناد دو سال در نظر گرفته می‌شود.
فرمول ضریب تاثیر: میزان استنادات به یک مجله مشخص در دو سال تقسیم بر تعداد مقالات منتشر شده در این مجله در طی دو سال
تصویر
 
انتشارات تامسون که وظیفه نمایه سازی مجلات را در ISI بر عهده دارد هر ساله ضریب تاثیر مجلات را محاسبه نموده و آپدیت می‌نماید.

مزايا و معايب Impact Factor 

Impact Factor يا عامل تأثير هرچند كه مي تواند معياري براي سنجش كيفيت نشريات باشد اما به دليل محدوديت هاي كه دارد نبايد آن را به تنهايي شاخصی برای ارزشيابی و سنجش كيفيت مجلات دانست. به هرحال امروزه Impact Factor يكي از مهم ترين و درعين حال پركاربردترين شاخص هاي ارزيابي مجلات از سوي مؤسسه اطلاعات علمي (ISI) در نظر گرفته شده است.

چگونه از ایمپکت فکتور بودن ژورنالها مطلع شویم؟

باید از ضریب تاثیر ژورنالها قبل از چاپ اطمینان حاصل نمایید و بدانید که ژورنال مورد نظرتان جز ژورنالهای دارای ضریب تاثیر است یا خیر, و سپس مراحل چاپ را شروع کنید. شاخص های ایمپکت فکتور باید معتبر باشند در غیر اینصورت مجله jcr جعلی است و اعتباری ندارد, جهت کسب اطمینان از ایمپکت فکتور بودن ژورنالها می توانید از طریق راههای زیر اقدام نمایید. سایت های زیر برخی از بهترین منابع برای به دست آوردن اطلاعات تخصصی در مورد مجلات هستند و علاوه بر اعلام مقدار شاخص ضریب تاثیر، قادرند اطلاعات تکمیلی نظیر کشوری که مجله در آن چاپ شده، نام اختصاری مجله، تیراژ شماره های چاپ شده مجله در سال، زمینه پژوهشی مجله و بسیاری از اطلاعات دیگر را در اختیار دانش پژوهان قرار دهند. البته تمامی قسمت های این سایت ها رایگان نیست و برخی از آن ها معمولاً حق عضویتی یک ساله را تعیین می کنند.

www.scimagojr.com

www.bioxbio.com

www.citefactor.com

برای دانلود لیست pdf و اکسل مجلات دارای ضریب تاثیر سال 2021 میتوانید روی گزینه دانلود کلیک نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان