چرا مقاله ی من ریجکت میشود؟

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 4 دقیقه

ریجکت مقاله از جانب مجلات دلایل مختلفی دارد که با آگاهی از آنها و اصلاح مقاله ی خود میتوانید پذیرش آن را قطعی کنید.

چرا مقاله ی من ریجکت میشود؟

از دلایل ریجکت مقاله چیست؟ 

وقتی شما مقاله ی خود را به نشریات علمی با اعتبار بالا ارسال میکنید به دلایل مختلفی ممکن است با عدم پذیرش روبرو شوید. عدم پذیرش مقاله به معنی بی ارزش بودن کار علمی نخواهد بود.  نکته بسیار مهم این است که با عدم پذیرش مقاله، شما با اصلاح کار خود نیز روبرو میشوید و میتوان با رفع ایرادات آن دوباره برای پذیرش مقاله خود اقدام نمایید. باید بدانید که اجتناب از اشتباهات اساسی شدنی است و مواجه شدن با آنها و مرتفع ساختنشان میتوان رای موافق داوران را به مقاله جلب کرد و در کسب پذیرش و چاپ آن اقدام نمود. برای دوری از اشتباهات که باعث عدم پذیرش مقاله میشوند در مرحله نخست باید آنها را بشناسید :

  1.  در درجه اول باید اطمینان حاصل کنید که اسکوپ نشریه ای که برای چاپ مقاله تان انتخاب میکنید با موضوع مقاله شما تناسب داشته باشد. در نتیجه قبل از ارسال مقاله چک کردن مجله ای که برایش مقاله میفرستید بسیار اهمیت دارد.
  2.   ممکن است موضوع مقاله شما کهنه یا تکراری یا موازی با مقاله دیگری باشد. در این حال سردبیر با بررسی سرقت ادبی مقاله در تمام منابع علمی و همه مقالاتی که در نشریه ها در مرحله بررسی و کسب پذیرش هستند مقاله شما را رد می کند. این امر به آن معناست که ممکن است شما به طور همزمان با پژوهشگر دیگری در دنیا در حال بررسی موضوعی یکسان میباشید و هردو شما در حال اخذ پذیرش برای انتشار آن مقاله باشید  بنابراین این مقاله موازی محسوب شده و رد می شود. 
  3.  ممکن است مقاله بدلایلی دیگر مثل تفسیرهای طولانی و بیش از حد نتایج، نیز دشوار بودن فهم مقاله و نداشتن قابلیت دنبال کردن مطلب، بیان غیر اصولی مسائل مطرح شده، ارائه ناکافی اطلاعات، نقصان یک چارچوب معین برای مسیر حرکتی مقاله به سوی نتیجه، تفسیر کم یا بیش از حد یک مبحث، چکیده نامناسب و دلایلی از این قبیل رد شود که با انجام ویرایش علمی قابل حل است.
  4. یکی از دلایل شایع در رد کردن سریع مقاله دلایل زبان انگلیسی است. معمولاً در این مورد سردبیر در جواب خود به وجود ضعف کلی در متن انگلیسی در متن اشاره می کند و معمولاً محقق را به انجام ویرایش توسط یک ویراستار نیتیو یا یک ویراستار حرفه ای تشویق می کند. گاهی این رد شدن صحیح و منطقی است و مقاله با انجام ویرایش نیتیو و رفع ایرادها پذیرفته می شود.
  5.  گاها مواردی هم پیش می آید که مجله به دلایلی غیر از ضعف محتوایی یا ترجمه ای مقاله ای را ریجکت می نماید که این قبیل موارد احتمالا به سیاستهای داخلی مجله مربوط می شود.

5 روش دیدن مقاله از نگاه سردبیر

آنچه سردبیر می‌بیند  چگونه می‌توانید از رد اجتناب کنید
متن نامرتب :غلط‌های املایی، اشتباهات گرامری و نگارش ضعیف باعث ذهنیت بد سردبیر می‌شود. البته، اشتباهات معمولا رخ‌ می‌دهند، اما خواندن متن با خطاهای زبانی فراوان دشوار است-که این اشتباهات می‌تواند چنان گیج کننده باشد که مانع درک محتوا شود. هم‌چنین اشتباهات مکرر نشان می‌دهد که دقت لازم در نظر گرفته نشده و توجه لازم برای نگارش یک متن با کیفیت بالا لحاظ نشده است.  زمانی‌که در حال نوشتن هستید مراقب باشید و با دقت به آنچه می‌نویسید فکر کنید. مقاله خود را ویرایش کنید و از نویسندگان همکار نیز بخواهید آن را ویرایش کنند. ایده خوبی است قبل از ارسال، از کسی که تا به حال مقاله را نخوانده بخواهید- که ممکن است هم‌کلاسی یا دوست‌تان باشد- خطاهای زبانی و تایپی را بررسی کند.
پیام مبهم :چه  تلاشی برای گفتن آنچه تحقیق کردید انجام داده‌اید؟ پیام‌تان روشن یا مبهم است؟ سردبیر پیام شما را خصوصا در چکیده دنبال خواهد کرد. نتایجی که به اشتراک می‌گذارید مهم است، بنابراین با نگارش مبهم آن را از بین نبرید.  اگر می‌خواهید پیام خود را به وضوح منتقل کنید سعی کنید پیام را به تکه‌های کوچک‌تر تفکیک کنید. جملات کوتاه می‌توانند با از بین بردن ابهام و بی‌نظمی از پیام‌تان، معنا را روشن کنند. هنگامی که می‌خواهید به روشنی پیام خود را بیان کنید، می‌توانید زبان ساده‌تری انتخاب کنید. از همکلاسی‌تان یا کسی که در مقاله همکاری نداشته بخواهید تا آن را بخواند و بگوید فکر می‌کند پیام شما چیست- این کار به شما ایده می‌دهد که پیام چگونه درک می‌شود.
تناقض و نادرستی :تناقض این احساس را القاء می‌کند که متن –و تحقیق شما- خیلی دقیق نیست. اگر آمار بخش یافته‌ها با آن‌چه در نتیجه‌گیری بحث کرده‌اید هم‌خوانی نداشته باشد، یا اگر شرح جدول به شکل صفحه قبلی اشاره ‌کند سردبیر متوجه خواهد شد. 
 
چندین بار با دقت مقاله را بررسی کنید. قبل از آن‌که شروع به نوشتن کنید فهرستی از نقاط مهم –جاهایی که ممکن است اشتباه کنید- تهیه کنید- به جزئیات متن بروید، به همه جاهایی که به داده ارجاع داده‌اید، مجددا رجوع کرده و نکات مهم را بررسی کنید. می‌توانید از عملکرد ctrl+F در Word به منظور جایابی کلمات و اعداد استفاده کنید. علاوه بر این، سیستم غلط‌گیر حرفه‌ای نیز به شما کمک خواهد کرد.
عدم تناسب :سردبیر به سرعت متوجه خواهد شد که مقاله شما در حوزه موضوعی مجله است یا نه و در صورتی که مورد دوم را تشخیص دهد آن را رد خواهد کرد. بسیاری از مجلات مجموعه خاصی از قوانین یا معیارها را برای نویسندگان دارند که بر اساس آن سردبیران مقاله را بدون بررسی رد می‌کنند.  قبل از ارسال مقاله، بررسی کنید مقاله در حوزه موضوعی مجله باشد- برای تعیین مناسب‌ترین مجله برای مقاله، علاوه بر مطالعه حوزه موضوعی فعالیت مجله، می‌توانید از مجله یاب الزویر http://journalfinder.elsevier.com استفاده کنید. اگر مقاله در حوزه موضوعی مجله بود، راهنمای نویسندگان را بخوانید (معمولا در صفحه نخست مجله در دسترس است). اگر مطابقت نداشت مجله دیگری برای ارسال پیدا کنید.
نوآوری و تازگی :سردبیر به دنبال آن خواهد بود که بداند چه چیزی در تحقیق‌تان جدید است و چه تاثیری بر حوزه موضوعی دارد. آن‌ها به دنبال یک جمله روشن خواهند بود که بگوید چرا مقاله‌تان مهم است و چرا آن‌ها باید مقاله را برای انتشار در مجله‌شان بپذیرند. 

 
در مورد یافته‌های خود به وضوح صحبت کنید. راجع به چیزی که به بنیان دانش حوزه می‌افزایید بیاندیشید. هم‌چنین به تاثیر تحقیقاتی خود فکر کنید. عنوان مکان مناسبی برای شروع است: آیا عنوان‌تان جذاب است؟ آیا داستان و نکته اصلی آنچه می‌خواهید بگویید را نشان می‌دهد؟ مراقب باشید چرا که اغراق در تاثیر و تعمیم نادرست نتایج می‌تواند تاثیر بدتری بر شانس موفقیت شما داشته باشد.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان