انواع ژورنال برای چاپ مقالات علمی

انتشار 19 فروردین 1397
مطالعه 2 دقیقه

با توجه به اینکه حجم مجلات علمی که به چاپ مقالات می‌پردازند وسیع است و همین امر، انتخاب مجله مناسب را برای محققان دشوار کرده است، لذا شناخت انواع مجلات علمی اهمیت بسیاری دارد.

انواع ژورنال برای چاپ مقالات علمی

انواع ژورنال برای چاپ مقالات علمی

امروزه دستاوردهای حاصل از تحقیقات پژوهشگران به عنوان مقاله در مجلات معتبر چاپ می‌شوند تا سایر دانشمندان و پژوهشگران بتوانند برای آگاهی و استفاده از یافته‌های دیگران در زمینه مقاله خود به آن‌ها مراجعه کنند. دسترسی به مقالات علمی معتبری که از نظر کیفیت و سطح علمی از درجه بالایی برخوردار هستند و در مجلات معتبری نیز به چاپ رسیده‌اند، یکی از مهم‌ترین موضوعات دنیای علم و فناوری به شمار می‌رود. بنابراین شناخت اینگونه مجلات و مقالات اهمیت بسیاری دارد. در ادامه به  معرفی انواع مجلات معتبر که کار چاپ مقالات علمی را انجام می‌دهند می‌پردازیم.

مجلات ISI:

مؤسسه ISI یا همان (Institute for Scientific Information) که امروزه با نام تامسون رویترز نیز شناخته می‌شود، پایگاه داده‌ای جامعی است که در آن اطلاعات و محتوای مهم‌ترین و معتبرترین مقالات علمی و مجلاتی که در سراسر دنیا چاپ شده است گنجانده شده است. مجلات ISI خود به دو نوع مجلات ایمپکت فاکتور دار یا همان JCR و مجلات بدون ایمپکت فاکتور یا همان ISI Listed تقسیم می‌شوند. از نظر اعتبار مجلات JCR در سطح بالاتری قرار دارند.

مجلات ISC:

ایران از نظر سطح علم و دانش و انتشار آن در مرتبه بالایی قرار دارد. لذا در بین کشورهای اسلامی، ایران بعنوان قطب علمی برتر جهان اسلام شناخته شده است و مجموعه‌ای با عنوان ISC که همان مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز است را تأسیس کرده است تا بتواند بین دانشمندان اسلامی و مراکز علمی همکاری ایجاد کند. معیارهای سنجش مقالات چاپ شده در مجلات ISC بر اساس قوانین علمی است و این مجلات بعد از مجلات ISI و SCOPUS در رتبه سوم قرار دارد.

مجلات SCOPUS:

اسکوپوس بزرگترین پایگاه اطلاعاتی است که در آن علاوه بر اینکه چکیده مقالات وجود دارد، فهرست منابع هر مقاله نیز گنجانده شده است و این امکان را برای مراجعان فراهم می‌کند تا بتوانند تعداد استنادات هر مقاله را نیز محاسبه کنند. این مؤسسه محصولی از شرکت الزویر است. حوزه تخصصی فعالیتی مجلات اسکوپوس وسیع است. بطوریکه شامل رشته‌های فنی Technical، پزشکی Medical، علوم اجتماعی Social Sciences، ادبیات iterature، هنر Art و علوم انسانی Humanities می‌باشد.

مجلات PUBMED/MEDLIN:

پابمد از مهم‌ترین موتورهای جستجوی تحت وب می‌باشد که بصورت رایگان پایگاه‌هایی که در زمینه رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی فعالیت می‌کنند را در دسترس عموم قرار می‌دهد. مدلاین از اصلی‌ترین پایگاه داده‌های پابمد می‌باشد. مجلات پابمد بیشتر برای چاپ مقالات رشته‌های علوم پزشکی مناسب می‌باشد.

مجلات علمی پژوهشی:

در مجلات علمی پژوهشی مقالاتی چاپ می‌شوند که به جستجوی حقایق و کشف بخشی از معارف پرداخته‌اند تا بتوانند مشکلی را حل کنند و یا اندیشه‌ای جدید در موضوعی از موضوعات علمی روز دنیا بیان کنند. مخاطبان اصلی این نوع مقالات، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی ارشد و پژوهشگرانی که در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی مشغول به کار هستند می‌باشند.

مجلات علمی ترویجی:

مقالات چاپ شده در این مجلات به ترویج یکی از رشته‌های علوم می‌پردازد. این امر باعث افزایش آگاهی و دانش خوانندگان و آشنایی آن‌ها با مفاهیم جدید می‌شود. مخاطبان اصلی این مقالات دانشجویان، دانش آموزان دبیرستان، صنعتگران، مخترعین و دیگر افراد علاقه مند به علم و دانش می‌باشند.

موسسه آرمان با سال ها تجربه در زمینه اکسبت و چاپ مقاله در مجلات و نشریات معتبر ISI, ISC, SCOPUS و مجلات علمی پژوهشی داخلی، شما دانشجویان و اساتید گرانقدر را  در امر چاپ مقاله همراهی می کند. برای مشاور رایگان و ثبت سفارش چاپ مقاله از طریق ایمیل موسسه journal.arman@gmail.com  با ما در ارتباط باشید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان