اگر مقاله نداشته باشیم می‌توانیم در مصاحبه دکتری شرکت نماییم؟

انتشار 26 دی 1400
مطالعه 3 دقیقه

برای قبولی در مصاحبه دکتری باید امتیاز پژوهشی قوی داشته باشید. یکی از اصلی‌ترین موارد افزایش امتیاز پژوهشی چاپ مقاله می‌باشد. اما اگر تا زمان مصاحبه دکتری موفق به اخذ پذیرش از مجلات معتبر نشده باشیم باید چه کنیم؟

اگر مقاله نداشته باشیم می‌توانیم در مصاحبه دکتری شرکت نماییم؟

جلسه مصاحبه دکتری در واقع یک جلسه آشنایی می‌باشد که در این جلسه باید دانشجو خود را به داورین معرفی نموده و رزومه علمی خود را به طور کامل ارائه دهد. در این جلسه داوطلب هرچه معقول‌تر و باسوادتر به نظر برسد شانس پذیرش بالاتری دارد. به تمامی داوطلبین مصاحبه دکتری پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر اقدام به تقویت رزوم علمی خود نمایند. همان‌طور که میدانید چاپ مقاله برای تقویت رزومه بسیار مفید است ولی تنها راه افزایش امتیاز پژوهشی نیست. در این مقاله شما را با امتیازآورترین موارد مصاحبه دکتری آشنا می‌نماییم.

چند مقاله برای مصاحبه دکتری نیاز است؟

بالاترین امتیاز پژوهشی در آزمون مصاحبه دکتری متعلق به مقالات و کتب می‌باشد. برای مقالات ارائه شده در مجلات معتبر داخلی (علمی-پژوهشی) و خارجی (ISI, Scopus, Pubmed, ISC) حداکثر 21 امتیاز شامل می‌شود. هر چه در روز مصاحبه مقاله و کتاب چاپ شده باکیفیت‌تری داشته باشید امتیاز بیشتری از امتیازات پژوهشی کسب می‌نمایید.

هر مقاله چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی تا 7 امتیاز دریافت میکنند. ولی برای مجلات علمی-ترویجی حداکثر امتیازی که برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود 2 امتیاز می‌باشد.

استخراج مقاله از پایان‌نامه یکی از روش های مرسوم تقویت رزومه می‌باشد و اهمیت به سزایی دارد. اگر زمان کمی تا روز مصاحبه فرصت دارید توصیه می‌کنیم سریعا استخراج مقاله از پایان‌نامه را در اولویت فعالیت‌های پژوهشی خود قرار دهید و با مشاوره فردی مجرب به مجله‌ای سابمیت کنید.

مقالات چاپ شده در مجلات معتبر مانند ISI بالاترین امتیاز و مجلات چاپ شده در همایش‌ها و کنفرانس‌ها کمترین امتیاز رادارد. ولی اگر تا روز مصاحبه دکتری موفق به اخذ پذیرش در این مجلات معتبر نشدید پیشنهاد می‌کنیم هرچه سریع‌تر یکی از امتیازات پژوهشی را جایگزین نمایید. یکی از موارد امتیازآور برای مصاحبه دکتری چاپ کتاب می‌باشد.

نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری چقدر مهم است؟

هر ساله داوطلبان  این سوال را مطرح می‌کنند که آیا بدون رزومه پژوهشی و مقاله هم امکان قبولی در دوره دکتری وجود دارد؟ باید بگوییم این سوال جواب ثابتی ندارد، چرا که به متغیرهای مختلفی بستگی دارد. مثلاً اگر شما تازه از مقطع ارشد فارغ التحصیل شده باشید، قاعدتاً اساتید از شما انتظار ندارند که با رزومه پژوهشی قوی در مصاحبه دکتری حضور پیدا کنید. و یا مثلاً ممکن است رشته شما به صورتی باشد که اساساً نوشتن مقاله چندان کار ساده ای نباشد.البته یادتان باشه مصاحبه فقط مقاله نیست! معیارهای زیادی در مصاحبه دکتری وجود دارد که می‌تواند قبولی یا عدم قبولی شما را به دنبال داشته باشد و مقاله تنها یکی از آنهاست.

جایگزین برای چاپ مقاله 

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که چاپ مقاله در رزومه پژوهشی خود ندارید نگران نباشید، چراکه همان‌طور که توضیح داده شد چاپ مقاله فقط یکی از راه‌های افزایش رزومه می‌باشد. بعد از این مورد، چاپ کتاب می‌باشد که بیشترین امتیاز پژوهشی را دارد. چاپ کتاب در مصاحبه دکتری 4 امتیاز پژوهشی را شامل می‌شود. 

برای چاپ کتاب چه باید کرد؟

سالهاست که داوطلبان مصاحبه دکتری برای تقویت روزمه خود اقدام به تبدیل پایان‌نامه به کتاب می‌نمایند؛ که سریع‌ترین راه چاپ کردن و اخذ امتیاز آن می‌باشد. 

ولی اگر پایان‌نامه نداشته باشید و یا پایان‌نامه خود را مناسب برای تبدیل به کتاب ندانید نیز راه‌حلی وجود دارد و آن ترجمه کتاب به نام خودتان می‌باشد. شما میتوانید کتاب‌های خارجی جدیدالنشری را برای ترجمه انتخاب نمایید و با ترجمه و چاپ آن امتیاز ویژه‌ای را از آن خود نمایید.

قبولی دکتری چه باید کرد؟

درست است که تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری مهم است، اما همان طور که در بالا گفته شد، تنها معیار قبولی در مصاحبه دکتری نیست. حتی اگر مقاله هم در رزومه خود داشته باشید بهتر هست در کنار آن اقدام به کسب امیتازهای دیگر پژوهشی مانند چاپ کتاب نیز کنید.

برای چاپ کتاب سریع‌ترین راه مراجعه به کارشناسان موسسه آرمان می‌باشد تا با تبدیل پایان‌نامه به کتاب و یا معرفی کتب جدیدالنشر خارجی که تاکنون ترجمه نشدند و اقدام برای ترجمه و چاپ آن‌ها شما را در این مسیر یاری نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان