هزینه چاپ کتاب

انتشار 29 فروردین 1397
مطالعه 12 دقیقه

حس شیرین نویسندگی از مواردی است که هر شخصی خواهان تجربه آن در طول زندگی خود است. موسسه آرمان با هموار کردن مسیر چاپ کتاب از مرحله تهیه کتاب تا چاپ آن در کنار نویسندگان عزیز است.

هزینه چاپ کتاب

چاپ کتاب و اهمیت آن

چاپ کتاب از اقدامات فرهنگی تأثیرگذار در رزومه علمی نویسنده است. هر نویسنده کتابی به‌منظور اخذ امتیاز خاص و باهدفی معلوم اقدام به تألیف کتاب می‌نماید. لازم نیست شما استاد دانشگاه، دانشجو و یا دارای رتبه علمی خاصی باشید تا بتوانید کتابی بنویسید، سررشته و دانش کافی داشتن در حوزه‌ای برای نوشتن کتاب کافی است؛ البته که هدف از نوشتن کتاب نیز تأثیرگذار است.

از مزایای چاپ کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب امتیاز و تقویت رزومه در مصاحبه دکتری

 • هزینه پایین چاپ کتاب نسبت به سایر موارد در ارتقا رزومه

 • اخذ امتیاز در آزمون استخدامی

 • ثبت‌نام نویسنده در کتابخانه ملی

 • عضویت در بنیاد نخبگان

کتاب

مراحل چاپ کتاب

برای چاپ کتاب لازم است مراحلی طی شود و مجوزهایی اخذ شود. در ادامه به مراحل چاپ کتاب می‌پردازیم.

1 . آماده‌سازی کتاب

اولین مرحله آماده‌سازی متن و مطالب کتاب است. به 3 طریق می‌توان کتابی را نگارش کرد.

حالت اول: تألیف کتاب

در این روش نویسنده با استفاده از پیش‌زمینه‌ها و آگاهی و تخصصی که در حوزه خاصی دارد نگارش کتاب را آغاز می‌کند. در تألیف این نوع کتاب معمولاً یا نویسنده متن علمی را بادانش خود و استناد به مقالات و کتب علمی نگارش می‌کند، یا با استفاده از تجربه‌های قبلی خود به بررسی موضوعی می‌پردازد، البته که در کتاب‌های داستانی نویسنده با استفاده از نیروی تخیل خود به تعریف وقایعی از یک دنیایی مجازی باشخصیت‌های گوناگون می‌پردازد.

تالیف

حالت دوم: ترجمه کتاب‌های جدید النشر خارجی

گاهی پیش میاید که نویسنده برای اخذ امتیازهای ویژه برای مثال مصاحبه دکتری و یا صرف اینکه از موضوع کتاب خارجی خوشش میاید دست به ترجمه کتاب‌های جدیدالنشر لاتین و چاپ آن می‌زند. هر نویسنده می‌تواند کتاب خارجی در هر زبانی که دوست داشت را ترجمه کند و یا از مترجمین متخصصی برای ترجمه کتاب کمک بگیرد و درنهایت تنها اسم خود را به‌عنوان مترجم کتاب قید کند.

ازآنجایی‌که در ایران مسئله کپی‌رایت مطرح نیست، نیازی به اخذ اجازه نویسنده خارجی برای ترجمه کتاب وی و چاپ آن در ایران وجود ندارد و هر مترجمی می‌تواند کتاب دلخواه خود را ترجمه نماید و اقدام به اخذ مجوز و چاپ آن نماید.

ترجمه

حالت سوم: تبدیل پایان‌نامه به کتاب

در این حالت نویسنده که در مقطع ارشد و یا دکتری فارغ‌التحصیل شده است و تخصص و تجربه قبلی درزمینهٔ ای خاص برای تألیف کتاب و یا زمان کافی برای نگارش و یا ترجمه کتاب را ندارد، آسان‌ترین روش چاپ کتاب یعنی تبدیل پایان‌نامه به کتاب را انتخاب می‌نماید.

البته صرفاً داشتن پایان‌نامه برای چاپ کتاب کافی نیست بلکه باید پایان‌نامه قابلیت تبدیل به کتاب را داشته باشد و با فرمت بندی تبدیل پایان‌نامه به کتاب که انجام می‌گیرد به فرمت کتاب تبدیل شود و سپس به چاپ برسد.

فارغ التحصیلی

هر نویسنده‌ای می‌تواند با استفاده از یکی از روش‌های فوق کتاب خود را چاپ نماید. اگر هنوز نمی‌دانید کتاب روش برای شما مناسب است می‌توانید از مؤسسات معتبر مشاوره بگیرید.

2. ویراستاری کتاب

ویرایش کتاب چه ازنظر فنی و ادبی و چه محتوایی از الزاماتی است که برای ارتقا کیفیت کتاب باید قبل از اقدام به چاپ انجام گیرد. در ادامه به انواع ویرایش کتاب می‌پردازیم.

انواع ویرایش کتاب

ویرایش محتوایی یا تخصصی یا علمی: بعد از آماده شدن متن کتاب باید محتوای آن توسط متخصصین بررسی شود تا ایرادات احتمالی آن رفع گردد. ویرایش محتوایی به‌خصوص برای کتاب‌های علمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای ارتقا کیفیت کتاب علمی بهتر است چند متخصص آن را بررسی نمایند.

ویرایش فنی: این نوع ویرایش شامل یکدست کردن رسم‌الخط کلمات، اصلاح غلط‌های املایی، کنترل پاراگراف‌بندی، اصلاح و اعمال نشانه‌گذاری‌های متن، یکدست کردن ضبط اعلام، رعایت قواعد عددنویسی، فرمول نویسی، اختصارهای متنی، مشخص کردن حدود نقل‌قول‌ها، ارجاعات، درستی مآخذ و پانوشت‌ها است.

ویرایش زبانی- ساختاری: در این نوع ویرایش رفع خطاهای دستوری، ساختاری و جمله‌بندی، اصلاح انحراف از زبان معیار و یکدست کردن زبان نوشته، ابهام‌زدایی از عبارت‌های نارسا، مبهم، متناقض و نامفهوم، انتخاب برابرهای مناسب برای واژگان غیرفارسی، کوتاه کردن جملات طولانی، ساده‌سازی و روان‌نویسی انجام می‌گیرد.

3. صفحه‌آرایی کتاب

بعد از آماده‌سازی متن کتاب و ویرایش‌های زبانی، فنی و محتوایی نوبت آماده‌سازی بصری آن رسیده است. صفحه‌آرایی یک کتاب برای خواننده بسیار تأثیرگذار است. هرچقدر صفحه‌آرایی مرتب باشد و از طرح‌های جذابی در حاشیه و کنار صفحات استفاده شود زیبایی دوچندانی برای خواننده خواهد داشت و خواندن چنین کتاب‌هایی پاصفحه آرایی شکیل و منظم خواننده را خسته نخواهد کرد. مواردی که در صفحه‌آرایی کتاب لحاظ می‌شوند شامل، اندازه و نوع قلم متن، فهرست بندی، فاصل از کناره‌های صفحه، طراحی حاشیه‌های جذاب، شماره‌گذاری صفحات و فصل‌بندی است.

نوشتن کتاب

4.دریافت شابک

شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک شماره‌ای متشکل از 10 یا 13 رقم است که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود و هر شماره منحصر به یک کتاب (یک نگارش یا نوع مشخص از آن کتاب) است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. شابک را به‌صورت بارکد در پشت جلد کتاب‌ها می‌توان دید. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ ISBN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Book Number) نشان می‌دهند.

در سال 1966 استانداردی دیگر به نام شماره‌گذاری استاندارد کتاب یا اس‌بی‌ان (به انگلیسی: SBN، مخفف Standard Book Numbering) برای این منظور ایجاد شد. در سال 1967 استاندارد شابک برای نخستین بار به‌صورت ده‌رقمی مطرح شد و نهایتاً در سال 1970 توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) به‌عنوان استاندارد ایزو 2108 در سال 1970 به چاپ رسید. از آن زمان تا پایان سال 2006 شابک‌ها ده‌رقمی بودند. از سال 2007 برای آن‌که تعداد بیشتری کتاب را بتوان شماره‌گذاری کرد، شابک سیزده‌رقمی شده است.

شابک

کاربرد شابک

شابک بر روی کتاب کاربردهای متفاوتی دارد.

 • اولین کاربرد آن برای تهیه شناسنامه کتاب و اخذ فیپا است. شابک برای دریافت فیپا الزامی است. ثبت شابک به معنای این است که حقوق مادی و معنوی کتاب برای نویسنده محفوظ می‌ماند.

 • دومین کاربرد شابک برای ثبت کتاب در کتابخانه‌های بین‌المللی است.

 • سومین کاربرد شابک برای راحتی کنترل موجود انبار کتابخانه‌ها است.

5. دریافت فیپا و مجوز وزارت ارشاد

تمامی کتاب‌ها دارای شناسنامه‌ای هستند که توسط کتابخانه ملی و سازمان اسناد با عنوان فیپا صادر می‌شود. در شناسنامه کتاب مشخصات کامل کتاب اعم از عنوان کامل آن، نام نویسنده، سال تولد نویسنده، سال چاپ کتاب، تعداد صفحات کتاب و موضوعات آن ذکر می‌گردد.

اخذ فیپا و مجوز چاپ از طرف وزارت ارشاد شرط اصلی چاپ کتاب است و بدون دریافت این موارد کتاب چاپ‌شده فاقد اعتبار است. چنانچه کتابی مورد تائید وزارت ارشاد نباشد ابلاغیه برای نویسنده ارسال می‌شود تا با بازبینی مواردی که نیاز به اصلاح دارند، فیپا صادر شود.

6. چاپ و صحافی

چاپ و صحافی کتاب آخرین مرحله و حساس‌ترین مرحله تهیه کتاب است. این مرحله نیاز به‌دقت زیادی دارد تا زحمتی که برای تهیه کتاب کشیده شده است با چاپ بی‌کیفیت و ایراد دار هدر نرود. مسلماً هیچ‌کس مایل به خرید کتابی که نوشته‌های آن کج افتاده یا کاغذهای بی‌کیفیتی دارد، نیست.

در زمان‌های قدیم چاپ کتاب تنها به‌صورت افست امکان‌پذیر بود. افست یکی از مهمترین روش‌های چاپ در تبلیغات می‌باشد؛ که در آن، نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برگردانده و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند.

از مزایای چاپ افست می‌توان به سرعت کار و دقت ماشین اشاره کرد که باعث می‌شود کارهای چاپی سفارش شما در تیراژهای بالا انجام شود. در این روش، آب و مرکب در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند. دستگاه چاپ افست قابلیت چاپ متون و تصاویر را با بهترین کیفیت دارد که این کار با انطباق سیلندر لاستیکی با بافت سطح چاپ انجام می‌شود و به دلیل عدم تماس مستقیم بین صفحه فلزی زینک و سطح چاپ، این دستگاه مدت عمر طولانی تری نسبت به سایر دستگاه‌های چاپ دارد.

امروزه با پیشرفت دستگاه‌های چاپ و عرضه دستگاه‌های به‌روز به بازار دیگر چاپ افست در اولویت نیست؛ و دستگاه‌های افست جای خود را به دستگاه‌های دیجیتالی داده است که سرعت بالاتری دارند. چاپ دیجیتال امروز طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

 • چاپ دیجیتال برای مشاغلی مورد استفاده قرار می گیرد که محصولات چاپی با تیراژ پایین دارند اما برای مشاغلی که محصولات چاپی با حجم بالایی دارند، بهترین گزینه استفاده از چاپ افست است و دلیل آن این است که در فرایند چاپ دیجیتال برای حجم بالایی از محصولات باید هزینه زیادی پرداخت کرد.

 • کسانی که برای اتمام فرایند چاپ محصولاتشان عجله ای ندارند و سرعت در انجام چاپ برای آنها در اولویت نیست بهتر است که از چاپ افست استفاده کنند اما افرادی که زمان کمی دارند و سرعت در انجام چاپ را اولویت قرار داده اند چاپ دیجیتال برای آنها مناسبتر است.

 • چاپ دیجیتال تنها برروی جنسهای خاصی از کاغذ قابل پیاده‌سازی است در حالیکه در چاپ افست می توان علاوه بر کاغذ، بر روی پارچه یا پلاستیک یا اشیاء دیگر فرایند چاپ را انجام داد.

 • افرادی که برای محصولاتشان قصد استفاده از یک یا دو رنگ مثل سیاه و سفید را دارند بهتر است از چاپ افست استفاده کنند اما کسانی که تعداد رنگ بیشتری مدنظرشان است و به‌طور مثال از 4 رنگ [سی- ‌ام‌- وای-‌ کی|CMYK] برای محصولاتشان استفاده می کنند چاپ دیجیتال گزینه بهتری است.

7. اعلام وصول

آخرین مرحله اداری چاپ کتاب، دریافت اعلام وصول یا اجازه پخش آن می‌باشد. این گواهی به این معناست که کتابی که چاپ و منتشر شده با نسخه‌ای که برای دریافت مجوز در وزارت ارشاد ثبت شده، یکسان می‌باشد و تغییری ندارد و پخش ان بلامانع است. در این مرحله کارمندان اعلام وصول وزارت ارشاد کتاب ارسالی را بررسی کرده و اعلام وصول کتاب را صادر می‌کنند که حدودا یک ماه زمان می‌برد.

8. پست درب منزل

مسلماً کار به چاپ کتاب اتمام نمی‌یابد و باید کتاب‌های چاپ‌شده تحویل نویسنده داده شوند. مؤسسات معتبر بعد از چاپ، کتاب‌ها را درب منزل نویسنده پست می‌کنند.

زمان چاپ کتاب

بیشتر نویسندگان فکر می‌کنند چاپ کتاب پروسه بسیار زمان‌بری است و به همین دلیل تمایل چندانی به چاپ کتاب نشان نمی‌دهند. ولی در اصل این چنین نیست. چاپ کتاب یکی از چندین مورد ارتقا رزومه است که در زمان کوتاه‌‌ترین نسبت به خدمات دیگر انجام می‌شود. تنها آماده‌سازی کتاب است که زمان زیادی از نویسنده می‌گیرد. سریع‌ترین و راحت‌ترین روش برای آماده‌سازی متن کتاب تبدیل پایان‌نامه به کتاب است، بعد از آن ترجمه کتاب و در آخر تألیف کتاب به ترتیب زمان‌برتر هستند. اخذ مجوزهایی که برای چاپ الزامی هستند ، چنانچه از طریق موسسات و ناشر معتبر اقدام نمایید زمان زیادی طول نخواهد کشید. از طریق موسسات کاربلد دریافت فیپا و مجوزهای چاپ معمولاً در بازه زمانی 3 الی 4 هفته انجام می‌شود. با این حساب شما می‌توانید در کمتر از 2 ماه کتاب خود را به چاپ برسانید.

چاپ کتاب زمان

هزینه چاپ کتاب

یکی از مهم‌ترین معیارهای تصمیم‌گیری درباره چاپ کتاب، هزینه تولید آن است. در صنعت چاپ کتاب موارد زیادی هستند که می‌توانند روی قیمت نهایی اثر بگذارند. در ادامه به عوامل مؤثر در محاسبه قیمت چاپ کتاب می‌پردازیم.

عوامل مؤثر بر هزینه چاپ کتاب

از عواملی که در هزینه چاپ کتاب تاثیر دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد صفحات

هرچقدر تعداد صفحات یک کتاب بیشتر باشد، کاغذ بیشتری مصرف می‌شود و بنابراین هزینه چاپ آن نیز افزایش می‌یابد.

چاپ رنگی

در چاپ رنگی کتاب از جوهر رنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام هزینه جداگانه‌ای دارند و بنابراین چاپ کتاب به‌صورت رنگی هزینه اضافه‌تری نسبت به چاپ سیاه‌وسفید خواهد داشت؛ و هرچقدر تعداد صفحات رنگ داخل کتاب بیشتر باشد هزینه تمام‌شده چاپ کتاب نیز افزایش می‌یابد.

نوع کاغذ

امروز کاغذ با جنس‌های مختلفی در بازار وجود دارد که بسته به کاربرد کتاب می‌توان از آن استفاده کرد. برای مثال کاغذهای تحریر که برای نوشتن مناسب هستند در چاپ سررسید و دفترهای برنامه‌ریزی استفاده می‌شوند، کاغذهای گلاسه مناسب برای چاپ رنگی هستند و برای کتاب‌های رنگی و کاتالوگ استفاده می‌شوند.

قطع کتاب

کتاب‌ها به‌تناسب کارکرد و مخاطب در ابعاد مختلفی چاپ می‌شوند. برخی از قطع‌های کتاب اندازه‌های استاندارد دارند مانند رحلی، رقعی، وزیری و یا جیبی. ولی گاهی کتاب‌هایی را نیز می‌بینیم که در اندازه‌های نامتعارف چاپ‌شده‌اند تا توجه مخاطب را به خود جلب نمایند.

طراحی جلد

طراحی جلد از دیگر مواردی است که روی هزینه چاپ کتاب تأثیر دارد. جلد کتاب‌ها به دو صورت کلی جلدسخت (گالینگور) و جلد نرم (شومیز) تقسیم‌بندی می‌شوند و بر همین اساس باید خدمات چاپی مختلفی روی آن‌ها صورت گیرد که در قیمت نهایی چاپ تأثیرگذار است.

برای چاپ کتاب چه کار کنیم؟

اگر شما هم نویسنده‌ای هستید که کتابی تالیف کردید یا مترجمی هستید که کتاب ارزشمندی ترجمه نموده‌اید و یا فارغ‌التحصیل تحصیلات تکمیلی هستید که پایان‌نامه خود را به کتاب تبدیل کرده‌اید و مایل به چاپ آن هستید، و یا به هر دلیل دیگری قصد چاپ کتاب خود را دارید ابتدا باید ناشر و موسسه‌ای معتبر برای چاپ کتاب پیدا کنید.

یافتن ناشر مورد اطمینان و موسسه کاربلد که کار چاپ کتاب شما را در زمان کوتاهی با حفظ امانت داری انجام دهند نیاز به دقت دارد. شما نیاز به موسسه‌ای دارید که از زمان ثبت سفارش در کنارتان باشد و به تمام پیچ و خم‌های مسیر چاپ کتاب آشنای داشته باشد. همچنین ناشری که انتخاب می‌کنید باید سابقه فعالیت درخشانی داشته باشد و در صورت بروز مشکل در مسیر دریافت مجوز کتاب بتواند آن را حل نماید.

چاپ

تفاوت موسسه آرمان با سایر مؤسسات

موسسه آرمان یکی از مؤسسات معتبر چاپ کتاب است که تفاوت‌هایی در ارائه خدمات چاپ کتاب نسبت به سایر مؤسسات دارد که باعث تمایز این موسسه از سایرین شده است.

اولین اقدامی که موسسه آرمان برای رضایت‌مندی مشتریان خود قرار داده این است که طراحی جلد در موسسه آرمان به‌عنوان هدیه‌ای ناچیز به‌پاس همکاری نویسنده به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد.

دومین وجه تماس موسسه آرمان در این است که این موسسه هیچ هزینه پستی برای ارسال کتب دریافت نمی‌کند و به تمام نقاط ایران به‌صورت رایگان ارسال می‌نماید.

سومین ویژگی منحصربه‌فرد موسسه آرمانی پشتیبانی صفرتا صد نویسنده است. از زمان ثبت سفارش تا تحویل کتاب‌ها درب منزل در کنارتان هستیم. به عبارت دیگر تمام خدمات صفحه آرایی، ویراستاری ادبی و فنی، طراحی جلد، اخذ شابک، فیپا، مجوزهای چاپ و پست درب منزل نویسنده توسط موسسه آرمان انجام میگیرد.

از موارد دیگر می‌توان به‌سرعت عمل، کیفیت بالا، امانت‌داری، صداقت و تعهد موسسه آرمان در قبال مشتری‌ها اشاره کرد.

ثبت سفارش برای چاپ کتاب

برای ثبت سفارش چاپ کتاب خود می‌توانید به روش زیر اقدام نمایید.

 1. ارسال فایل کتاب خود به کارشناسان موسسه آرمان

 1. برآورد هزینه بر اساس تعداد صفحات و درخواست شما

 1. اقدام برای اخذ شابک، فیپا و مجوزهای چاپ کتاب

 1. چاپ و صحافی کتاب و ارسال درب منزل نویسنده

ارسال سفارش

هزینه

چاپ کتاب

کتاب

موسسه آرمان

خدمات موسسه آرمان برای چاپ کتاب

موسسه آرمان با داشتن کادری مجرب در تمامی زمینه ها چاپ کتاب با بهترین کیفیت و کمترین قیمت اعم از تبدیل فرمت پایان نامه به کتاب، ویراستاری کتاب، صفحه آرایی، طرح روی جلد، اخذ شابک و فیپا و تمامی مجوزات لازم از وزارت ارشاد و در نهایت ثبت کتاب در کتابخانه ملی همراه شما عزیزان می‌باشد. موسسه آرمان با تجربه چندین ساله در امر تبدیل و چاپ کتاب از پایان نامه، چاپ کتاب از جزوات دانشگاهی، چاپ کتاب تالیفی و ترجمه کتابهای خارجی و ثبت آن با نام شما به عنوان مترجم و ویراستاری کتاب همواره در کنار اساتید بزرگوار و دانشجویان عزیز است. موسسه آرمان مفتخر است که خدمات خود را به تمامی هموطنان ساکن در داخل و خارج از کشور در کوتاه ترین زمان ممکن و کمترین هزینه ارائه دهد. ما حتی می توانیم با کتابهای شما را با کمترین تیراژ ممکن نیز به چاپ برسانیم که این امر خود باعث کاهش قیمت در زمینه چاپ می‌باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

? نحوه ثبت سفارش برای چاپ کتاب در موسسه آرمان چگونه است؟

برای ثبت سفارش چاپ کتا خود تنها کافی هست با شماره 09900254935 و یا ایمیل journal.arman@gmail.com در ارتباط باشید.

? آیا اخذ شابک برای کتاب الزامی است؟

بلی. بدون دریافت شابک امکان اخذ فیپا و مجوزهای چاپ وجود ندارد.

? کم‌ترین جلدی که میتوان برای چاپ به موسسه آرمان سفارش دارد چقدر است؟

حداقل جلدی که در موسسه آرمان قابل چاپ می‌باشد 5 جلد است.

? سن قانونی چاپ کتاب چقدر است؟

در موسسه آرمان محدودیت چاپ کتاب را برای تمام سنین انجام می‌شود.

? با انتشارات دیگه ای همکاری کردم و راضی نبودم آیا می‌تونم با شما ادامه همکاری بدم ؟

بله، اما ابتدا باید مجوز کتاب شما به ما منتقل شود. برای راهنمایی بیشتر با شماره 09900254935 تماس بگیرید.

سوالات بیشتر
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان