اسکوپوس SCOPUS چیست؟

انتشار 13 اسفند 1397
مطالعه 4 دقیقه

اسکوپوس SCOPUS یکی زا پایگاه های اطلاعاتی بزرگ برای دسترسی به مقالات و نشریات علمی معتبر می باشد.

اسکوپوس SCOPUS چیست؟

پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه دسترسی سریع به اطلاعات و یافته های جدید محققین و دانشمندان از طریق دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی امکان پذیر شده است. بسیاری از مطالعات و پ،وهش های انجام گرفته در سرتاسر دنیا برای آنکه در دسترسی محققین دیگر قرار گیرد و از آن اگاه شوند، در قالب مقالات علمی منتشر و بصورت انلاین در پایگاه های اطلاعاتی همچون ISI, ISC, SCOPUS, PUBMED و مانند آنها قرار می گیرد تا همگان در نقلط مختلف دنیا بتوانند به انها دسترسی داشته باشند. 
یکی از این پایگاه ها که میلیون ها محققی و پژوهشگر عضو آن هستند و از ان استفاده می نمایندف پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس می باشد. پایگاه اسکوپوس (scopus) نزدیک به 265 ميليون ارجاع و 265 ميليون صفحه وب با كيفيت دارد، كه از طريق موتور جستجوي سايروس نمايه شده است. پايگاه اسکوپوس توسط یک شرکت هلندی به نام  الزوير (Elsevier) اداره می شود و از طريق وب در دسترس مشتركان قرار می گيرد.  پایگاه اسکوپوس (scopus) پوشش موضوعی متنوعی دارد که شامل: کشاورزی و علوم زیستی، هنر و علوم انسانی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست مولکولی، مدیریت و حسابداری، شیمی، مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، دندانپزشکی، علوم زمین، علوم مواد، ریاضیات، پزشکی، پرستاری، داروشناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی است.
اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در بر می‌گیرد. در مقایسه‌ای که با وب آو ساینس انجام شده، اسکوپوس حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری از آن داشته‌است اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ را ندارد بر خلاف وب آو ساینس که تا سال ۱۹۴۵ را شامل می‌شود و گوگل اسکالر نسبت به این پایگاه‌ها دقت کمتری دارد و اطلاعات مربوط به یادکرد در آن کمی معیوب است و دیر به دیر به روز رسانی می‌شود.
مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۶ انجام شد می‌گوید سرچ در اسکوپوس و کار با آن راحت تر است حتی برای کاربران تازه‌کار. در این پایگاه می‌توان در یادکردها به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که این پایگاه بین رشته‌ای است می‌توان در این زنجیره یادکردها به مقالاتی که خارج از رشته محقق است نیز رفت.
اسکوپوس برای هر نویسنده، یک پروفایل ارائه می‌دهد که اطلاعات مهمی را در بر دارد مانند affiliation (وابستگی به دانشگاه یا موسسات دیگر)، تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتابشناسی آنها، مراجع و تعداد یادکردهایی که هریک از مقالات دریافت کرده است. همچنین امکان محاسبه شناسه Hا برای نوسینده، در این پایگاه امکان پذیر است. کاربرانی که ثبت نام کرده‌اند می‌توانند در حساب کاربری خود این قابلیت را فعال کنند که اگر در پروفایل کاربری ، تغییری ایجاد شد به آنها گزارش شود.
اسکپوس تنها انتشاراتی که به صورت متوالی و مجموعه می‌باشد را نمایه می‌کند. (مثل ژورنال‌ها، ژورنال‌ها ی تجاری، سری کتاب‌ها و کنفرانس متربال‌هایی که ISSN دارند) تنها مورد استثناء conference paper (در بردارندهٔ نسخهٔ نهایی و متن کامل مقالات) می‌باشد که نمایه می‌شود اما meeting abstractها که خلاصه‌هایی کوتاه از پژوهش‌های در حال اجرا می‌باشد در اسکپوس نمایه نمی‌شود.

درجمه بندی مجلات اسکوپوس بر حسب سطح علمی 

  • درجه Q1: این گروه از مجلات اسکوپوس بالاترین سطح علمی را داشته  و اکسپت مقاله در این مجلات برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان متقاضی اخذ بورس تحصیلی بسیار مناسب می باشد. 
  • درجه Q2: این گروه از مجلات اسکوپوس نسبت به گروه اول از لحاظ سطح علمی مقداری پایین تر هستند؛ با این حال برای دفاعیات و تقویت رزومه تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مناسب است.
  • درجه Q3: این گروه از مجلات نسبت به دو گروه اول در سطح پایین تری قرار داشته و چاپ مقاله در این مجلات بیشتر برای تقویت رزومه تحصیلی برای مصاحبه دکتری داخل کشور به درد میخورد.
  • درجه Q4: پایین ترین سطح علمی در مجلات اسکوپوس، درجه Q4 را به خود اختصاص می دهند.  اکسپت مقاله q4 ارزشش با q3 تقریبا برابری میکند. اما با کمی تلاش در نگارش مقاله خود می توانید آن را در مجلا Q2 و Q3 به چاپ برسانید.

امتیازات چاپ مقاله در مجلات SCOPUS 

  • مجلات SCOPUS در واقع برای دانشجویان و محققینی که قصد دارند در زمان کوتاه تر و با هزینه نسبتا کمتری، مقالات و یافته های علمی خود را در مجلات معتبر به چاپ برسانند مناسب می باشد.
  • همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند و تمایل به گرفتن اپلای ار دانشگاه های معتبر خارجی دارند، چاپ مقاله در مجلات SCOPUS برای آنها بسیار مناسب است.
  • با توجه به اینکه یکی از معیارهای اصلی سنجش دانشجویان در مصاحبه دکتری، داشتن مقالات علمی پژوهشی در مجلات معتبر می باشد، توصیه ما به شما این است که مقالات خود را در مجلات SCOPUS به چاپ برسانید. زیرا در زمان کمتر و با صرف هزینه کمتر می توانید مقالات خود را به چاپ برسانید.
  • دانشجویانی که در مرحله دفاع از پایان نامه خود هستند، با پذیرش و چاپ مقالات خود در مجلات و ژورنال های SCOPUS می توانند 1–1.5 نمره باقی مانده پایان نامه خود را دریافت کنند.

موسسه آرمان بعنوان یکی از حامیان مورد تائید بسیاری از دانشجویان و اساتید در زمینه چاپ مقاله در مجلات معتبر ISI, ISC, SCOPUS, PUBMED و... همواره در کنار شماست تا شما را به اهداف مورد نظرتان برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریاقت مشاوره رایگان در خصوص چاپ مقاله در مجلات مختلف داخلی و خارجی، با کارشناسان موسسه آرمان تماس حاصل نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان