آموزش نگارش تا سابمیت مقاله ISI

انتشار 12 آذر 1397
مطالعه 7 دقیقه

یک مقاله علمی برای چاپ شدن در یک مجله پژوهشی لازم است تا بر اساس اصول درست نگارشی نوشته شود تا بتواند در میان صدها مقاله دیگر شانس چاپ شدن را داشته باشد.

آموزش نگارش تا سابمیت مقاله ISI

نگارش مقاله علمی با نگارش پایان نامه متفاوت است. بسیاری از دانشجویان گمان می کنند که با خلاصه کردن یک پایان نامه 150 صفحه ای در 10-15 صفحه، توانسته اند یک مقاله علمی نگارش کنند. در حالی که این تصور اشتباه است. یک مقاله علمی بایستی به گونه ای نوشته شود که علاوه بر حفظ اصول نگارشی مقاله، از لحاظ گرامری و محتوایی نیز قوی باشد تا بتواند نظر داوران مجله را به خود جلب نماید. 
اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که نگارش مقاله خود را از همان ابتدا به زبان انگلیسی آغاز کنید. یعنی متکی به مطالب پایان نامه خود نباشید. همان مقالاتی که از انها برای نگارش پایان نامه خود استفاده کردید، برای نگارش مقاله نیز استفاده نمایید. برای این کار کافیست مطالب مربوط به مقدمه مقاله خود را از بخش مقدمه مقالات دیگر کپی کرده در کنار هم قرار داده و سپس آنها را به هم تعمیم دهید تا از حالت کپی خارج شود. اصول درست نگارش مقاله به این صورت می باشد. در این روش ترجمه نیتیو مقاله حفظ می شود و خطای گرامری کمتر می شود. اما مشکل عمده ای که در این روش وجود دارد این است که در هنگام جاگذاری کلمات مترادف به منظور ناب کردن جمله، ممکن است معنا و مفهوم اصلی جمله تغییر کند. زیرا کلمات و لغات انگلیسی وقتی در کنار یکدیگر قرار میگیرند می توانند مفهوم جدیدی به خود بگیرند. بنابراین تنها افرادی قادر به انجام چنین کاری هستند که تسلط کافی به ادبیات انگلیسی و ترجمه داشته باشند. متداول ترین راه برای نگارش مقاله که بیشتر دانشجویان و محققین از آن استفاده می کنند، نگارش فارسی مقالات و ترجمه آن به انگلیسی می باشد. 
برای نگارش یک مقاله علمی بایستی ابتدا با ساختار یک مقاله آشنا شویم و سپس به سراغ یادگیری اصول نگارش هر بخش مقاله برویم. یک مقاله علمی بسته به نوع مقاله می تواند ساختارهای متفاوتی داشته باشد اما رایج ترین مقالات که تحت عنوان مقالات علمی پژوهشی نامیده می شوند دارای ساختار زیر می باشند:تصویر

 • عنوان : می تواند برگرفته از عنوان پایان نامه باشد و یا یک عنوان کوتاه تر و متفاوت از پایان نامه انتخاب شود.
 • نام نویسندگان : تمامی افرادی که به نوعی در انجام پژوهش و نوشتن  مقاله سهیم بوده اند، بر اساس میزان مشارکت آنها به ترتیب در لیست نویسندگان آورده می شود.
 • وابستگی سازمانی نویسندگان : تمامی نویسندگان بایستی آدرس کامل دانشگاهی یا مرکز فعالیت خود را به همراه ادرس ایمیل و نام شهر و کشور خود را در این قسمت درج نمایند.
 • چکیده : یک توضیح خلاصه اما جامع و کامل از کل مقاله برای آشنایی خواننده با موضوع مقاله می باشد.
 • مقدمه : توضیحات کامل از ادبیات پژوهشی و بیشینه تحقیق آن در این بخش آورده می شود و سپس به ارائه طرح پژوهشی و مساله اصلی تحقیق پرداخته می شود.
 • روش کار : تمامی مسیری که برای دستیابی به نتایج پژوهش طی شده است، در این بخش آورده می شود. این قسمت بسیار مهم می باشد و باید با دقت بالایی نوشته شود تا عاری از هرگونه خطا و اشتباهی باشد.
 • نتایج : در این بخش از مقاله تمامی نتایج حاصل از کار پژوهشی در این بخش آورده می شود. در واقع مهم ترین بخش از یک مقاله علمی پژوهشی، بخش نتایج آن می باشد که لازم است با دقت بالایی نوشته شود. 
 • بحث : برای نشان دادن صحت نتایج خود لازم است تا آنها را با نتایج کارهای قبلی که توسط پژوهشگران دیگر انجام گرفته است، مقایسه کنید. بخش بحث مقاله به تجزیه و تحلیل نتایج کار می پردازد تا نشان دهد تا چه اندازه نتایج کار شما با نتایج کارهای قبلی متفاوت یا مشابه است.
 • نتیجه گیری نهایی : در انتهای مقاله یک نتیجه گیری کلی از کار خود ارائه داده و پیشنهادات خود را برای محققین دیگر بیان می کنید.
 • رفرنس : ذکر منابع و مآخذ در یک مقاله علمی، نشان از صحت مطالب آن می باشد. در واقع هیچ مطلب علمی بدون ذکر رفرنس برای هیچ خواننده ای قابل قبول نمی باشد. تمامی منابع هم در داخل متن آورده می شود و هم در انتهای مقاله. بسته به دستورالعمل مجله ای که قصد ارسال مقاله خود را در آن دارید، بایستی سبک رفرنس مقاله خود را انتخاب نمایید. 

بعد از آشنایی با ساختار یک مقاله ISI، لازم است تا قبل از شروع نگارش آن، مجله ای که قصد ارسال مقاله خود را به آن دارید، انتخاب نمایید تا بر اساس دستورالعمل آن مقاله خود را بنویسید. هر مجله ای دستورالعمل خاص خود را دارد که بایستی بر اساس آن متان مقاله خود را تنظیم نمایید. از جمله مواردی که می تواند در مجلات مختلف متفاوت باشد شامل:تصویر

 • تعداد کلمات عنوان مقاله
 • تعداد کلمات چکیده مقاله
 • تعداد کل کلمات مقاله
 • نحوه نوشتن عناوین اصلی و فرعی داخل متن مقاله
 • اندازه حاشیه مقاله
 • سبک رفرنس نویسی مقاله
 • فونت و سایز قلم
 • نحوه درج جداول و نمودارها
 • خارج کردن اسامی نویسنگان از متن مقاله و درج آن در فایل جداگانه ای تحت عنوان Title page. 

بعد از انتخاب مجله و دانستن این اطلاعات به راحتی خواهید توانست مقاله خود را بنویسید. اگر قصد چاپ مقاله خود در مجلات خارجی را دارید، بهترین راه این است که مقاله خود را از همان ابتدا به زبان انگلیسی بنویسید تا از لحاظ گرامری درست باشد. اما اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی را ندارید، به همان زبان فارسی نوشته و سپس آن را برای ترجمه تخصصی به یک مترجم که در رشته خودتان تحصیل کرده است بدهید. ( مترجمین متخصص در موسسه آرمان در این زمینه به شما کمک می نمایند).
بعد از اتمام نگارش مقاله خود، حتما از یک فرد با تجربه بخصوص استاد راهنمای خود بخواهید تا مقاله شما را مطالعه نماید و ایرادات آن را به شما بگوید تا رفع نمایید. حتی می توانید قبل از ارسال مقاله خود به مجله انتخابی، بخشی از آن را به یک کنفرانس ارسال نماید تا نظرات داوران آنجا را در خصوص مقاله خود بدانید.
حالا نوبت آن رسیده است تا مقاله خود را به مجله انتخابی خود ارسال نمایید. مجلات به دو طریق اقدام به دریافت مقاله می کنند: بصورت سابمیت آنلاین و یا از طریق ایمیل. اگر دانشجو هستید و هدفتان از چاپ مقاله اخذ نمره باقی مانده در پایان نامه است، بهتر است مجلاتی را انتخاب نمایید که اولا بازه داوری کوتاهی داشته باشد و ثانیا سابمیت آنها بصورت آنلاین باشد تا یوزر و پسورد دریافتی از مجله را برای بررسی مقاله و صحت پذیرش مقاله شما، به پژوهش دانشگاه تحویل دهید. در سابمیت آنلاین تمامی کارهای سابمیت بصورت آنلاین و از طریق سایت مجله انجام می شود و بصورت مرحله ای پیش می رود. اما در ارسال از طریق ایمیل، شما صرفا فایل های خواسته شده را برای مجله ارسال می کنید. و هیچ پسوردی برای پیگیری سابمیت مقاله به شما داده نمی شود.

سابمیت  چاپ مقاله ISI در موسسه آرمان

کارشناسان خبره در موسسه آرمان با داشتن تجربیات و افتخارات زیاد در زمینه چاپ مقاله در نشریات معتبر جهان بخصوص در نشریات ISI، شما عزیزان و سروران گرانقدر را در چاپ مقاله یاری می رساند.

 • موسسه تحقیقاتی آرمان با هدف استفاده از تکنولوژی روز دنیا به صورت آنلاین و 24 ساعته با شما عزیزان همراه است تا با صرف انرژی ، وقت کمتر و از راه دور به شما خدمات برساند. این موسسه ضمن رعایت اصول اخلاقی و مشتری مداری بر آن است تا بهترین نوع خدمات را به کاربران خود ارائه دهد تا همه فرهیختگان بتوانید تحقیقات ارزشمندتان را به ثبت علمی برسانند.
 • تسهیل در روند چاپ مقالات و جلوگیری از سردرگمی پژوهشگر (روند چاپ مقالات در نشریات بین المللی نیازمند توجهات فراوان درخصوص صحت اعتبار مجله، مکانهایی که مجله نمایه «ایندکس» می گردند، نحوه واریز وجه به حساب مجله و … می باشد).
 • ایجاد آگاهی بیشتر در پژوهشگران و جلوگیری از متضرر شدن ایشان (متاسفانه اخیرا برخی از افراد سود جو اقدام به دریافت و چاپ مقالات در مجلات جعلی و تقلبی و یا مجلات قرار گرفته در لیست سیاه وزارت علوم نموده اند لذا هدف سامانه ایجاد آگاهی بیشتر پژوهشگران در این خصوص می باشد). لذا این مجموعه با همکاری گروهی متخصص در مکاتبات بین المللی و آشنا به قوانین، مقررات و بخشنامه های دانشگاهی و مترجمین خبره اقدام به ایجاد سامانه چاپ مقالات در ژورنال های معتبر نموده است.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان