ازکجا بفهمیم یک ژورنال ISI میباشد؟

انتشار 14 شهریور 1397
مطالعه 4 دقیقه

همه افرادی که مقالات ISI می نویسند همواره دغدغه این موضوع را دارند که بدانند این مقالات چگونه توسط موسسه ISI ارزیابی می گردد.

ازکجا بفهمیم یک ژورنال ISI میباشد؟

ازکجا بفهمیم یک ژورنال ISI میباشد؟

نحوه ارزیابی مقاله ISI

همه افرادی که مقالات ISI می نویسند همواره دغدغه این موضوع را دارند که بدانند این مقالات چگونه توسط موسسه ISI ارزیابی می گردد. این افراد باید بدانند که موسسه اطلاعات علمی ISI برای ارزیابی تحت پوشش فهرست نویسی خود، سه شاخص زیر را  در نظر می گیرد:
1 - ضریب ایمپکت فاکتور (IF): این شاخص مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI است.
2- شاخص فوری(Immediately): تعداد ارجاعات به مقاله های منتشر شده مجله در سال مورد ارزیابی تقسیم بر تعداد مقاله های منتشر شده در همان سال مجله مذکور است. این شاخص در حقیقت شیب رشد منحنی ارجاعات را بیان می کند.
3- شاخص نیمه عمر استناد(Cited Half-Life): نیمه عمر ارجاعات یا نیمه عمر استناد، تعداد سال هایی است که از سال ارزیابی باید به عقب برگشت تا شاهد پنجاه درصد کل ارجاعات به مجله در سال مورد ارزیابی باشیم. در حقیقت سرعت کاهش میزان ارجاعات به مجله را بیان می کند. در مجموع هرچه نیمه عمر ارجاعات به یک مجله بیشتر باشد، ارزش مجله بالاتر می رود.
با این تعاریف می توان بیان کرد که معیارهای ارزیابی و سنجش، همان شاخص های ارزیابی ISI می باشند. نتایج این ارزیابی نیز درگزارش های ارجاع مجله JCR هر سال جهت اطلاع عموم اعلام می شود.
در بین فاکتورهای بالا، فاکتور ضریب تاثیر، کاربردی ترین شاخص می باشد و امروزه به طور گسترده ای در درجه بندی و ارزیابی مجله های مورد استفاده قرار می گیرد. این فاکتور در حقیقت توانایی مجله و هیأت تحریریه آن را در جذب بهترین مقاله ها نشان می دهد.             

روش‌های مختلفی برای فهمیدن این که یک مجله واقعا ISI هست یا نه، وجود دارد. از جمله این روش‌ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترز جستجوی نام مجله است. روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد که در عرض چند لحظه نتایج را به شما نشان می دهد.

استفاده از سایت تامسون رویترز برای تشخیص ISI بودن مجله

  1. ابتدا به سایت www.thomsonreuters.com می روید.
  2. در این سایت یک جعبه جستجو وجود دارد. که می توان نام مجله را در مستر جورنال لیست تامسون رویترز پیدا کرد.  بهتر است که ما جستجو را بر اساس ISSN انجام دهیم تا هم جستجوی ما تخصصی باشد و هم به مشکل برنخوریم. دقت شود که میان 4 رقم اول و 4 رقم دوم یک علامت – گذاشته شود و یا به تعبیر دیگر، شماره ISSN را کامل و بدرستی وارد کنید.
  3. نتیجه جستجوی شما اگر در یکی از موارد زیر یافت شود، مجله فوق ISI خواهد بود. 

a. Science citation index expanded: SCIE

b.Social Science citation index

c. Arts and humanities citation index

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که برخی از مجلات معتبر که ایمپکت فاکتورشان در پایگاه فوق محاسبه نشده است و در هیچ کدام از مکان های a و b نیست اما جز ISI هستند. لیکن این مجلات در آدرس زیر ذخیره شده اند. لازم به ذکر است که این مجلات همتراز با مجلاتی که در جورنال سایتیشن ریپورت حاضرند، هستند.

برخی از مجلات هستند که در هیچ کدام از پایگاه های فوق الذکر نیستند. برای آنکه بفهمیم آیا یک مجله در یکی از سه پایگاه فوق حاضر است یا خیر، این است که به همان آدرس برویم و در بالای صفحه سمت راست که نگاه کنیم سه عدد فایل PDF را برای دانلود قرار داده شده که هر کدام مربوط به یکی از این سه پایگاه مورد اشاره است.

استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلاتISI مطمئن شوید. برای این منظور شما باید از روش زیر استفاده کنید:

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN  مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید از ISI  بودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

استفاده از  سایت موسسه ISI برای تشخیص ISI بودن مجله

یکی دیگر از راه های بررسی اعتبار مجلات ISI مراجعه به بخش Master Journal List موسسه ISI می باشد. در بخش جستجو این سایت، نوع جستجو(Search Type) را بر روی ISSN قرار دهید و در بخش Search Terms، شماره شناسه بین المللی (ISSN) مجله را وارد نمایید و بر روی Search کلیک نمایید. اگر مجله در موسسه  ISI نمایه شده باشد در صفحه بعد مشخصات آن ظاهر می شود.
اگرمجله ای در تامسون ثبت نشده باشد، پس از جستجوی با پیغام " No matches found for the query" مواجه خواهید شد. مشاهده این پیغام به معنی عدم وجود اطلاعات مورد جستجو در موسسه ISI  است. این پیغام یعنی مجله ای با این مشخصات در موسسه ISI نمایه نشده است و این مجله ISI  نیست. البته بهتر است قبل از اینکه در خصوص مجله نتیجه قطعی بگیرید شیوه های دیگر جستجو را نیز امتحان کنید. جستجو با عنوان کامل مجله و جستجو با عنوان کوتاه شده مجله شیوه های دیگر جستجو اطلاعات در موسسه ISI  است.

شما می توایند برای انتخاب مجله و پذیرش و چاپ آن موسسه آرمان را انتخاب نموده تا با خیالی آسوده مقالات ارزشمندتان را به مجلات معتبر ISI ارسال نمایید. برای تسریع در چاپ مقالات خود در مجلات معتبر و برای کسب ارتقای شغلی و تحصیلی و کسب امتیازات لازم برای پذیرش در دانشگاه های داخلی و خارجی موسسه تحقیقاتی آرمان بهترین گزینه میباشد.

دپارتمان های موسسه آرمان :

دپارتمان تخصصی مقالات:

1.استخراج مقاله  2.پذیرش و چاپ مقاله   3.ترجمه مقاله   4.به روز رسانی رفرنس دهی مقاله  5.فرمت بندی مقاله

دپارتمان تخصصی چاپ کتاب :

1.امتیاز چاپ کتاب  2.تبدیل پایان نامه به کتاب 3.ویرایش کتاب  4.فرمت تبدیل پایان نامه به کتاب  5.ترجمه تخصصی کتاب   6.معرفی کتب خارجی مناسب برای ترجمه

دپارتمان تخصصی ترجمه :

1.ترجمه تخصصی کتاب  2.ترجمه کتب جدیدالنشر  3.ترجمه مقاله

دپارتمان حوالجات

1.حوالجات پی پال    2.حوالجات وسترن یونیون

دپارتمان دانلود نرم افزار

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09900254935 تماس گرفته و یا درخواستتان را برای ما از طریق آدرس journal.arman@gmail.com ایمیل نمایید تا کارشناسان ما شما را به بهترین نحو یاری رسانند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان