چاپ مقالات در نشریات معتبر اسکوپوس

انتشار 19 فروردین 1397
مطالعه 1 دقیقه

مجلات علمی معتبر از جنبه‌های متفاوتی تقسیم بندی شده‌اند. در حال حاضر مجلات داخلی علمی پژوهشی، مجلات ISI که دارای ایمپکت فاکتور هستند و همچنین مجلات اسکوپوس از دیدگاه وزارت علوم و تحقیقات مجلات معتبری هستند.

چاپ مقالات در نشریات معتبر اسکوپوس

چاپ مقالات در نشریات معتبر اسکوپوس

چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی یا بین‌المللی برای دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران اهمیت بسیاری دارد. این مجلات از جنبه‌های متفاوتی به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند و همین امر باعث شده است که انتخاب مجله معتبر برای چاپ مقاله که همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران و دانشجویان بوده است، به راحتی انجام پذیرد. امتیاز پژوهشی که از چاپ مقالات در مجلات مختلف بدست می‌آید به نوع مجله و عوامل دیگری بستگی دارد.  در حال حاضر وزارت علوم و تحقیقات مجلاتی همچون مجلات داخلی علمی پژوهشی، مجلات ISI که دارای ایمپکت فاکتور هستند و همچنین مجلات Scopus  را جز معتبرترین مجلات داخلی و بین‌المللی به محققان معرفی کرده است.

اسکوپوس که از محصولات شرکت الزویر به شمار می‌آید و یکی از نمایه‌های استنادی است که بسیار شناخته شده می‌باشد، در مجموع اطلاعات ۱۶۵۰۰ مجله از مجلات علمی پژوهشی را در خود گنجانده است. برای اینکه بتوان از اطلاعات اسکوپوس استفاده کرد باید با پرداخت هزینه‌ در آن عضو شد. افراد  با عضو شدن در این پایگاه می‌توانند به مقالات بیست هزار مجله که توسط پنج هزار ناشر در سراسر دنیا چاپ شده است، دسترسی پیدا کنند.

مجلات اسکوپوس به مجلاتی گفته می‌شود که تقریبا در تمام حوزه‌های علوم از جمله علوم پایه، علوم مهندسی، علوم زیستی، علوم پزشکی، شیمی، فیزیک و... فعالیت می‌کنند و مقالات ارسال شده به این مجلات باید در زمینه فعالیت تخصصی مجله باشد. اعتبار این مجلات در حدی است که تقریبا مابین اعتبار مجلات ISI بدون ایمپکت و مجلات  JCR قرار دارند. مجلاتی که در پایگاه الزویر نمایه می‌شوند از اعتبار و کیفیت متفاوتی برخوردار هستند. این پایگاه، مجلات را از نظر سطح کیفیت و اعتبار به چهار دسته Q1، Q2، Q3 و Q4 تقسیم بندی می‌کند. علامت Q در اینجا کیفیت مجله را نشان می‌دهد. مجلاتی که جزء دسته Q1 و Q2 ‌باشند، از نظر کیفیت و اعتبار سطح بالاتری دارند.

برای  اطمینان حاصل کردن از اسکوپوس بودن مجله انتخابی برای چاپ مقاله، می‌توان به سایت زیر مراجعه کرد:

www.scimagojr.com/journalsearch.php

با توجه به اینکه هزینه چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس نسبت به سایر مجلات کمتر است و از طرفی زمان کمتری نیز برای چاپ مقاله در این مجلات نیاز است، لذا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند و حتی دانشجویانی که در شرف دفاع از پایان‌نامه و فارغ التحصیلی هستند، می‌توانند به چاپ مقالات خود در این مجلات اقدام کنند.

از آنجاییکه مؤسسه آرمان در زمینه چاپ مقالات در مجلات معتبر مختلف بخصوص مجلات اسکوپوس سابقه زیادی دارد، لذا جهت چاپ مقالات خود در این مجلات، می‌توانید با کارشناسان مؤسسه در ارتباط باشید.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان