پذیرش مقاله JCR

انتشار 28 مرداد 1398
مطالعه 4 دقیقه

مجلات نمایه شده در پایگاه تامسون رویترز بر اساس معیارها و استانداردهای تعیین شده‌ی این پایگاه به دو دسته جی سی آر (JCR) و ISI-List  تقسیم می‌شوند. اساس این تقسیم بندی وجود یا عدم وجود ضریب تاثیر (IF) مجلات می‌باشد بدین صورت که مجلات دارای ایمپکت فاکتور جزو مجلات JCR محسوب می‌شوند و در مقابل مجلاتی که دارای ایمپکت فاکتور نیستند مجلات ISI-List  هستند

پذیرش مقاله JCR

مجلات نمایه شده در پایگاه تامسون رویترز بر اساس معیارها و استانداردهای تعیین شده‌ی این پایگاه به دو دسته جی سی آر (JCR) و ISI-List  تقسیم می‌شوند. اساس این تقسیم‌بندی وجود یا عدم وجود ضریب تاثیر (IF) مجلات می‌باشد بدین صورت که مجلات دارای ایمپکت فاکتور جزو مجلات JCR محسوب می‌شوند و در مقابل مجلاتی که دارای ایمپکت فاکتور نیستند مجلات ISI-List بحساب می‌آیند.

JCR کوتاه شده‌ی عبارت Journal Citation Report به معنای گزارش استنادات مجله می‌باشد. این گزارش سالیانه توسط تیم آنالیز کننده‌ی clarivate منتشر می‌شود محتوای آن لیست مجلات ISI ایمپکت فاکتور دار به همراه اطلاعاتی در زمینه ایمپکت فاکتور مجله و تعداد استنادات مقالات چاپ شده در مجله می‌باشد. همانطور که متوجه شدید JCR گزارشی است در مورد مجله نه در مورد مقاله یا نویسنده آن، پس اطلاعات ارائه شده در این گزارش ملاک اعتبار سنجی مجلات بشمار می‌رود زیرا هدف از انتشار گزارش اسنادی بیان میزان ایمپکت فاکتور مجله است البته باید توجه داشته باشید نحوه نمره دهی و ضریب گذاری برای رشته‌های مختلف علمی مختص همان رشته می‌باشد و نمی‌توان برای مقایسه مجلات ایمپکت فکتورهای رشته‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود.

گزارش استنادی مجلات جهت تسهیل ارزیابی و سنجش اعتبار علمی مقالات دانشجویان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که این مجلات تنها مقالاتی را مورد پذیرش قرار می‌دهند که از نظر سطح علمی و کیفی در حد استاندارهای بالای تعیین شده از طرف مجله باشد. چاپ مقاله در نشریاتی که در لیست مجلات JCR قرار دارند اعتبار بسیار زیادی را برای نویسنده مقاله به ارمغان خواهد آورد چرا که چاپ چنین مقاله‌ای از اقبال و بازدید بالایی برخوردار خواهد بود و به تبع آن تعداد استنادات و درنتیجه اعتبار مقاله افزایش خواهد یافت. 

تصویر

پذیرش مقاله در مجلات JCR

از آنجایی که پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر برای دانشجویان و همچنین اساتید دانشگاه امتیازات زیادی را به همراه دارد لذا پژوهشگران و محققین در عرصه‌های علمی مختلف تمایل به انتشار مقالات خود در مجلات علمی تراز اول دارند در این میان مجلات قرار گرفته در لیست JCR موسسه ISI جایگاه ویژه‌ای در بین نویسندگان مقالات دارند. چاپ مقاله در این مجلات مستلزم دانش تخصصی و نگارشی بالا می‌باشد زیرا هر مقاله‌ای موفق به عبور از فیلتر داوری سخت و زمان‌بر این مجلات نمی‌شود. به همین خاطر در نوشتن مقالاتی که می خواهید به مجلات جی سی آر ارسال نمایید نهایت دقت و حوصله را بخرج دهید تا از اتلاف وقت خود جلوگیری کنید. همچنین در انتخاب مجلات JCR باید به موارد زیر دقت کرد:

 •  با بررسی اسکوپ مجله، مجله‌ی تخصصی که با موضوع مقاله‌ی شما متناسب است را انتخاب نمایید.
 • مجلات ایمپکت‌داری که با بار علمی مقاله‌ی شما همخوانی دارد (مجلات با ایمپکت بالا شانس پذیرش کمتری دارند) انتخاب نمایید.

جی سی آر با لیست کردن مجلات آی اس آی که دارای ایمپکت فکتور هستند کار جستجوی این مجلات را برای پژوهشگران آسان کرده است. مجلاتی که دارای ایمپکت فکتور هستند معمولاً پذیرش مقاله رایگان دارند و از ارزش علمی بالایی در سطح جهان به خصوص در دانشگاه‌های ایران برخوردار هستند و مقالات چاپ شده در آنها اعتبار بالایی دارند. به دلیل بررسی و داوری سختگیرانه  این مجلات، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات جی سی آر زمانبر می‌باشد. در کل می‌توان گفت برای پذیرش مقاله در مجلات JCR نکات زیر را باید در نظر گرفت:

 • مجلات JCR به هیچ عنوان تضمینی نبوده و شرط پذیرش مقاله در مجله JCR منوط به کیفیت بالای مقاله می‌باشد. طبق قانون استانداردی که برای همه موسسات وجود دارد در صورت قبولی مقاله JCR برای مجله تا 70 درصد (سطح علمی متوسط به بالا)، موسسات نیز می‌­توانند تا 30 درصد برای اخذ پذیرش مقاله کمک نمایند. ولی اگر مقاله‌­ای در حد متوسط و یا پایین­تر باشد در این صورت مجلات JCR برای اینکه اعتبار مجله خود را زیر سوال نبرند به رایزنی موسسات نیز توجهی نمی‌کنند. لذا توجه نمایید که مجلات JCR هر مقاله‌ای را پذیرش نمی‌کنند و باید حتماً مقاله خود را از لحاظ بار علمی و به روز بودن منابع و مطالب با کمک استاد متخصص در زمینه موضوع مقاله، غنی سازی و تقویت نمایید.
 • سعی کنید مجلاتی با ایمپکت پایین را انتخاب نمایید زیرا هرچه ایمپکت مجله JCR بالاتر رود به مراتب سختگیری برای پذیرش مقاله نیز بالاتر می‌رود.
 • جهت افزایش شانس پذیرش مقاله در مجلات JCR حتما توصیه می‌شود نویسندگان محترم قسمت Instruction For Authors (دستورالعمل مجله برای نویسندگان) مجله را مطالعه بفرمایند و فرمت‌بندی محتوایی خود را مطابق درخواست مجله تنظیم نمایند.
 • زمان داوری مقاله JCR بطور معمول حدود 1 تا 3 ماه می ­باشد. ولی گاهاً این زمان می‌­تواند کوتاهتر و یا حتی بلندتر نیز باشد و کاملاً بسته به داوری مجله می‌باشد.

تصویر

خدمات موسسه آرمان در زمینه پذیرش مقاله JCR

موسسه آرمان پس از دریافت مقاله سفارش دهندگان نسبت به بررسی آن توسط کارشناسان متخصص و معرفی مجله‌های تخصصی مرتبط با موضوع مقاله، با ایمپکت‌های مختلف اقدام می‌کند. نویسندگان بعد از بررسی مجلات معرفی شده مجله‌ای را که متناسب با موضوع و بار علمی مقاله خود می‌باشد انتخاب و به کارشناسان موسسه اعلام می‌کند تا مقاله در پروسه سابمیت قرار گیرد.مراحل زیر برای پذیرش مقاله جی سی آر در موسسه آرمان انجام می‌گیرد:

 1. ترجمه فوق تخصصی فارسی به انگلیسی 
 2. ویرایش ساختاری و ادبی مقاله
 3. معرفی مجلات  JCR مرتبط با مقاله 
 4. قرار دادن مقاله در فرمت استاندارد مجله انتخابی
 5. ارسال و انجام تمامی مراحل سابمیت

قطع یقین تلاش موسسه آرمان بر این خواهد بود که مقاله‌ی ارزشمند شما با رایزنی‌هایی که انجام خواهد شد، در مدت زمان کوتاه  به نتیجه برسد. اما به طور تقریبی نتیجه داوری در 4 الی 9 هفته مشخص می‌شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
شکل هندسی برای طراحی سایت
پرسش و دیدگاه شما

خدمات موسسه آرمان